DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Watykan nada Franciszkanom Niepokalanej nową konstytucję. Czy pozostawi ślub maryjny?

Watykan nada Franciszkanom Niepokalanej nową konstytucję. Czy pozostawi ślub maryjny?

Sprawa Franciszkanów Niepokalanej zbliża się do końca – podają media. Po oczyszczeniu z zarzutów założyciela zgromadzenia, Watykan ustanowi nową konstytucję dla zakonu. Ma to się stać najpóźniej do września. Konserwatywni dziennikarze wyrażają jednak obawy, że w nowym dokumencie nie zostanie ujęty ślub poświęcenia się Matce Bożej. Wyrażał on dobitnie specyfikę zakonu.


Trwają prace nad ponownym umożliwieniem normalnego funkcjonowania Franciszkanów Niepokalanej. Powinny one zostać zakończone w tym roku – w najlepszym razie przed Wielkanocą. 


Portal Life Site News, za Marco Tossatim, wyraża jednak obawy, że z nowej konstytucji zakonu usunięty zostanie obowiązek całkowitego oddania się Niepokalanej Matce Bożej. Ewentualnie, że stanie się ono kwestią wyboru. Stanowiłoby to cios wymierzony w tradycyjną franciszkańską tożsamość.


Do zakończenia sprawy Franciszkanów Niepokalanej zmierzają kardynał Joao Braz de Avis, prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wraz ze swoim Sekretarzem, José Rodríguezem Carballo.


Franciszkanie Niepokalanej powstali w 1970 roku, jako „odnoga” franciszkanów konwentualnych. Gałąź żeńska powstała dwanaście lat później. Zakonnicy pielęgnowali powrót do franciszkańskich tradycji, takich jak szczególna rola przypisywana ubóstwu oraz poświęceniu Maryi. To ostatnie stanowiło u nich czwarty, specyficzny ślub. Charakterystycznym rysem Instytutu było także posługiwanie się nadzwyczajną formą rytu rzymskiego.


W 2013 roku rozpoczęło się śledztwo u Franciszkanów Niepokalanej. Watykan powierzył jego przeprowadzenie kapucynowi Fidenio Volpiemu. Według Life Site News, przedstawiciele Watykanu współpracowali z liberalnie nastawionymi zakonnikami, sceptycznymi wobec Mszy w klasycznym rycie rzymskim.


W lipcu 2013 roku Watykan zakazał członkom zgromadzenia odprawiania Mszy w klasycznym rycie rzymskim. Komentatorzy twierdzili, że sprzeciwia się to Summorum Pontificum Benedykta XVI.


Kontrolerzy oskarżyli założyciela zakonu, ojca Stefano Marię Manelliego o malwersacje finansowe i inne przestępstwa. Zamieszanie doprowadziła do zamknięcia seminarium. Większość rozproszonych wówczas braci opuściła je i znalazła schronienie na Filipinach, gdzie zostali inkardynowani. 


W 2015 roku zmarł nagle watykański komisarz Fidenzio Volpi, a zastąpił go Sabino Ardito. Natomiast kwestia domniemanych przestępstwa ojca Manelliego trafiła do włoskich sądów. Te orzekły, że założyciel tradycyjnego Instytutu jest niewinny.


Od 2014 roku kontroli Watykanu podlega też żeńska gałąź zakonu: Franciszkanki Niepokalanej. 

 


Źródła: lifesitenews.com / pch24.pl

mjend DATA: 2017-02-02 14:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

FI mieli powołania i się rozwijali, konwentualni nie. I to jedno ze źródeł oskarżeń i pacyfikacji.
ponad 3 lata temu / Makro
 
Jeśli będą takie zmiany jak jest opisane w artykule to oznacza to, że owszem w Watykanie kochamy Maryję, ale... bez "pokusy przetrwania" i "skostnienia" bo "jesteśmy otwarci na ?Boże niespodzianki?", "na nowość Ducha Świętego"
ponad 3 lata temu / ma
 
Módlmy się do Niepokalanej, żeby zrobiła z tym wszystkim porządek. Oby zechciała w roku fatimskim zniszczyć wszystkie herezje.
ponad 3 lata temu / m
 
@Slawomir Tomasz Roch - Na tronie Piotrowym.
ponad 3 lata temu / odpowiedz
 
Po co komu to zamieszanie wokół zakony franciszkanów? Czy o to chodziło św. Franciszkowi? Dokąd to zmierza? Niesmak pozostanie...
ponad 3 lata temu / wmo
 
Na milosc Boska jesli o. zalozyciel Zakonu Franciszkanow Niepokalanej o. Stefano Manelli jest niewinny, to gdzie sa teraz jego oskarzyciele?!
ponad 3 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.