DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Watykanista o groźbie schizmy i „wielkiej manipulacji proceduralnej podczas synodu”

Watykanista o groźbie schizmy i „wielkiej manipulacji proceduralnej podczas synodu”
EIDON/MAXPPP / FORUM

Xavier Rynne, watykański wysłannik „The Catholic Herald” obserwujący obrady ojców synodalnych już w pierwszym dniu Synodu o Rodzinie napisał, że zmiany proceduralne zastosowane podczas tegorocznej sesji są „nie do przyjęcia”, a „Kościołowi grozi wielka schizma.”


Synod – w jego przekonaniu, a także w opinii wielu watykanistów – został zmanipulowany. Wszystko zostało tak zaplanowane, aby sprzyjać głosicielom tez niezgodnych z nauczaniem Kościoła w kwestii udzielania sakramentów osobom uporczywie trwającym w grzechu.


W homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej rozpoczynającej synod papież ostro potępił „faryzeizm i legalizm żydowski”. Wielu komentatorów nie miało wątpliwości, że Franciszek odniósł się w ten sposób do kardynałów zdecydowanie broniących tradycyjnej nauki o małżeństwie. Papież – wbrew wcześniejszym deklaracjom – zaprzeczył, jakoby był zwolennikiem faktycznie szczerej wymiany zdań między hierarchami.


Wielu ojców synodalnych skarży się, że nadzwyczajne procedury, które zdecydował się wprowadzić Sekretariat Synodu w porozumieniu z Franciszkiem, są „nie do przyjęcia”.


Podczas tegorocznej sesji - jak już wcześniej informował portal Pch24.pl -  dyskusja otwarta będzie skrajnie ograniczona do zaledwie kilku dni i hierarchowie będą mieli zaledwie 3 minuty na przedstawienie swojego stanowiska. To około 750 słów, czyli mniej niż typowa codzienna homilia Mszy świętej. Interwencje duchownych nie będą publikowane.


Większość dyskusji będzie odbywać się w małych grupach językowych. Ich wyniki także nie zostaną upublicznione. Co prawda, codziennie będą odbywać się briefingi Biura Watykańskiego, ale relacje dla mediów będą znacznie ocenzurowane. Wątpliwe jest, czy informacje prezentowane podczas konferencji prasowych będą rzetelne, co obiecywał kardynał Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów, skoro ma je „filtrować” m.in. abp Bruno Forte. Duchowny, który w ub. roku wywołał skandal, wprowadzając do raportu okresowego – niekonsultowanego z ojcami synodalnymi – skandaliczne tezy wywołujące zgorszenie w sercach wielu wiernych. W tym roku abp. Forte został mianowany przez papieża sekretarzem specjalnym Synodu o Rodzinie.


Korespondent „The Catholic Herald” zauważa, że tegoroczne „zamknięcie obrad” dla opinii publicznej ma de facto służyć kontroli obiegu informacji przez urzędników Sekretariatu. W praktyce oznacza to, że raporty i tak będą „wyciekać” do różnych uprzywilejowanych dziennikarzy, którzy będą przedstawiać „fakty” w określony sposób, próbując kształtować opinię przychylną dla zwolenników zmian.


Duchowni, którzy będą się spotykać w grupach nie będą mogli zgłaszać propozycji. Spotkają się – jak napisał Rynne – jedynie po to, aby „porozmawiać sobie przy herbacie”.


Sam raport końcowy ma przygotować specjalna komisja, zdominowana przez zwolenników „nowego podejścia duszpasterskiego” do osób o nieuregulowanej sytuacji, tj. rozwodników żyjących w konkubinatach, sodomitów itp. Co ciekawe, do komisji nie trafił nikt spośród obrońców tradycyjnego nauczania, którzy w ub. roku zdecydowanie przeciwstawili się heretyckim propozycjom. Do komisji nie wybrano także żadnego amerykańskiego, kanadyjskiego, australijskiego czy polskiego delegata na Synod. Nie ma w niej także żadnego z czterech przewodniczących-delegatów Synodu. Są za to: kard. Baldisseri i abp Forte.


