DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Watykański dziennik potępił bluźnierczą okładkę „Charlie Hebdo”

Watykański dziennik potępił bluźnierczą okładkę „Charlie Hebdo”
fot. Francois Lafite/Wostok Press / FORUM

„L'Osservatore Romano” ostro potępił sposób „uczczenia” przez redakcję paryskiego tygodnika „Charlie Hebdo” pierwszej rocznicy krwawego zamachu, którego ofiarami padło 12 pracowników tego pisma. Tym razem na jego okładce pojawiła się karykatura Boga z okiem Opatrzności na głowie, z karabinem na ramieniu i z napisem: „Zabójca nadal na wolności”.

 

Według „L'Osservatore” zdarzenie to „nie jest nowością, gdyż za zwodniczym sztandarem «świeckości bez kompromisów» tygodnik francuski raz jeszcze zapomina, jak wiele razy przywódcy religijni wszelkich wyznań wypowiadali się od dawna za odrzuceniem przemocy w imię Boga". Dziennik przypomniał głoszony przez nich pogląd, że "wykorzystywanie Boga do usprawiedliwiania nienawiści jest prawdziwym «bluźnierstwem»", co wielokrotnie podkreślał papież Franciszek.

 

Tymczasem wybór, dokonany przez tygodnik paryski, "wybiera smutny paradoks świata coraz bardziej uwrażliwionego na «poprawność polityczną» do tego stopnia, że pozwala kwitnąć szyderstwu, ale nie chce uznać i szanować wiary w Boga każdego wierzącego, niezależnie od wyznawanej religii.

 

Przed rokiem, 7 stycznia 2015 dwaj bracia Saïd i Chérif Kouachi wdarli się do redakcji znanego m.in. z karykatur Mahometa paryskiego tygodnika "Charlie Hebdo" i zastrzelili tam 12 osób, w tym pięciu rysowników pisma. Nastąpiło to w czasie, gdy papież Franciszek przyjął w Watykanie grupę 4 imamów francuskich i towarzyszącego im biskupa Michela Dubosta, przewodniczącego Rady episkopatu ds. stosunków międzyreligijnych. Tamten atak zapoczątkował serię zamachów dżihadystów w stolicy Francji, która w ciągu trzech kosztowała życie 17 ludzi.

 

W tydzień po tamtym wydarzeniu ukazało się nowe wydanie pisma, nazwane "numerem ocalonych", z nową karykaturą Mahometa. Tym razem po jego policzku płynęła łza, a w rękach trzymał tabliczkę z napisem "Je suis Charlie" {Jestem Charlie]. Pod tym samym hasłem demonstrowali później uczestnicy wystąpień i marszy antyterrorystycznych, które przeszły wówczas ulicami Paryża i w wielu innych miejscach na świecie.

 

Akcja przeciw tygodnikowi dała sygnał także do uaktywnienia się ekstremistów islamskich w kilku innych krajach, m.in. w Nigrze, miejscowi wyznawcy islamu dokonali serii napadów na świątynie chrześcijańskie, niszcząc je doszczętnie i raniąc wielu ludzi.

 

 

KAI

luk

 

 


DATA: 2016-01-07 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na ile się orientuję w historii (chociaż mogę się też mylić), myślę, że w normalnej, zdrowej i katolickiej Francji nie pozwolonoby nikomu szydzić z wyznawców innych religii. Owszem, były regulacje prawne dotyczące innowierców, ale to wszystko w ramach racji stanu i zdrowego - powtarzam - immunitetu, który powinno posiadać każde społeczeństwo, o ile chce w ogóle przetrwać. A zatem szanujący się chrześcijanin żywiłby raczej troskę o poznanie przez wyznawcę innej religii Jezusa Chrystusa, a nie szydziłby z błądzącego narażając się na gniew i agresję z jego strony. Tak uważam. Natomiast zamieniając państwo katolickie w "masońsko-świeckie niewiadomoco", braciszkowie fartuszkowi sami zapędzili się w pułapkę moralności hotentockiej.
ponad 4 lata temu / voxclamantis
 
jakie prawo pozwala obrażać chrześcijan na całym świecie, jeżeli takie jest prawo wolności ze można obrażać innych to jest tu coć nie tak, za popełnione czyny ponosi się odpowiedzialność, muzułmańscy napastnicy na ten dziennik zostali zabici, ale dziennik nadal opluwa czy to jest sprawiedliwość, sprawiedliwość nie rychliwa ale i na ten dziennik przyjdzie, bo rozum już im odenrano
ponad 4 lata temu / Sylwester
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.