DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Watykanista wymienia nazwiska potencjalnych „papabile”. Wśród nich kard. Robert Sarah

Watykanista wymienia nazwiska potencjalnych „papabile”. Wśród nich kard. Robert Sarah
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Zdaniem włoskiego watykanisty, Sandro Magistra można oczekiwać, że na ewentualnym przyszłym konklawe kardynałowie dokonają wyboru papieża spośród sześciu kandydatów. Wśród potencjalnych „papabile” ma być m.in. kard. Robert Sarah, ale także zwolennik tworzenia „duszpasterstw dla homoseksualistów” – kard. Matteo Maria Zuppi.

 

Sandro Magister przypomina, że na poprzednim konklawe wiele głosów zyskali obecny prefekt Kongregacji ds. Biskupców, Kanadyjczyk 75-letni kard. Marc Ouellet oraz 74-letni arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn. Podkreśla, że i podczas przyszłego konklawe, kiedy Kolegium Kardynałów będzie wybierało następcę papieża Franciszka, ci kandydaci będą mieli stosunkowo duże szanse na wybór.

 

Watykanista jest jednak zdania, że także konserwatywni hierarchowie będą mieli swojego „kandydata”, który w jego opinii będzie miał duże szanse podczas na wybór. Miałby nim zostać 74-letni pochodzący z Gwinei kard. Robert Sarah, od 2014 roku prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, doskonale znający zagrożenia reżimu komunistycznego. Purpurat jest znany jako obrońca tradycji Kościoła. Wielokrotnie nawoływał do powrotu do odprawiania Mszy świętej „ad orientem” tj. przodem do ołtarza i tabernakulum. Kard. Sarah jest również autorem wielu książek, wydawanych w wielu językach.

 

Sandro Magister zwraca również uwagę na duże szanse kard. Matteo Maria Zuppiego, włączonego w tym roku do Kolegium Kardynalskiego. Przypomina, że należy on do współzałożycieli Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego), odgrywającej coraz poważnieją rolę za pontyfikatu papieża Franciszka. Była też ona zaangażowana w szereg działań humanitarnych i pokojowych. Ponadto metropolita Bolonii ma też szanse na mianowanie przewodniczącym episkopatu Włoch, a to zwiększy jego pozycję w Kościele.

 

W tym miejscu warto zauważyć, że kard. Matteo Maria Zuppi jest zwolennikiem prowadzenia duszpasterstw dla homoseksualistów. Podczas jednego z briefiengów prasowych w Rzymie, kard. Matteo Maria Zuppi powiedział, że duszpasterstwo osób homoseksualnych jest ważnym tematem. Podkreślił, że istnieją różne wrażliwości i trzeba je brać pod uwagę.

 

„Wierzę, że duszpasterstwo dla osób homoseksualnych jest ważnym tematem. Istnieją różne wrażliwości i musimy również wziąć pod uwagę różne sytuacje na podstawie obszarów geograficznych. Jest to temat pastoralny, a nie ideologiczny” – powiedział włoski hierarcha. Wypowiedź abp. Zuppi’ego skomentował katolicki dziennikarz Edward Pentin. Korespondent „National Catholic Register” przypomniał, że hierarcha jest autorem przedmowy w książce o. Jamesa Martina SJ pt. „Budowanie mostu. Jak Kościół katolicki i społeczność LGBT mogą wejść w relację szacunku”. Publikacja zachęca katolików do zmiany stanowiska wobec homoseksualizmu.

 

Sandro Magister wśród grona przyszłych „papabile” wymienia również kard. Pietro Parolina, najbliższego współpracownika papieża Franciszka, który pełni rolę sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Watykanista dodaje jednak, że ta kandydatura w jego opinii z roku na rok słabnie. Rośnie natomiast poparcie dla nowo mianowanego prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Filipińczyka, 62-letniego kard. Antonio Tagle. W opinii Sandro Magistra, jego stosunkowo młody wiek i perspektywa długiego pontyfikatu mogą sprawić, że kandydatura nie będzie brana pod uwagę na poważnie.

 

 

Źródło: KAI, vaticannews.com, cruxnow.pl, PCh24.pl

WMa

 


DATA: 2019-12-12 17:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak po ludzku myśląc, w obecnej sytuacji kard. Sarah nie ma szans, choć bardzo bym chciała, żeby został papieżem.Pocieszam się jednak tym, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Dzień, w którym kard. Sarah zostałby papieżem, byłby jednym z najszczęśliwszych dni w moim życiu.
7 miesięcy temu / Barbara
 
Kto na konklawe wchodzi papieżem wychodzi z nowego kardynałem
8 miesięcy temu / KArd
 
zbyt łatwe to znalezienie wroga ,kto bardziej winien ? ten co się próbował wkraść do seminarium czy ten co na to pozwolił ,60 lat patrzenia przez palce
8 miesięcy temu / do AndrzejBR
 
Wierzę że Duch święty wskarze na kard. Sarah. Święty i niesamowicie Boży hierarcha
8 miesięcy temu / Grzegorz
 
Po 60 latach czyszczenia seminariów przez modernistów, tylko wielce naiwny, nieuleczalny ''optymista'' może liczyć na Papieża Katolika! Bez cudu nikt nie nauczy krokodyli jeść trawy, bo z takimi realiami mamy do czynienia! Jak można liczyć na to, że taki Scheonborn nagle zacznie głosić Ewangelię, kiedy całe życie z nią walczy i to jawnie!? Więc pozostaje Modlitwa do Wszechmogącego, aby nam dał prawdziwego Pasterza, a nie najmitę czy sodomitę . . .
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
@morgen stern, również jeszcze o nim pomyślałem. A także o abp. Marku Jędraszewskim, choć nie jest kardynałem.
8 miesięcy temu / sp
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.