DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Watykanista Marco Tosatti: Komisja Ecclesia Dei ma być zlikwidowana

Watykanista Marco Tosatti: Komisja Ecclesia Dei ma być zlikwidowana
fot. HENRYK PRZONDZIONO / Foto Gosc / FORUM

Według informacji podanych przez watykanistę Marco Tosattiego, Komisja Ecclesia Dei, powołana jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, zajmująca się sprawami duchownych i wiernych przywiązanych do tzw. Mszy łacińskiej zostanie zlikwidowana. Już w ubiegły czwartek miał być opublikowany stosowny dokument podpisany przez papieża Franciszka.  

 

O możliwej likwidacji Komisji spekulują media elektroniczne. Papieska Komisja „Ecclesia Dei” (PCED), watykański organ odpowiedzialny za sprawy związane z tradycyjną Mszą łacińską i negocjacje z tradycyjnymi grupami (w szczególności z Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X), powstało na mocy motu proprio „Ecclesia Dei” Jana Pawła II w 1988 roku.

 

W 2008 r. papież Benedykt XVI na mocy motu proprio „Eclesiae Unitatem” wcielił Komisję w struktury Kongregacji Nauki Wiary. Pomimo bliskich powiązań, ograniczona strukturalna autonomia Komisji okazała się niezwykle korzystna dla integralności tradycyjnej łacińskiej Mszy Świętej,  zwłaszcza, że ​​motu proprio „Summorum Pontificum” z 7 lipca 2007 roku nadało PCED ważne funkcje dotyczące tradycyjnego rytu rzymskiego.

 

Tossati zastanawia się, czy decyzja o likwidacji Komisji jest pierwszym krokiem w kierunku likwidacji „Summorum Pontificum”?

 

Watykanista przypomina, że motu proprio Jana Pawła II z 2 lipca 1988 roku, narodziło się w reakcji na wyświęcenie czterech biskupów przez Msgr. Marcela Lefebvrea. Od tego czasu funkcje Komisji ulegały pewnym modyfikacjom.

 

Komisja czuwała nad stosowaniem motu proprio Bendykta XVI, badała i ewentualnie aktualizowała teksty liturgiczne. Była także ostatnią instancją dla wiernych, którzy prosili o odprawianie Mszy zgodnie z nadzwyczajną formą i nie uzyskali pozytywnej odpowiedzi ani od swego proboszcza, ani od biskupa.

 

 

Źródło: marcotosatti.com/rorate-caeli.blogspot.com/messainlatino.it

AS


DATA: 2018-12-27 12:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Bóg , który stworzył świat i wszystko na nim , On , który jest Panem nieba i ziemi , nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich , jak gdyby czegoś potrzebował , bo sam daje wszystkim życie i oddech , i wszystko . On z jednego [ człowieka ] wyprowadził cały rodzaj ludzki , aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi . Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania , aby szukali Boga , czy nie znajdą Go niejako po omacku . Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas . Bo w Nim żyjemy , poruszamy się i jesteśmy..." ; "Najwyższy jednak nie mieszka w dziełach rąk ludzkich , jak mówi Prorok : Niebo jest moją stolicą , a ziemia podnóżkiem stóp moich . Jakiż dom zbudujecie Mi , mówi Pan , albo gdzież miejsce odpoczynku mego ? Czyż tego wszystkiego nie stworzyła moja ręka?". Współczuję Wam, uczestnikom tej dyskusji.
9 miesięcy temu / niewolnik
 
Masoneria wewnątrzkościelna czuwa, a Ruch Oporu nadal bierny. I mamy efekty.
10 miesięcy temu / Mariusz
 
Zmierza to do likwidacji mszy świętej trydenckiej w imię czego?
10 miesięcy temu / stary ministrant
 
czy Kościół jest dobrze kierowany??
10 miesięcy temu / Andrzej
 
Jest to tak samo niewłaściwe jak negowanie rytów innych niż przedsoborowy.
10 miesięcy temu / Pio000
 
Pozostają katakumby - jak za czasów pierwszych chrześcijan. (To nie jest ironia).
10 miesięcy temu / Ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.