DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   TEMAT NUMERU: TEOLOGIA WYZWOLENIA. REANIMACJA?

Krystian Kratiuk

Watykan potępia teologię wyzwolenia


Gdy nowo wybrany papież Jan Paweł II udawał się w pierwszą podróż apostolską poza granice Włoch, teoretycy teologii wyzwolenia święcili tryumfy. Dramatyczna sytuacja społeczna w krajach Ameryki Łacińskiej, przejawiająca się głównie w zastraszająco niskim poziomie życia mas, doprowadziła do radykalizacji nastrojów społecznych, która z kolei stanowiła doskonałe podglebie dla populistycznych haseł skrajnej lewicy.

Krystian Kratiuk


Politycy od wieków starają się wykorzystać religię dla własnych celów, nic więc dziwnego, że lewaccy demagodzy z Ameryki Południowej do promowania swych idei zaprzęgli licznych pseudoteologów uzasadniających z rzekomo katolickich pozycji potrzebę walki zbrojnej z niesprawiedliwą nędzą. Mieszkańców Meksyku, Dominikany, Nikaragui, Salwadoru, Urugwaju czy Kolumbii namawiano do zbrojnego powstania mającego pomóc w budowie sprawiedliwych stosunków społecznych. Tezy te, niestety, współgrały w oczach wielu zagubionych katolików ze zmianami dokonanymi w społecznej doktrynie Kościoła przez Jana XXIII i Pawła VI oraz szerzej przez Sobór Watykański II.

Chrystus‑rewolucjonista to fałsz

28 stycznia 1979 roku w meksykańskim mieście Puebla błogosławiony Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami episkopatów Meksyku, Dominikany i Bahamów. Przesłanie swe skierował jednak do duchownych wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, w których istniał i narastał problem teologii wyzwolenia. Ojciec Święty przestrzegł w nim wszystkich, którzy chcieliby na nowo interpretować Chrystusową Ewangelię. Zauważył, że owe reinterpretacje nigdy nie opierają się na pogłębionej medytacji i duchowym zaangażowaniu na rzecz Ewangelii. Stwierdził, że nowe odczytywanie Słowa Bożego stanowi wynik jedynie teoretycznych spekulacji powodujących szkodliwy zamęt. Reinterpretacje Ewangelii (…) rozbieżne z nauczeniem wiary Kościoła powodują zamieszanie, a mimo to niektórzy mają czelność przekazywać je, pod pozorem katechizacji, chrześcijańskim wspólnotom – podkreślał Ojciec Święty.

Biskupi słuchający tych papieskich słów musieli być wstrząśnięci, gdy przypomniał on tym z nich, którzy wspierali teologię wyzwolenia, że podążanie jej drogą często kończy się odrzuceniem Zbawiciela. W niektórych przypadkach – wołał papież –boskość Chrystusa zostaje celowo przemilczana, a inni posługują się takimi formami interpretacji Jego osoby, która jest wyraźnie niezgodna z wiarą Kościoła. O Chrystusie mówi się jako wyłącznie o „proroku”, który miał zapowiadać Królestwo Boże i głosić miłość, a nie jako o prawdziwym Synu Bożym. Nie mówi się więc o samym centrum, głównym przedmiocie ewangelicznego orędzia. Niektórzy ludzie próbują też pokazać Pana Jezusa jako człowieka zaangażowanego politycznie, jako wojownika walczącego z rzymskim uciskiem i władzą, a także jako uczestnika walki klasowej. Ojciec Święty mówił, że taka wizja, wizja Chrystusa jako polityka, rewolucjonisty, jako wywrotowca z Nazaretu, nie zgadza się z nauczaniem Kościoła. Podkreślał przy tym, że stawianie sprawy w sposób, w jaki czynią to zwolennicy teologii wyzwolenia, sprawia, iż wielu wiernych może zacząć postrzegać śmierć Chrystusa jako karę za nawoływanie do politycznej rewolucji, a nie jako centralny punkt wiary chrześcijańskiej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 
 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.