19 listopada 2019

Watykańska delegacja w Iranie i wspólne oświadczenie z ajatollahami

W ubiegłym tygodniu delegacja watykańska udała się do Teheranu, aby omówić z ajatollahami zasady współpracy między katolikami i muzułmanami w celu „wspólnej służby ludzkości”.

 

„Muzułmanie i chrześcijanie wraz ze wszystkimi osobami dobrej woli, którzy nie wyznają żadnej konkretnej religii, są wezwani do promowania podstawowych praw człowieka dla wszystkich, wszędzie i przez cały czas” – stwierdzili uczestnicy międzyreligijnego spotkania..

Wesprzyj nas już teraz!

 

Spotkanie w Iranie, które rozpoczęło się 11 listopada i zakończyło 12 listopada koncentrowało się na „wspólnych wartościach” szyickiego islamu i katolicyzmu. Wydarzenie zorganizowała Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz Islamska Organizacja Kultury i Stosunków rządu irańskiego.

 

Obie strony uzgodniły wersję oświadczenia, w którym wyrażono poparcie dla „podstawowych praw człowieka”, wolności religijnej, ochrony środowiska i służby dla innych.

 

„Wolność sumienia i religii jest kamieniem węgielnym gmachu praw człowieka i dlatego należy je chronić i promować” – stwierdzili hierarchowie katoliccy z ajatollahami.

 

W Iranie muzułmanie nawróceni na chrześcijaństwo muszą się liczyć z aresztowaniami i karą więzienia. W 2018 r. władze irańskie zatrzymały co najmniej 171 chrześcijan, dopatrując się w ich działalności m.in. infiltracji amerykańskiej.

 

W spotkaniu brali udział: irańscy duchowni i dyplomaci: ajatollah Mohammad Ali Taskhiri, ajatollah dr Ahmad Beheshti, ajatollah dr.Reza Ramezani czy ajatollah Abolghasem Alidoust Abarghouei.

 

Ze strony watykańskiej do Teheranu udał się: kardynał Miguel Ángel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, który prowadził spotkanie wraz z dr. Abuzarem Ibrahimim Turkamanem, przewodniczącym Islamskiej Organizacji Kultury i Stosunków.

 

Kardynał Ayuso ukończył arabistykę. Ma doktorat z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie w Granadzie. Wcześniej był dziekanem Papieskiego Instytutu Studiów Arabskich i Islamskich w Rzymie. Papież Franciszek uczynił Ayuso kardynałem w październiku bieżącego roku.

 

Dialog między Papieską Radą Dialogu Międzyreligijnego a Islamską Organizacją Kultury i Stosunków toczy się od 1996 r. Katoliccy i islamscy duchowni z Iranu spotkali się po raz jedenasty i zamierzają zorganizować następne wydarzenie w Rzymie w 2021 r.

 

Oprócz kard. Miguela Ángela Ayuso Guixota po stronie watykańskiej w dwudniowej konferencji brali udział m.in.: ks. Khaled Akasheh, arcybiskup Leo Boccardi, Monsignor Sarkis Davidian czy ks. Patrick Valdrini.

 

Podczas sesji inauguracyjnej, oprócz uwag wprowadzających dr. Turkamana i kardynała Ayuso Guixota, przemówienie wygłosił ajatollah Abolghasem Alidoust Abarghouei, członek wydziału Islamskiego Instytutu Badań nad Kulturą i Myśli „Braterstwo Ludzkie”.

 

Uczestnicy skupili się na temacie: „Chrześcijanie i muzułmanie: razem służyć ludzkości” z punktu widzenia szyickiego islamu i katolicyzmu. Prelegenci wygłosili wykłady nt. promowania indywidualnych praw i obowiązków z perspektywy muzułmańskiej i chrześcijańskiej, służenie rodzinie i wychowanie młodzieży także z dwu perspektyw, służenie razem w społeczeństwie, wspólna służba we wspólnocie międzynarodowej. Każdy temat uwzględniał obie perspektywy.

 

Na koniec uzgodniono wersję krótkiego oświadczenia, stanowiącego, że „służba innym, zwłaszcza chorym, biednym i potrzebującym, ma ogromne znaczenie dla chrześcijan i muzułmanów. Ponadto, służąc innym świadczy się o powszechnej miłości Boga do wszystkich ludzi, ponieważ stworzył On wszystkich i wszystko, i troszczy się o całe swoje stworzenie z tą samą miłością”.

 

Dodano, że „służba ludzkości wymaga traktowania wszystkich ludzi na całym świecie bez dyskryminacji. Wszystkie jednostki, wszystkie wspólnoty i wszystkie narody powinny być traktowane z poczuciem ludzkości, w tym w sytuacjach wojennych lub pod sankcjami międzynarodowymi”.

 

Wszyscy, zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie, a także każda osoba dobrej woli, która nie wyznaje żadnej konkretnej religii „są wezwani do promowania podstawowych praw człowieka dla wszystkich, wszędzie i przez cały czas”.

 

Wyjaśniono, że z pewnymi prawami związane są obowiązki wobec rodziny, społeczności i społeczeństwa. Zasadnicze zaś znaczenie dla religii i państwa ma „formowanie młodych ludzi, zarówno jako szczerze wierzących, jak i odpowiedzialnych obywateli”.

 

„Na rodzinach spoczywa główna odpowiedzialność za formację młodych ludzi; ale mają prawo być wspierane w tej odpowiedzialności przez całe społeczeństwo” – czytamy.

 

Szyiccy duchowni, jak i delegaci watykańscy za pilną dla ludzkości uznali „opiekę nad stworzeniem, ze szczególnym uwzględnieniem zmian klimatu i kryzysu środowiskowego. To przedsięwzięcie wymaga współpracy wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli” – czytamy.

 

Papieska Rada Dialogu Międzyreligijnego wyraziła głęboką wdzięczność dla Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Dialogu Międzykulturowego, Islamskiej Organizacji Kultury i Stosunków za ich ciepłe przyjęcie i hojną gościnność.

 

Następne spotkanie wysokiego szczebla ma się odbyć w 2021 r. w Rzymie, poprzedzone wspólnymi przygotowaniami w 2020 r.

 

Papież Franciszek od wielu miesięcy prowadzi intensywne działania nakierowane na zgłębienie relacji z krajami muzułmańskimi w imię budowania „ludzkiego braterstwa”. Na początku tego roku, jako pierwszy papież w historii, udał się z pielgrzymką na Półwysep Arabski. Wydał także deklarację wraz z imamem Al-Azhar o ludzkim braterstwie dla pokoju, przeciwstawiając się nietolerancji i „ekstremizmowi religijnemu”, w której znalazło się wiele kontrowersyjnych sformułowań, podważających wiarę katolików.

 

Źródło: catholicnewsagency.com, press.vatican.va

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram