DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Watykan podał nowe zasady proceduralne obrad tegorocznego Synodu o Rodzinie

Watykan podał nowe zasady proceduralne obrad tegorocznego Synodu o Rodzinie
fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM
#RODZINA    #PRACE SYNODU    #NAWRACANIE    #FORTE    #ERDÖ    #ROZWODNICY    #FRANCISZEK    #SYNOD    #WATYKAN    #PAPIEŻ    #BISKUPI    #HOMOSEKSUALIŚCI    #KOŚCIÓŁ    #SYNOD PASEK

Watykan ogłosił nowe zasady proceduralne, które mają być zastosowane podczas tegorocznej sesji Synodu o Rodzinie. Nowa metodologia – jak zauważył Sekretarz Generalny Synodu Biskupów, kard. Lorenzo Baldisseri – ma ułatwić dialog i dyskusję między prałatami, a sam proces dochodzenia do konsensusu w istotnych kwestiach duszpasterskich ma być bardziej przejrzysty. Czy rzeczywiście tak będzie?


Sekretariat w porozumieniu z papieżem postanowił, że nie ukażą się drukiem  wypowiedzi biskupów, biorących udział w otwartej dyskusji podczas sesji synodu w dniach od 4 do 25 października, ponieważ „synod musi mieć chronioną przestrzeń, by działał w niej Duch Święty i biskupi mogli swobodnie wypowiadać się.”

Kard. Baldisseri dodał jednak, że hierarchowie będą mogli udzielać wywiadów dla mediów. Oprócz tego codziennie będą się odbywać krótkie briefingi dla prasy o godz. 13:00. 


Szef Sekretariatu zaznaczył, że tegoroczny Synod Biskupów będzie zasadniczo składał się z „trzech mini-synodów.” W przeszłości nacisk kładziono na otwartą debatę, która trwała niekiedy wiele tygodni. Biskupi mogli zaprezentować swoje stanowisko w obecności wszystkich hierarchów. Dopiero później organizowano prace w małych grupach językowych.  

 

Tym razem biskupi będą mieli niespełna dwa dni na wyrażenie swojego stanowiska i to w pierwszym tygodniu debaty, po czym zostaną rozdzieleni pomiędzy 13 małych grup dyskusyjnych, w których udział wezmą także audytorzy świeccy oraz niekatolicy, by „ubogacić debatę.”


Grupy pod koniec każdego tygodnia będą sporządzać pisemne raporty. Zostaną one podane do wiadomości publicznej.


Co ciekawe, w ostatnim dniu obrad, rankiem 24 października biskupom zostanie przedstawiony gotowy dokument posynodalny, nad którym kilka godzin później rozpocznie się głosowanie. Jak widać hierarchowie nie będą mieć czasu, by się dokładnie zapoznać z treścią - przedłożonego im do akceptacji - dokumentu końcowego.  


Kard. Baldisseri podał listę dziesięciu członków komitetu redakcyjnego, który ma przygotować dokument końcowy. Są to: oprócz niego, także kard. Peter Erdo, arcybiskup Esztergom-Budapesztu, abp Bruno Forte, abp Chieti Vasto z Włoch, kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju, kard. Donald Wuerl, arcybiskup Waszyngtonu, kard. John Dew, arcybiskup Wellington w Nowej Zelandii, abp. Victor Manuel Fernandez, rektor Katolickiego Uniwersytetu Papieskiego w Argentynie, bp Mathieu Madega Lebouakehan, biskup Mouila, Gabon, bp Marcello Semeraro z Włoch, ks. Adolfo Nicolas, przełożony zakonu jezuitów.


Sekretarz Generalny Synodu Biskupów dodał, że duchowni będą mieli czas na otwartą dyskusję jedynie w poniedziałek i we wtorek rano w pierwszym tygodniu synodu. Potem zostaną podzielni na grupy. Otwarte dyskusje będą kontynuowane od piątku do poniedziałku 12 października.


Tak, jak wcześniej donosił portal Pch24.pl, Franciszek najprawdopodobniej nie sporządzi adhortacji posynodalnej. Kardynał Baldisseri powiedział, że nie wie, czy pojawi się adhortacja papieska, która zawierałaby postanowienia ojców synodalnych wraz z papieską interpretacją tych postanowień. Duchowny dodał jednak, że „biskupom synodalnym zostanie przedstawiony już gotowy dokument, a nie lista propozycji," sugerując, że nie ma potrzeby, by Franciszek przygotowywał adhortację.


Hierarcha zapowiedział również, że dziesięciu członków komitetu redakcyjnego, mającego opracować dokument posynodalny, będzie odpowiedzialnych za „ochronę przed zmanipulowaniem dyskusji synodalnej przez jakąkolwiek grupę osób.”


Źródło: vaticaninsider.lastampa.it., catholicculture.org., zenith.org., AS.DATA: 2015-10-07 13:18
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Już wstęp do Synodu wnosi wiele zmian a co przed nami?
ponad 5 lat temu / Soplica
 
To idzie młodość, młodość, młodość/ i śpiewa. Leć w górę piosenko, jak wiatr/ i spadnij, jak burza, jak w maju ulewa,/ po której odradza się świat!/ Dla budowy młode dłonie, dla budowy młoda myśl./ Potrafimy jutro bronić tego, co tworzymy dziś!/ To idzie młodość, młodość, młodość/ i śpiewa, bo młodość odrodzi świat!/ czyli... Nowa Wiosna Kościoła... To idzie mlodość, mlodość, mlodość...
ponad 5 lat temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.