DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   TEMAT NUMERU: TEOLOGIA WYZWOLENIA. REANIMACJA?

Krystian Kratiuk

Watykan potępia teologię wyzwolenia


Gdy nowo wybrany papież Jan Paweł II udawał się w pierwszą podróż apostolską poza granice Włoch, teoretycy teologii wyzwolenia święcili tryumfy. Dramatyczna sytuacja społeczna w krajach Ameryki Łacińskiej, przejawiająca się głównie w zastraszająco niskim poziomie życia mas, doprowadziła do radykalizacji nastrojów społecznych, która z kolei stanowiła doskonałe podglebie dla populistycznych haseł skrajnej lewicy.

Krystian Kratiuk


Politycy od wieków starają się wykorzystać religię dla własnych celów, nic więc dziwnego, że lewaccy demagodzy z Ameryki Południowej do promowania swych idei zaprzęgli licznych pseudoteologów uzasadniających z rzekomo katolickich pozycji potrzebę walki zbrojnej z niesprawiedliwą nędzą. Mieszkańców Meksyku, Dominikany, Nikaragui, Salwadoru, Urugwaju czy Kolumbii namawiano do zbrojnego powstania mającego pomóc w budowie sprawiedliwych stosunków społecznych. Tezy te, niestety, współgrały w oczach wielu zagubionych katolików ze zmianami dokonanymi w społecznej doktrynie Kościoła przez Jana XXIII i Pawła VI oraz szerzej przez Sobór Watykański II.

Chrystus‑rewolucjonista to fałsz

28 stycznia 1979 roku w meksykańskim mieście Puebla błogosławiony Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami episkopatów Meksyku, Dominikany i Bahamów. Przesłanie swe skierował jednak do duchownych wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, w których istniał i narastał problem teologii wyzwolenia. Ojciec Święty przestrzegł w nim wszystkich, którzy chcieliby na nowo interpretować Chrystusową Ewangelię. Zauważył, że owe reinterpretacje nigdy nie opierają się na pogłębionej medytacji i duchowym zaangażowaniu na rzecz Ewangelii. Stwierdził, że nowe odczytywanie Słowa Bożego stanowi wynik jedynie teoretycznych spekulacji powodujących szkodliwy zamęt. Reinterpretacje Ewangelii (…) rozbieżne z nauczeniem wiary Kościoła powodują zamieszanie, a mimo to niektórzy mają czelność przekazywać je, pod pozorem katechizacji, chrześcijańskim wspólnotom – podkreślał Ojciec Święty.

Biskupi słuchający tych papieskich słów musieli być wstrząśnięci, gdy przypomniał on tym z nich, którzy wspierali teologię wyzwolenia, że podążanie jej drogą często kończy się odrzuceniem Zbawiciela. W niektórych przypadkach – wołał papież –boskość Chrystusa zostaje celowo przemilczana, a inni posługują się takimi formami interpretacji Jego osoby, która jest wyraźnie niezgodna z wiarą Kościoła. O Chrystusie mówi się jako wyłącznie o „proroku”, który miał zapowiadać Królestwo Boże i głosić miłość, a nie jako o prawdziwym Synu Bożym. Nie mówi się więc o samym centrum, głównym przedmiocie ewangelicznego orędzia. Niektórzy ludzie próbują też pokazać Pana Jezusa jako człowieka zaangażowanego politycznie, jako wojownika walczącego z rzymskim uciskiem i władzą, a także jako uczestnika walki klasowej. Ojciec Święty mówił, że taka wizja, wizja Chrystusa jako polityka, rewolucjonisty, jako wywrotowca z Nazaretu, nie zgadza się z nauczaniem Kościoła. Podkreślał przy tym, że stawianie sprawy w sposób, w jaki czynią to zwolennicy teologii wyzwolenia, sprawia, iż wielu wiernych może zacząć postrzegać śmierć Chrystusa jako karę za nawoływanie do politycznej rewolucji, a nie jako centralny punkt wiary chrześcijańskiej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Źle wychowują rodzice, obiecując kapryśnemu dziecku, cukierek, lalkę, niedźwiadka, zabawkę… i nie wiem co jeszcze, byle tylko było posłuszne. Nie, to nie jest posłuszeństwo, to - handel! Posłuszeństwo polega na spełnieniu rozkazu, dlatego, że w rozkazującym widzi się samego Boga: dziecko w rodzicach, uczeń w nauczycielu, lub w osobie majstra, obywatel we władzy państwowej. Tak, albo od Boga pochodzi wszelka władza, więc i rodzicielska, albo w ogóle nie istnieje!

 
 

1919 - Ignacy Jan Paderewski objął stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Sławny kompozytor, związany politycznie z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, zastąpił na tym stanowisku socjalistę Jędrzeja Moraczewskiego.

 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Kard. Dolan podziękował Joe Bidenowi za stanowczy sprzeciw wobec ataku na Kapitol i zaapelował do prezydenta-elekta o konsekwentne stanowisko w walce z przemocą. „Joe Biden mówi z godną podziwu wrażliwością o ochronie praw osób najbardziej zagrożonych i jednocześnie opowiada się za «karą śmierci dla najsłabszych». Liczymy na to, że sanktuarium, jakim jest łono matki, będzie przez niego bronione przed atakami z równą stanowczością jak nasz Kongres” – powiedział arcybiskup Nowego Jorku.

 

 

Sposób, w jaki „zniknięto” niemiecką gwiazdę muzyki pop z anteny telewizyjnej, budzi rozbawienie i zażenowanie. Podobna toporna cenzura spotkała także czytelniczkę wydawanego w Polsce lewicowo-liberalnego dziennika, która napisała list do redakcji. Czy czeka nas era niewysublimowanego „poprawiania” medialnej rzeczywistości”? Piotr Relich i Michał Wałach zapraszają na program „Bez żadnego trybu”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.