10 maja 2018

Watykan zatwierdził dokument roboczy na Synod Młodych. Doszło do „intersującej wymiany zdań”

(MAXPPP / forum)

Watykańskie Biuro Synodu ogłosiło, że program październikowego spotkania biskupów dotyczący młodzieży został zatwierdzony po „interesującej wymianie zdań” na temat dokumentu wśród członków rady zarządzającej organizacją synodu.

 

W krótkim komunikacie prasowym z 9 maja, synodalny urząd podał, że 15 biskupów z jego zwyczajnej Rady spotkało się w dniach 7-8 maja z papieżem Franciszkiem, aby sfinalizować Instrumentum laboris, czyli dokument roboczy na mający się odbyć  w dniach 3-8 października synod, poświęcony sprawom młodych ludzi .

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Tekst wzbudził interesującą wymianę poglądów z powodu sugestii i spostrzeżeń, które zostały włączone do tego dokumentu, aby dostarczyć ojcom synodalnym bardziej odpowiedniego instrumentu do dyskusji” – można przeczytać w komunikacie. „Zmieniony tekst został zatwierdzony przez wszystkich uczestników” – dodano.

 

Synod Biskupów to tygodniowe spotkanie oddelegowanych katolickich hierarchów z różnych państw, które odbywa się w Rzymie i poświęcone jest konkretnym zagadnieniom. Temat tegorocznego spotkania wybrany przez Franciszka to: „Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie powołania”.

 

Spotkanie organizuje watykańskie Biuro Synodu pod przewodnictwem kardynała Lorenza Baldisseriego, który ma do pomocy osoby wybrane do pełnienia swoich ról pod koniec ostatniego synodu w 2015 roku. Są to m.in.: kardynałowie: Christoph Schonborn z Austrii, Wilfrid Napier z RPA i Oscar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu czy arcybiskup Filadelfii Charles Chaput.

 

Watykan rozpoczął przygotowania do tegorocznego synodu w styczniu 2017 roku, wydając kwestionariusz, którego celem było „rozpoznanie potrzeb młodych ludzi”. Ankieta została wysłana do episkopatów na całym świecie, a także opublikowana online, aby umożliwić młodzieży – niekoniecznie wierzącej i katolickiej – dzielenie się swoimi uwagami.

 

Biuro Synodu zorganizowało także dwa spotkania młodych ludzi w Rzymie, by uzyskać ich opinie: mniejszą konferencję we wrześniu 2017 r. i większy presynod z udziałem około 300 młodych ludzi z całego świata w marcu tego roku.

 

Po presynodzie wydano długi końcowy dokument, w którym uznano, że niektórzy młodzi ludzie chcą, by Kościół zmienił swoje nauczanie na temat tak zwanych „kwestii polemicznych”, takich jak pseudomałżeństwa osób tej samej płci i stosowanie antykoncepcji.

 

Kard. Baldisseri wspomniał o marcowym wydarzeniu na zwyczajnym posiedzeniu Rady Synodu, i „wskazał na żywy udział młodych ludzi, pochodzących z wielu części świata, reprezentujących różne eklezjalne i nieeklezjalne środowiska”.

 

Tekst Instrumentum laboris nie został jeszcze upubliczniony. Również nieznane są imiona biskupów, którzy wezmą udział w październikowym spotkaniu.

 

Dokument przygotowawczy do październikowego synodu wydany w styczniu 2017 r. podkreślił potrzebę globalnego podejścia i wsłuchania się w głosy młodzieży.

 

W ostatnim dokumencie napisanym przez młodzież podczas marcowego spotkania przed synodem młodzi ludzie nawoływali Kościół, by był bardziej autentyczny, nowocześniejszy i bardziej kreatywny w sposobie interakcji z młodymi ludźmi, szczególnie w odniesieniu do kwestii kontrowersyjnych.

 

Młodzież, która obejmowała katolików i niekatolików, w dużej mierze oświadczyła, że ​​czuje się pominięta i że chce być traktowana poważnie. Pragnie pełnić role przywódcze w Kościele i współtworzyć ważne dokumenty oraz przyczyniać się do kluczowych dyskusji w Kościele.

 

Stwierdzono ponadto, że Kościół nie może unikać mówienia o trudnych lub kontrowersyjnych kwestiach, takich jak seksualność i rola kobiet w Kościele.  Poproszono o „mentorów”, którzy pomogą im w rozwiazywaniu trudnych problemów i cierpliwie będą ich słuchali.

 

Źródło: CNA, cruxnow.com., lastampa.it.,

AS

 

Zobacz także:

 

„Synod papieża Franciszka”

 

Synod papieża Franciszka

 

„Synod papieża Franciszka” jest zapisem kolejnych stadiów rewolucyjnego szturmu na podstawy katolickiej wiary i moralności, który pod pozorem „zmiany paradygmatu w Kościele” (kardynał Kasper) odbywa się na naszych oczach po abdykacji Benedykta XVI. Książka Krystiana Kratiuka pokazuje jak kolejna fala Renu wpływa do Tybru, na tym etapie rewolucji uderzając w sam fundament wiary – zapisane w Ewangeliach przykazania Zbawiciela. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać stan zmagań o Kościół. To wielka stawka. (Grzegorz Kucharczyk)

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram