DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Watykan potwierdza: działa komisja, która ma zrewidować encyklikę „Humanae vitae”

Watykan potwierdza: działa komisja, która ma zrewidować encyklikę „Humanae vitae”
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Watykan przyznał – mimo wcześniejszych kategorycznych zaprzeczeń – że jednak od wielu miesięcy działa, powołana na wniosek papieża, komisja, która zajmuje się rewizją encykliki „Humanae vitae", zakazującej m.in. stosowania antykoncepcji.

 

Urzędnik Kongregacji Nauki Wiary przyznał w niedawnym wywiadzie dla niemieckiej agencji, że istnieje papieska komisja, która zajmuje się przeglądem historycznym okoliczności powstawania encykliki Pawła VI „Humanae vitae” – podała austriacka agencja Kathpress.

 

Kathpress informuje, że otrzymała potwierdzenie istnienia papieskiej komisji od Msgr Alejandro Cifres, kierownika archiwum Kongregacji Nauki Wiary.

 

„Nie jest pewne, czy w Watykanie wkrótce nastąpi reinterpretacja encykliki pigułkowej "(Humanae Vitae)” – pisała w zeszłym tygodniu Kathpress. „Fakt, że komisja w imieniu Papieża bada genezę Humanae vitae został niedawno potwierdzony w rozmowie z agencję prasową Kathpress przez szefa Archiwum Kongregacji Nauki Wiary Msgr Alejandro Cifres”.

 

Encyklika „Humanae vitae” Pawła VI została opublikowana w 1968 r. Podtrzymuje ona odwieczny zakaz stosowania sztucznej kontroli urodzeń.

 

Jednak pewna grupa wpływowych obecnie watykańskich teologów podważa to nauczanie Kościoła w licznych publikacjach i prelekcjach, odbywających się na katolickich uczelniach. Kwestionuje się całkowity zakaz stosowania antykoncepcji, stwierdzając, że w pewnych okolicznościach jest ona nawet „koniecznością” (ks.  prof. Chiodi).

 

Gdy w zeszłym roku włoski dziennikarz Marco Tosatti napisał w maju artykuł, informujący o powołaniu komisji, a potem podobne materiały przygotowali Maike Hickson i Roberto de Mattei, Watykan stanowczo zaprzeczał tym doniesieniom.  

 

Arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia powiedział hiszpańskiemu tygodnikowi katolickiemu „Alfa y Omega”, że ​​„nie ma żadnej komisji. To zostało całkowicie wymyślone”.

 

W wywiadzie dla Catholic News Agency (CNA), Paglia ponownie zaprzeczył,  stwierdzając, że „nie ma papieskiej komisji powołanej do ponownego przeczytania lub reinterpretacji Humanae vitae”, ale dodał, że ​​„powinniśmy pozytywnie reagować na wszystkie te inicjatywy, na przykład prof. Marengo z Instytutu Jana Pawła II, których celem jest zbadanie i pogłębienie tego dokumentu z okazji zbliżającej się 50. rocznicy jego publikacji”.

 

Msgr  Gilfredo Marengo, który stanął na czele komisji – jak podawał prof. Roberto de Mattei - również zaprzeczał, jakoby taka inicjatywa była powołana. Mówił, że doniesienia o powołaniu komisji, która ma się zająć rewizją encykliki „Humanae vitae” jest „wymysłem dziennikarskim”.

 

Marengo w rozmowie z katolicką agencją CNS wskazał, że jest „grupa analityczna”, skupiająca pewnych uczonych, która ma dokonać "analizy historyczno-krytycznej dokumentu, bez żadnego celu, poza rekonstrukcją, najściślej jak to możliwe, całego procesu tworzenia encykliki".

 

„Metoda historyczno-krytyczna – jak można przeczytać w encyklopedii biblijnej, zamieszczonej na stronie biblijny.net – to dział krytyki Biblii polegający na poszukiwaniu historii tekstu. (…) W ramach historycznej oceny Pisma Świętego wyróżnia się: niższą krytykę (krytyka tekstu na poziomie jego zapisu) i wyższą krytykę (krytyka tekstu na poziomie jego treści). Wśród najpopularniejszych metod interpretacji Biblii z tej dziedziny można wymienić: krytykę tekstu, źródeł, form, tradycji, tendencji i krytykę kanoniczną".

 

Metody „historyczno-krytyczne” mają odkryć i zrozumieć procesy, które przyczyniły się do powstania danych tekstów, ich kontekst społeczny i kulturowy. W odniesieniu do Biblii zostały metody te użyto m.in. do usprawiedliwienia rewizjonistycznych form interpretacji, które negują tradycyjne rozumienie tekstów Pisma Świętego.

 

Msgr Marengo przyznał, że jego „grupa analityczna” uzyskała bezprecedensowy dostęp do tajnego archiwum watykańskiego z okresu tworzenia „Humanae vitae,” czyli z późnych lat sześćdziesiątych ub. wieku. Archiwa z tego okresu są ściśle zamknięte dla uczonych i nie planuje się ich otwarcia jeszcze przez wiele lat.

 

Msgr Marengo starał się rozwiać obawy, jakoby podejmowane były próby pogodzenia „Humanae vitae” z adhortacją apostolską papieża Franciszka „Amoris laetitia".

