DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Watykan odnowi porozumienie z Chinami. Jego treść nadal pozostaje tajemnicą

Watykan odnowi porozumienie z Chinami. Jego treść nadal pozostaje tajemnicą
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.VATICAN-CHINA/DEAL REUTERS/Kim Kyung-Hoon/File Photo/FORUM

Przedstawiciele Watykanu i chińskich władz pracują nad odnowieniem tajnego porozumienia w sprawie katolików w Państwie Środka. Jeden ze współpracowników papieża, biskup Marcelo Sanchez Sorondo (kanclerz Papieskiej Akademii Nauk Społecznych) stwierdził, że doświadczenia ostatnich dwóch lat były… korzystne. Z tego też powodu układ zostanie odnowiony.

 

Zapisy tymczasowego porozumienia – zawartego we wrześniu 2018 roku przez Watykan z komunistycznymi Chinami – wciąż pozostają okryte tajemnicą. Wiadomo, że dotyczą one kwestii mianowania biskupów. Potwierdza to materiał opublikowany przez chiński serwis globaltimes.cn. 22 września 2018 roku papież Franciszek zdjął zresztą ekskomunikę z 6 chińskich biskupów mianowanych przez władze i konsekrowanych bez mandatu papieskiego. Jak podkreśla chiński serwis, to także było elementem porozumienia.

 

Biskup Vincent Zhan Silu – wiceprzewodniczący „oficjalnej” konferencji chińskiego episkopatu, jeden z biskupów, na których ciążyła ekskomunika – stwierdził, że gdyby nie epidemia koronawirusa porozumienie przyniosłoby o wiele większe efekty. Jak podkreślił, umowa ta stanowi ważne osiągnięcie zabezpieczające relacje Watykanu z Pekinem, umożliwiając równocześnie… przejście do innych, ważnych kwestii.

 

Biskup Marcelo Sánchez Sorondo stwierdził z kolei, że porozumienie „się sprawdziło” i zostanie przedłużone. W przeszłości Sánchez chwalił chińską politykę i twierdził, że Pekin „najlepiej wciela społeczną doktrynę Kościoła”. – Ekonomia nie dominuje nad polityką, jak to ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, co powiedzieliby sami Amerykanie – przekonywał hierarcha w rozmowie z Vatican Insider. – Nie ma tam slumsów, nie ma narkotyków, młodzi nie biorą narkotyków – podkreślał. Dla biskupa Sáncheza fakt, iż Chiny popierają porozumienie klimatyczne z Paryża, oznaczać ma, że przejęły „moralne przywództwo” na świecie. Uwagi te wywołały znaczącą krytykę, wobec której biskup podtrzymał swoje stanowisko. Jak twierdził, Chiny… walczą z biedą i zanieczyszczeniem środowiska, ludziom żyje się dobrze, a władze dbają o dobro wspólne, z kolei krytyka, z którą się spotkał, miała być głośna, ale prezentować ją miała jedynie „mała grupa” – „ludzie, którzy chcą stworzyć problemy”.

 

Tymczasem w kwietniu roku 2020 ks. Huang Jintong został aresztowany, bowiem nie chciał przyłączyć się do „oficjalnego Kościoła” kontrolowanego przez komunistów. 60-letni duchowny należał do diecezji Mindong, w której 20 prezbiterów odmawiało podpisania lojalki. Treść zobowiązania podsuwanego „podziemnym” księżom dotyczy nie tylko lojalności wobec władz, ale także ograniczenia duszpasterstwa do murów świątyń, odrzucenia kontaktów z obcokrajowcami oraz… katechizacji nieletnich.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

mat

 

 


DATA: 2020-08-11 11:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skoro jest tak świetnie to czemu porozumienie jest tajne? Czemu było dokonane ponad głowami chińskich hierarchów? Czemu zbiega się w czasie z informacjami o infiltracji dyplomacji watykańskiej przez chińskich hakerów? Czemu papież po jego podpisaniu milczy na temat prześladowań religijnych w Chinach? Czemu w odezwie do chińskich katolików posługuje się retoryką chińskich komunistów krytyka rzekomego "prozelityzmu" katolików i nawoływanie do bycia "dobrym obywatelami"?
1 miesiąc temu / zaniepokojony
 
Gdzie w nauce Kościoła lub w Objawieniu można znaleźć coś o tajnych porozumieniach?
1 miesiąc temu / Pytak
 
,,Jeden ze współpracowników papieża, biskup Marcelo Sanchez Sorondo kanclerz Papieskiej Akademii Nauk Społecznych stwierdził, że doświadczenia ostatnich dwóch lat były? korzystne" Dla kogo, bo na pewno nie dla wyznawców Chrystusa.Szatański musi być to plan i szatańskie jego skutki, gdy głowa Kościoła Katolickiego układa się potajemnie z reżimem komunistycznym /czerwoną zarazą/. Jezu, Ty się tym zajmij.
1 miesiąc temu / m.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.