Absolutnie bez precedensu w najnowszej historii Kościoła jest to, że zrezygnowano ze zgłaszania propozycji i głosowania nad nimi. „Cała ta manipulacja wydaje się sprzeczna z duchem dialogu, promowanym wszak przez papieża” – pisze korespondent „The Catholic Herald.”


Publicysta podkreśla, że ubiegłoroczny synod osiągnął punkt krytyczny w połowie sesji. Tegoroczny synod może osiągnąć swój pierwszy punkt krytyczny w pierwszych dniach. Kościół zaś czeka wielki kryzys.   

 


Źródło: rorate-caeli.blogspot.com., catholicherald.co.uk., AS.DATA: 2015-10-07 13:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do pani Twardowskiej. Też mam takie skojarzenie, tym bardziej, że dawni masoni spotykali się własnie w karczmach.
ponad 5 lat temu / weronikasiedleckaop.pl
 
Ta karczma Rzym się nazywa! Jakby co apartamenty papieskie zwolnione, Franciszkiem opiekuje się niesławny pupil prałat Battista Ricca,prefekt Domu Św. Marty, dyrektor tzw. Banku Watykańskiego - ten sam o którego pytali Franciszka dziennikarze na pokładzie samolotu i wtedy kiedy powiedział : "kim jestem aby sądzić? (w kontekscie homoseksualizmu prałata Ricca). To było w czerwcu 2013r.w drodze z Rio, a dziś Franciszek ma się bardzo dobrze jak widać, prefekt napewno spełnia wszystkie potrzeby czcigodnego, że tak powiem goscia, no cóż franciszek wg mnie jest zapowiedzianym atychrystem. Bóg dopełni Swego dzieła, miejmy nadzieję jak najszybciej abyśmy już dłużej nie cierpieli z tego wyuzdania i faryzeizmu , niesprawiedliwości i fałszywych nauczycieli. Marana Tha, przyjdź Panie i nie zwlekaj!
ponad 5 lat temu / pani Twardowska
 
Oczywiście że są odstępcy wśród kardynałów ,ale bądźmy spokojni papież Franciszek jest wiernym uczniem Chrystusa , poczytajcie sobie jego wypowiedzi dotyczące Boga , ten człowiek pragnie dobra Kościoła (choć w sprawach pozateologicznych nie zawsze ma rację)i na tym synodzie to się potwierdzi , żadnych zmian doktrynalnych nie będzie..
ponad 5 lat temu / Matt
 
Skandal i zaprzaństwo. Jedna osoba zawłaszczyła sobie prawo do autorytatywnego sterowania historią! I jeszcze tak manipuluje resztę osób, aby myślały, że mają coś do powiedzenia podczas gdy w rzeczywistości karty zostały już rozdane. Chwała Bogu za papieża Benedykta, że żyje i ma się dobrze, aby przypomnieć ludziom bożym "ludu mój, wyjdźcie z niej!". Kościół się ostoi, ale w postaci reszty. Nigdzie Chrystus nie powiedział, że Watykan się ostoi. Elita watykańska idzie prosto na potępienie. Franciszku Fałszywy Proroku, zapowiedziany w Księdze Apokalipsy - masz ostatnią szansę na opamiętanie!
ponad 5 lat temu / Mu-min
 
Do PM. Jedni atakują Kościół i Ewangelię, a drudzy ,,histeryzują,, i całe szczęście, że owa ,,histeria,, jest dość powszechna.
ponad 5 lat temu / [email protected]
 
Ludzie mają prawo wiedzieć, co się dzieje podczas obrad. Tylko masoneria myśli inaczej. Herezja gorsza od schizmy. Jaki byłby obecnie Kościół Katolicki, gdyby go nie opuścił heretyk Luter i zmieniał go od środka, tak jak to czyni spora, bardzo duża, część współczesnej hierarchii.
ponad 5 lat temu / [email protected]
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.