 

W ubiegłym roku duchowny napisał artykuł dla hiszpańskojęzycznej wersji „Vatican Insider” zatytułowany: "Humanae Vitae a Amoris laetitia", w którym bagatelizował potępienie przez Kościół sztucznej kontroli urodzin. Pisał, że „polemiczna gra - pigułka tak,  pigułka nie, jak dzisiejsza Komunia dla rozwiedzionych tak, Komunia dla rozwiedzionych nie - to tylko pozór dyskomfortu i napięcia, [które jest] o wiele bardziej decydujące w tkance życia kościelnego”.

 

W tym samym artykule Msgr Marengo przywołał rozumowanie „Amoris laetitia,” które wydaje się wskazywać, jakoby ideał moralny nauczany przez Kościół, był często nieosiągalny i abstrakcyjny. „Za każdym razem, gdy społeczność chrześcijańska popada w błąd i proponuje modele życia wyprowadzone ze zbyt abstrakcyjnych i sztucznie skonstruowanych teologicznych ideałów, proponuje duszpasterskie działanie jako schematyczne zastosowanie doktrynalnego paradygmatu" – pisał kapłan. Przywołał on słowa adhortacji  Franciszka „Amoris Laetitia”, jakoby Kościół przedstawił „ideał teologiczny małżeństwa zbyt abstrakcyjny, skonstruowany niemal sztucznie, daleki od konkretnej sytuacji i rzeczywistych możliwości rodzin takimi, jakimi są . Ta nadmierna idealizacja, zwłaszcza, gdy nie obudziliśmy ufności w działanie łaski, nie pozwoliła na to, aby małżeństwo było bardziej pożądane i atrakcyjne, ale wręcz przeciwnie”.

 

Doniesienia o powołaniu komisji rewizyjnej w sprawie „Humanae vitae” wyśmiewali publicyści liberalnych „katolickich” mediów, w tym m.in. Cruxnow.com., zarzucając niektórym katolickim publicystom snucie teorii spiskowych.

 

Źródło: lifesitenews.com., biblijny.net

AS


DATA: 2018-02-09 07:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Jan - Taaaaa, jasne. Nic się nie dzieje, tylko staramy się "rozeznać" wszystko na nowo :) To właśnie dzięki takim niusom rośnie świadomość prawowiernych katolików, że dzieje się coś złego - bardzo złego - w naszym Kościele.
ponad 1 rok temu / Marek
 
...to fałszywy news który miałby nas katolików dzielić i osłabić Kościół. Komisja kanonizacji papieża Pawła VI studiuje okoliczności powstania encykliki i zasługi papieża w jej napisaniu, bo słowa w niej zawarte o antykoncepcji okazały się prorocze.
ponad 1 rok temu / Jan
 
Język psychologii wydawał się być ok, dopóki nie pokazał rogów - dopóki nie zaczęto go używać dla rozmontowywania wiary katolickiej i zniesienia X przykazań...""Proaktywność to umiejętność wybierania reakcji. Jej prekursorem był psychiatra Victor Frankl, w czasie drugiej wojny światowej więzień obozu koncentracyjnego. Stwierdził, że choć każdy aspekt jego życia jest kontrolowany przez innych, nie mogą mu zabrać prawdziwej wolności. Nie mogli wpłynąć na to, co myślał i jak się czuł. Mógł decydować o swoim wnętrzu. Mógł decydować, w jaki sposób będzie na niego wpływać wszystko co przeżywa." B. Białecka, "Psychologia a życie duchowe, s.22" - JEŚLI PROAKTYWNOŚĆ TO CEL, wtedy jasnym staje się zdanie "To, co alienuje człowieka, nie jest efektem jego samodzielnego wyboru, lecz zostało mu przekazane. Trzeba więc go wyzwolić, wyemancypować ze wszystkich form transmisji i determinizmu." - z "multi-kulti - zmutowany..." CEL TO WYZWOLENIE SUMIENIA Z WSZELKIEGO DETERMINIZMU...
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Polecam mój ulubiony filmik w sieci na temat psychologii - "Mówią: Jesteśmy Chrześcijańskimi Psychologami" - na youtube, dlaczego nie można łączyć języka teologii i języka psychologii...mnie to przekonało i rzuca też nowe światło na pisanie dokumentów przez papieży - jeśli umieszczają tam słowa nie z teologii lecz z psychologii, to znaczenie zdań jest całkiem inne, świeckie i niezgodne z Prawdą...
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Przepraszam, ale z tekstu wprost wynika, że Watykan ZAPRZECZA jakoby działała komisja, która ma zrewidować HV.
ponad 1 rok temu / asdf
 
@Marek, żeby nie być gołosłowną, przeczytałam jeszcze raz AL - do pkt. 100 i zauważyłam, że papież promuje proaktywność. Słowa, które rzuciły mi się w oczy to: przemoc-najczęściej powtarzane słowo-werbalna, fizyczna, seksualna; kryzys, dominacja, nietolerancja, agresja, stres, personalizacja, aspiracje osobiste, samokrytyka, duszpasterstwo pozytywne, zdolność proaktywna, obsesja, narcyzm, manipulacja, autonomia, presja, afektywność narcystyczna, zaburzenia uczuciowe, integracja, wyzwanie, agresja społeczna, komunikacja, postawy obronne, autorytaryzm, seksizm, kreatywność misyjna, przymus, rozeznanie obecności, elementy pozytywne, pedagogia, więź publiczna; czynniki, które ograniczają zdolność podejmowania decyzji, mentalność, maltretowanie, idylliczne, typy aspołeczne, niezdolni do opanowania impulsów, postawa pasywna, aktywność, dynamiczna i kreatywna reakcja, postawa pedantyczna, pesymizm, kompleksy, sieci integracji, osoba antyspołeczna. Także tak...
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "58106"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.