DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   TEMAT NUMERU: TEOLOGIA WYZWOLENIA. REANIMACJA?

Krystian Kratiuk

Watykan potępia teologię wyzwolenia


Gdy nowo wybrany papież Jan Paweł II udawał się w pierwszą podróż apostolską poza granice Włoch, teoretycy teologii wyzwolenia święcili tryumfy. Dramatyczna sytuacja społeczna w krajach Ameryki Łacińskiej, przejawiająca się głównie w zastraszająco niskim poziomie życia mas, doprowadziła do radykalizacji nastrojów społecznych, która z kolei stanowiła doskonałe podglebie dla populistycznych haseł skrajnej lewicy.

Krystian Kratiuk


Politycy od wieków starają się wykorzystać religię dla własnych celów, nic więc dziwnego, że lewaccy demagodzy z Ameryki Południowej do promowania swych idei zaprzęgli licznych pseudoteologów uzasadniających z rzekomo katolickich pozycji potrzebę walki zbrojnej z niesprawiedliwą nędzą. Mieszkańców Meksyku, Dominikany, Nikaragui, Salwadoru, Urugwaju czy Kolumbii namawiano do zbrojnego powstania mającego pomóc w budowie sprawiedliwych stosunków społecznych. Tezy te, niestety, współgrały w oczach wielu zagubionych katolików ze zmianami dokonanymi w społecznej doktrynie Kościoła przez Jana XXIII i Pawła VI oraz szerzej przez Sobór Watykański II.

Chrystus‑rewolucjonista to fałsz

28 stycznia 1979 roku w meksykańskim mieście Puebla błogosławiony Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami episkopatów Meksyku, Dominikany i Bahamów. Przesłanie swe skierował jednak do duchownych wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, w których istniał i narastał problem teologii wyzwolenia. Ojciec Święty przestrzegł w nim wszystkich, którzy chcieliby na nowo interpretować Chrystusową Ewangelię. Zauważył, że owe reinterpretacje nigdy nie opierają się na pogłębionej medytacji i duchowym zaangażowaniu na rzecz Ewangelii. Stwierdził, że nowe odczytywanie Słowa Bożego stanowi wynik jedynie teoretycznych spekulacji powodujących szkodliwy zamęt. Reinterpretacje Ewangelii (…) rozbieżne z nauczeniem wiary Kościoła powodują zamieszanie, a mimo to niektórzy mają czelność przekazywać je, pod pozorem katechizacji, chrześcijańskim wspólnotom – podkreślał Ojciec Święty.

Biskupi słuchający tych papieskich słów musieli być wstrząśnięci, gdy przypomniał on tym z nich, którzy wspierali teologię wyzwolenia, że podążanie jej drogą często kończy się odrzuceniem Zbawiciela. W niektórych przypadkach – wołał papież –boskość Chrystusa zostaje celowo przemilczana, a inni posługują się takimi formami interpretacji Jego osoby, która jest wyraźnie niezgodna z wiarą Kościoła. O Chrystusie mówi się jako wyłącznie o „proroku”, który miał zapowiadać Królestwo Boże i głosić miłość, a nie jako o prawdziwym Synu Bożym. Nie mówi się więc o samym centrum, głównym przedmiocie ewangelicznego orędzia. Niektórzy ludzie próbują też pokazać Pana Jezusa jako człowieka zaangażowanego politycznie, jako wojownika walczącego z rzymskim uciskiem i władzą, a także jako uczestnika walki klasowej. Ojciec Święty mówił, że taka wizja, wizja Chrystusa jako polityka, rewolucjonisty, jako wywrotowca z Nazaretu, nie zgadza się z nauczaniem Kościoła. Podkreślał przy tym, że stawianie sprawy w sposób, w jaki czynią to zwolennicy teologii wyzwolenia, sprawia, iż wielu wiernych może zacząć postrzegać śmierć Chrystusa jako karę za nawoływanie do politycznej rewolucji, a nie jako centralny punkt wiary chrześcijańskiej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 
 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

 

"Hipokryzją byłoby ograniczać skandal pedofilii, ignorując plagę homoseksualizm, który jest nie tylko występkiem przeciwko ludzkiej naturze, ale także formuje strukturę władzy w Kościele" - mówi prof. de Mattei.

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.