DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Watykan upamiętni Lutra i reformację

Watykan upamiętni Lutra i reformację

W 2017 r. Stolica Apostolska zamierza wraz z protestantami uczcić zainicjowanie reformacji. Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan w dokumencie „Od konfliktu do komunii” przedstawiła cele wspólnych obchodów rocznicy luterańskiej rewolucji, która zakwestionowała podstawowe dogmaty wiary katolickiej.


Dzisiejsi luteranie licznie popierają antykoncepcję, aborcję i „święcenia” kobiet. Mimo tego członkowie Komisji Pojednania Chrześcijan wraz z duchownymi luterańskimi 17 czerwca 2013 r. ogłosili w Genewie i Watykanie dokument, który uzasadnia ścisłą współpracę i „pojednanie”. Rada ds. Jedności Chrześcijan podkreśla, że katolicy i luteranie „jako członkowie jednego Ciała, dobrze pamiętają wydarzenia reformacji, która doprowadziła do tej rzeczywistości, w której później przyszło im żyć w podzielonych społecznościach”. Katolicy i luteranie – czytamy w dokumencie Rady – należeć mają do jednego „Ciała”. Hierarchowie dodali też, że podział jest „źródłem wielkiego bólu”. Dlatego też Stolica Apostolska zamierza w 2017 r. upamiętnić osobę Marcina Lutra, którego tezy zostały potępione przez papieża Leona X w bulli „Exsurge Domine”, a później przez Sobór Trydencki i papieża Piusa V.


Obecnym hierarchom to jednak nie przeszkadza. Członkowie rady stwierdzili, że stosunki katolików z luteranami muszą być teraz postrzegane przez pryzmat Soboru Watykańskiego II i ekumenizmu. Według duchownych luteranie i katolicy obecnie mają dla siebie więcej wyrozumiałości i szacunku niż dawniej. A łączy ich „wspólna wiara w Trójjedynego Boga i objawienie w Jezusie Chrystusie, a także rozpoznawanie podstawowych prawd nauki o sprawiedliwości”.


Rada podkreśliła, że już w 500. rocznicę urodzin Marcina Lutra (1983) luteranie i katolicy prowadzący „dialog” w specjalnym sprawozdaniu stwierdzili, że nie mogą pominąć osoby i przesłania Lutra. Zbliżająca się rocznica obchodów ma służyć omówieniu zagadnień i konsekwencji reformacji oraz „rozwijać perspektywy pamięci reformacji dzisiaj”. Obchody w roku 2017 mają mieć szczególne znaczenie i służyć pogłębieniu „komunii między katolikami i luteranami”. A że chodzi o realia zglobalizowanego świata, to „wspólne upamiętnienie musi uwzględniać doświadczenia i perspektywy chrześcijan z południa i północy, wschodu i zachodu”. Będą to też pierwsze obchody w dobie „nowej ewangelizacji” i będą one „wspólnym świadectwem wiary”.


Duchowni podkreślili, że zmiany ostatnich dekad „wymagają nowego podejścia”. W dobie upowszechnienia różnych wyznań i szerzenia się sekularyzmu wrogość powinna być zastąpiona otwartością. Obchody 500. rocznicy wybuchu reformacji maja być także okazją dla katolików, którzy mają się zastanowić w jaki sposób przekazywać własną tradycję by „nie kopać nowych rowów między chrześcijanami różnych wyznań”.Źródło: vatican.va, AS.


DATA: 2014-04-16 15:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do Luteranina: świętowanie tragedii rozbicia Kościoła przez satanistę Lutra jest apostazją. Autorzy niczego nie muszą sugerować, stwierdzają fakt. https://www.youtube.com/watch?v=3jstXDNLGmQ
ponad 2 lata temu / Jamci
 
Do pani Uli: proszę, niech Pani jeszcze raz przeczyta ten artykuł. Bo niczego Pani nie zrozumiała.
ponad 2 lata temu / Jamci
 
Globalizzm Bóg rozbi na wiezy Babel .A co z Matką Boską ? Luteranie ją odrzuili a ona jest Matką kościoła katolickiego
ponad 4 lata temu / Gosia
 
Dobrze, że KRK wychodzi naprzeciw luteranom. Dobrze, ze luteranie tego nie odrzucają. Dlaczego nie robić małych kroków ku jedności nawet jeśli byłyby one trochę chwiejne? Zawsze służą one budowaniu relacji pojednania. Myśle, ze Bóg prowadzi zarówno nas katolików jak i wszystkich innych chrześcijan jakąś konkretną drogą i ani nasza ani ich nie jest gorsza, a to dlatego, ze liczy sie wiara, to co nosimy w sercu, a nie sam spis zasad co wolno a czego nie wolno. Apeluję o wzajemną modlitwę za siebie i rezygnację z krytykanctwa i wytykania win.
ponad 4 lata temu / Ula
 
Pojednanie może być ale na zasadach wyznaczonych przez X przykazań Bożych i przez Pana Jesusa. Chrześcijaństwo ,to Jego kościół.
ponad 4 lata temu / bpa
 
Szok ,szok,szok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ponad 4 lata temu / Szok
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.