DZIŚ JEST:   12   LISTOPADA   2019 r.

Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
 
 
 
 

Watykan o ideologii gender: krytycznie, ale są niejasności [OMÓWIENIE DOKUMENTU]

Watykan o ideologii gender: krytycznie, ale są niejasności [OMÓWIENIE DOKUMENTU]
kard. Giusepper Versaldi fot. Donatella Giagnori/DDP /FORUM

10 czerwca br. Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej opublikowała przewodnik dotyczący edukacji genderowej w szkołach. Dokument omawia kwestie takie jak: „trzecia płeć”, transseksualizm i poliamoria. Odnosi się krytycznie do samej ideologii, ale nie unika języka poprawności politycznej, podkreślając potrzebę dialogu z gender studies oraz namawia do sojuszu w zakresie edukacji seksualnej.

 

 

Prezentując dokument, kardynał Versaldi przypomniał, że antidotum na edukację gender jest tradycyjna antropologia. Przypomniał, że tożsamość człowieka kształtuje się w oparciu o różnorodność płciową, a w rodzinie konfrontacja z matką i z ojcem ułatwia dziecku rozwój własnej tożsamości płciowej. Na pewno ważne okazało się także przypomnienie, że płeć neutralna czyli tzw. trzecia płeć jest wymysłem ideologów gender.

 

W dokumencie znalazło się wiele odniesień do tradycyjnego nauczania Kościoła o człowieku w kontekście ideologii gender. Autorzy z Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej krytycznie odnieśli się do tego, w jaki sposób współczesny świat mówi o ludzkiej płciowości. 

 

„Liczy się absolutnie wolne samostanowienie każdej osoby (...) Doprowadziło to do apeli o publiczne uznanie prawa do wyboru płci i wielości nowych typów związków, pozostających w bezpośredniej sprzeczności z modelem małżeństwa jako związku między jednym mężczyzną a jedną kobietą, który jest przedstawiany jako pozostałość patriarchalna" - możemy przeczytać w zaprezetnowanym dokumencie.

 

I dalej jeszcze: "pożądanym ideałem jest, by jednostka miała możliwość wyboru własnego statusu, a społeczeństwo powinno ograniczyć się do zagwarantowania tego prawa, a nawet zapewnić wsparcie materialne, ponieważ zaangażowane mniejszości w przeciwnym razie cierpiałyby z powodu negatywnej dyskryminacji społecznej. Roszczenia dotyczące takich praw stały się trwałym elementem debaty politycznej i zostały ujęte w dokumentach na szczeblu międzynarodowym oraz w niektórych przepisach krajowych”. Mamy z tym do czynienia także w Polsce, gdzie w ostatnich miesiącach coraz wyraźniej daje o sobie znać agresywna homopropaganda. 

 

W dokumencie znalazło się również odniesienie do nauczania Jana Pawła II i Benedykta XVI a także ważne słowa papieża Franciszka dotyczące tego, w jaki sposób teoria gender zaprzecza naturze mężczyzny "eliminując tym samym antropologiczne podstawy rodziny". Ta ideologia, zdaniem Ojca Świętego, „prowadzi do programów edukacyjnych i aktów prawnych, które promują osobistą tożsamość i emocjonalną intymność radykalnie oddzieloną od biologicznej różnicy między mężczyzną i kobietą. W konsekwencji ludzka tożsamość staje się wyborem jednostki, która może również zmieniać się w czasie”.

 

Dialogujmy...

 

Jednak obok zdecydowanej krytyki ideologii gender, w dokumencie, przeznaczonym zresztą dla nauczycieli i wychowawców, pojawił się dość niepokojący w tym kontekście postulat dialogu. Niepokojący o tyle, że w wielu krajach świata, a w ostatnim czasie także w Polsce, liczne organizacje prorodzinne, a także wychowawcy i rodzice, zmuszeni są często samotnie - bez wsparcie państwa a bywa że także przy biernej postawie części duchowieństwa - walczyć z ideologią gender. 

 

Przewodnik nieco rozmywa wyraźny konfilkt między genderową propagandą a katoliką nauką wskazując na różnicę między ideologią gender a... studiami genderowymi. Tej pierwszej nie można pogodzić z wiarą chrześcijańską. W przypadku tzw. studiów genderowych, Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej zaleca… dialog.

