DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Watykan zajmie się sprawą ks. Urrutigoity

Watykan zajmie się sprawą ks. Urrutigoity

W paragwajskiej diecezji Ciudad del Este przeprowadzona zostanie wizytacja apostolska w związku z oskarżeniami ciążącymi na jej wikariuszu generalnym – ks. Carlosie Urrutigoity. Argentyński duchowny oskarżony w Stanach Zjednoczonych o molestowanie nieletnich został inkardynowany w Paragwaju. Później objął drugie co do ważności stanowisko w diecezji Ciudad del Este.


2 lipca arcybiskup Eliseo Ariotti, nuncjusz apostolski w Paragwaju, ogłosił decyzję Watykanu: do diecezji Ciudad del Este przybędzie wizytacja apostolska mająca zbadać sytuację w związku z zarzutami stawianymi ks. Carlosowi Urrutigoity. Wizytacja odbędzie się w dniach od 21 do 26 lipca i kierować nią będzie kardynał Santos Abril y Castello. W wypełnieniu zadań pomagać mu będzie biskup Milton Troccoli Cebedio z archidiecezji Montevideo.


Urodzony w Argentynie ks. Carlos Urrutigoity formację rozpoczął w seminarium Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w La Reja (Argentyna), później – w związku z oskarżeniami o homoseksualizm w roku 1987 – został przeniesiony do seminarium w Winonie. Władze bractwa chciały potwierdzić zasadność zarzutów stawianych przez rektora seminarium w La Reja, w którym toczył się wówczas poważny konflikt. Argentyński duchowny ostatecznie ukończył seminarium i przyjął święcenia kapłańskie. Następnie pełnił funkcję wykładowcy i nauczyciela chorału gregoriańskiego, później jednak został usunięty z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X.


Chcąc założyć własne stowarzyszenie apostolskie ks. Urrutigoity związał się z amerykańską diecezją Scranton. Przed przyjęciem tego duchownego i powierzaniem mu posługi przestrzegał ówczesnego ordynariusza tej diecezji – ks. biskupa Jamesa Timlina – przełożony FSSPX ks. bp Bernard Fellay. Władzom kościelnym przekazano zeznania jednego z seminarzystów z Winony, który oskarżył ks. Urrutigoity o molestowanie.


Ks. Carlos Urrutigoity wraz z innymi duchownymi założył jednak Bractwo św. Jana, które w 1998 roku uzyskało aprobatę Kościoła. Należący do niego duchowni rozpoczęli posługę jako spowiednicy i katecheci w Akademii św. Grzegorza – prywatnej szkole męskiej prowadzonej w Stanach Zjednoczonych przez Bractwo Kapłańskie św. Piotra. W tym samym roku rozpoczęły się pierwsze problemy.


W 2002 roku wobec członków Stowarzyszenia św. Jana (ks. Urrutigoity oraz ks. Erica Ensey’a) złożono pozew dotyczący molestowania seksualnego. Duchowni zostali zawieszeni i skierowani przez diecezję na badania psychologiczne do Southdown Institute. Przygotowana opinia była negatywna – specjaliści rekomendowali laicyzację ks. Urrutigoity. Argentyński duchowny został wydalony. Bractwo św. Jana zostało rozwiązane w roku 2004, a pozew w sprawie molestowania dzieci zakończył się ugodą i – jak podawały media – wypłatą odszkodowania.


Choć biskup diecezji Scranton przestrzegał przed samym inkardynowaniem ks.Urrutigoity i powierzaniem mu jakichkolwiek obowiązków, argentyński duchowny został przyjęty w jednej z paragwajskich diecezji. W roku 2006 Bractwo św. Jana zostało... po raz kolejny rozpoznane kanonicznie – tym razem w Ameryce Południowej. Jak podkreśla diecezja Scranton, opinia dotycząca ks. Urrutigoity i jego zwolenników, tak jak i informacje dotyczące stawianych im zarzutów, zostały przekazane biskupowi diecezji Ciudad del Este oraz nuncjuszom apostolskim w Stanach Zjednoczonych i w Paragwaju.


Historię ks. Urrutigoity w marcu nagłośniła lokalna gazeta „Pocono Record”. Jak podkreślała Beth Brelje, na duchownym od dawna ciąży wiele poważnych oskarżeń, w tym o molestowanie nieletnich. Tymczasem ks. Urrutigoity nie tylko został przyjęty w Paragwaju; w lutym 2014 roku został mianowany wikariuszem generalnym diecezji Ciudad del Este. Wywołało to silne protesty, teraz sprawą zajmie się Watykan.Źródło: Pocono Record, dioceseofscranton.org, globalpost.com, ncregister.com

mat


DATA: 2014-07-11 15:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cyt. z artykułu: "Przed przyjęciem tego duchownego i powierzaniem mu posługi ***przestrzegał*** ówczesnego ordynariusza tej diecezji ? ks. biskupa Jamesa Timlina ? ***przełożony FSSPX ks. bp Bernard Fellay.*** Mógł przestróg słuchać.
ponad 5 lat temu / Teresa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.