DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 57  >   KOŚCIÓŁ

Jerzy Wolak

Watykan zmierza do Canossy?

#WATYKAN    #HISTORIA    #CHINY    #KOŚCIÓŁ

Negocjacje w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a władzami Chińskiej Republiki Ludowej – które za pontyfikatu papieża Franciszka nabrały nowego impetu – mogą, zdaniem ekspertów, zakończyć się rychłym sukcesem. Kto na tym skorzysta: Apostolski Kościół czy bezbożny komunizm?

 

Cała dwudziestowieczna Ostpolitik Watykanu, oparta na fantastycznej wizji pojednania Kościoła z komunizmem, była jednym wielkim umizgiem do zbrodniczych reżimów, które łaskawie pozwalały się kokietować, nie próbując nawet udawać, iż mają coś do zaoferowania w zamian. Co więcej, czerwoni nigdy nie kryli, że traktują wolny świat jak czeredę naiwniaków, którzy z zachwytem kupią od nich każdą megabzdurę.

 

Przypomnijmy chociażby okoliczności zerwania przez chiński rząd stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Piotrową w roku 1951. Posłużono się absurdalnym pretekstem, jakoby watykańska nuncjatura w Pekinie szykowała zamach na życie Mao Zedonga za pomocą moździerza znalezionego na pobliskim śmietniku. Brzmi to arcygroteskowo, ale w pokazowym procesie zapadły wyroki śmierci. Strzałem w kark w publicznej egzekucji zamordowano dwóch Bogu ducha winnych cudzoziemców mających pecha mieszkać w pobliżu nuncjatury: Włocha Antonia Rivę i Japończyka Ruichi Yamaguchiego, a ksiądz Tarcisio Martina z miejscowej prefektury apostolskiej skazany na dożywocie dopełnił swoich dni w chińskim więzieniu dziesięć lat później. Natychmiast też wydalono z Kraju Środka – pod zarzutem szpiegostwa – nuncjusza apostolskiego, biskupa Antonia Riberiego.

W takich warunkach przyjęta przez Watykan strategia robienia dobrej miny do złej gry musiała ostatecznie skutkować zainfekowaniem sposobu myślenia wielu hierarchów komunistyczną mentalnością, z czego z kolei wypływa powszechne dziś przekonanie, że „dialog” współczesnego Kościoła ze współczesnym ateizmem musi się odbywać wedle ateistycznych reguł. Bo inaczej nie będzie ważny.

 

Tajny charakter odbywających się regularnie od kilku lat spotkań dyplomatów Watykanu z dyplomatami Pekinu w istotny sposób utrudnia gruntowne rozeznanie sytuacji – musimy wszak polegać na skąpych i nie do końca pewnych relacjach z drugiej ręki – jednakowoż nie trzeba być zawołanym watykanistą, aby bez specjalnego trudu dopatrzeć się w owych watykańsko‑chińskich manewrach nader wyraźnego podobieństwa do ważnego (i, wydawałoby się, dawno już zamkniętego epizodu) w dziejach Kościoła, mianowicie: średniowiecznego sporu o inwestyturę.

Jak doskonale pamiętamy ze szkoły (albowiem programy nauczania bez względu na okoliczności polityczne zawsze poświęcały temu zagadnieniu znaczny stopień zainteresowania), chodziło o nadawanie biskupom władzy duchownej poprzez wręczenie pierścienia i pastorału, do czego prawo prawem kaduka rościła sobie władza świecka w osobie cesarza. Pamiętamy, jak upokorzony pod murami Canossy Henryk IV zdał sobie sprawę, iż w tej kwestii Kościół będzie się twardo trzymał własnych uprawnień – płynących wszak wprost z sukcesji apostolskiej.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

1609 – katoliccy książęta Rzeszy powołali Ligę Katolicką. Jej przywódcą został książę Bawarii Maksymilian I. Liga była odpowiedzią na utworzenie rok wcześniej przez książąt ewangelickich Unii Protestanckiej, na czele której stanął elektor Palatynatu Fryderyk IV.

 
 

Sąd Apelacyjny w Wielkiej Brytanii wyraził zgodę na rozpatrzenie odwołania od decyzji rządu o wprowadzeniu aborcji domowej „zrób to sam” w czasie pandemii koronawirusa. Władze w Londynie wprowadziły szokujące, aborcyjne przepisy 30 marca. Od tego czasu odnotowano wiele poważnych skutków ubocznych tego krwawego procederu.

 

Nie tylko znaki jednoczące jak religia, język, ale również różnice konstruują naród, bo to są nasze specyficzne różnice, to są różnice niespotykane, czy też przyczyna tych różnic nie jest spotykana gdzieś indziej. One również paradoksalnie kleją. (...) Zacieranie różnic powoduje konflikty, natomiast granice, które się buduje, mogą również łączyć – mówi w rozmowie z Michałem Wałachem profesor Aleksander Nalaskowski, autor książki pt. „Wielkie Zatrzymanie. Co się stało z ludźmi?”.

 

Odbudowana iglica katedry Notre-Dame w Paryżu będzie wyglądała tak samo jak przed ubiegłorocznym pożarem, który ją zniszczył. Wskazują na to deklaracje francuskich polityków. „Istnieje powszechna zgodność w tej sprawie” – oświadczyła nowa minister kultury Francji Roselyne Bachelot.

 

Prezydent Andrzej Duda skomentował sprawę żydowskich roszczeń majątkowych, kierowanych pod adresem Polski. Podkreślił, że „u nas nie obowiązuje obce prawodawstwo”, a on sam nigdy nie zgodzi się na realizację roszczeń będących konsekwencją wybuchu II wojny światowej.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.