 

Możliwy sojusz?

 

Co ciekawe, autorzy dokumentu, powołując się na słowa papieża, zwracają uwagę na potrzebę nie do końca jasnego sojuszu w zakresie edukacji seksualnej. Z czym obecnie kojarzy się nam edukacja seksualna? Tego nie trzeba wyjaśniać, stąd nieco zastanawiające wydaje się wyeksponowanie tego wątku w dokumencie. 

 

W jaki sposób ów sojusz miałby wyglądać? Trudno powiedzieć. Z jednej strony autorzy dokumentu powołują się na potrzebę szacunku dla godności kobiety i mężczyzny oraz wychowania do szacunku dla każdego człowieka, ale przecież nie to stanowi problem sporu wokół edukacji seksualnej. Odpowiedzi na kwestię owego sojuszu nie udziela także cytat z papieża Franciszka, zawarty w dokumencie. „Istnieje pilna potrzeba promowania nowego sojuszu w zakresie edukacji seksualnej, który byłby prawdziwy, a nie tylko na poziomie biurokracji, wspólnego projektu, który może zaoferować pozytywną i rozważną edukację seksualną, zdolną zharmonizować główną odpowiedzialność rodziców z pracą nauczycieli" - głosi cytat z Ojca Świętego. 

 

Z pewnością watykański dokument na temat ideologii gender przypomina wiele prawd dotyczących chrześcijańskiej antropologii. Pomija jednak odpowiedzi na najważniejsze pytania oraz problemy przed jakimi staje dzisiaj wielu wierzących ludzi w krajach szerokorozumianego Zachodu. Być może odpowiedź na te odpowiedzi musimy jeszcze poczekać. 

 

 

Źródło: cruxnow.com., zenit.org., KAI, vaticannews.va, americanmagazine.com.,

AS, ged


DATA: 2019-06-11 18:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystko co jest w KK jasne za papieża Franciszka staje się niejasne, a sam papież ma wiele niejasnych, sprzecznych i dziwnych decyzji i wypowiedzi.
4 miesiące temu / DNA
 
mądra edukacja seksualna jest potrzebna bo dzisiaj nikogo nie a się odizolować od społeczeństwa i jak nie szkoła to młodego człowieka "wyedukują " filmy
4 miesiące temu / lil do sorcier
 
Gender to takie marzenie małego Kazia czym chciał bym być. No i ktoś z genderowców pragnie być prezydentem, mistrzem olimpijskim, naukowcem itp a społeczeństwo ma te jego fanaberie spełnić i wypłacać mu pensję prezydenta, przyznać medal olimpijski itd. To idiotyzm, nie każdy może być tym czym chce być, nawet przy bardzo ciężkiej pracy ale jak ktoś urodzi się mężczyzną czy kobietą to klamka zapadła i jakiekolwiek dyskusje czy rozmowy na ten temat są bez sensu. Dlaczego nawet takie poważne gremium watykańskie "owija to w bawełnę" zamiast głupotę nazwać głupotą a zboczenie zboczeniem. Te różniste nadęte gremia profesorskie, w tymi niestety i watykańkie przypominają mi naukowców nazistowskich Niemiec czy komunistycznej Rosji co to każdą głupotę podpierali autorytetem "naukowym".
4 miesiące temu / Czesław
 
Obecny pontyfikat to same niejasności.
5 miesięcy temu / Ruben
 
Nie czytałem jeszcze tego dokumentu, ale na podstawie powyższego omówienia już zaczynam się bać. Typowy wytwór obecnego pontyfikatu chociaż, jak tu napisano, tym razem bez bezpośredniej asygnaty Ojca Świętego - żadnego TAK, TAK, NIE, NIE, a za to wyłącznie "okrągłe słowa", które można zinterpretować zupełnie dowolnie. Szczególnie wstrząsająco brzmią passusy o tzw. "edukacji seksualnej".
5 miesięcy temu / sorcier
 
ostatnio w rozmowie z osobą duchowną usłyszałem, że na zachodzie biskupi zakazują nazywać homoseksualizm grzechem. Myślę, że ocieplenie stosunku niektórych biskupów względem "homoseksualizmu" związany jest z próbą oswojenia wiernych z tym grzechem. W Polsce też coraz rzadziej słyszę potępienie tego oczywistego zła.
5 miesięcy temu / magis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.