DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Watykan i FSSPX potwierdzają: jesteśmy bardzo blisko ostatecznego porozumienia

Watykan i FSSPX potwierdzają: jesteśmy bardzo blisko ostatecznego porozumienia

Relacje z Watykanem są „coraz bliższe porozumienia” – stwierdził przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bp Bernard Fellay. Jego słowa potwierdził abp Guido Pozzo - sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Obie strony czekają już tylko na „pieczęć Ojca Świętego”.


Arcybiskup Pozzo zaznaczył, że kierowana przezeń komisja „pracuje obecnie nad szczegółami formy prawnej przygarnięcia tej grupy tradycjonalistów”.


Abp Pozzo stwierdził, że Bractwo Kapłańskie św. Piusa X będzie miało w Kościele status prałatury personalnej, który został wprowadzony na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego w 1983 r. i dotychczas ma zastosowanie jedynie do Opus Dei.


Wypowiadając się wczoraj w programie „Terres de Mission” TV Libertés przełożony Bractwa, bp Bernard Fellay potwierdził, że trwają prace nad porozumieniem ze Stolicą Apostolską, które „potrzebuje obecnie jedynie pieczęci Ojca Świętego”. Zaznaczył, że księża należący do tej grupy stale wymawiają imię obecnego papieża w kanonie Mszy Świętej. Jego zdaniem, starania Papieża Franciszka o przyjęcie Bractwa do pełnej jedności trzeba umieścić w kontekście jego troski duszpasterskiej i „wychodzenia na peryferie”.


 

 

KAI

kra


DATA: 2017-02-01 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Leo co masz na myśli odbierają chleb innym?Przecież od lat bronią Magisterium Świętej Matki Kościoła przed destrukcją.To wydawnictwo Te deum jako pierwsze wydawało Encykliki Papieży do 1958 r.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Errata - oczywiście od 10 lat a nie 7 ...
ponad 2 lata temu / Soplica
 
@gość masz nieaktualne wiadomości. Karą obłożeni byli biskupi a nie Bractwo.Od 7 laty biskupi ani księża z Bractwa nie mają żadnych kar kanonicznych lecz brakuje im statusu kanonicznego czyli określenia struktury istnienia w KK. Po nadaniu prałatury personalnej staną się duchową i prawną cząstką KK :)
ponad 2 lata temu / Soplica
 
Gość pomieszało się tobie w głowie używasz języka modernistów walczących z Tradycyjnymi Instytutami.Piszesz kłamstwa jakoby FSSPX głosiło herezje.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
@ada: Droga koleżanka chyba nie rozumie problemu. Otóż zgoda na "Franciszka" oznacza w istocie likwidację całego dotychczasowego nauczania Kościoła, przy którym zmiany SVII będą nieistotnym drobiazgiem. Wystarczy wczytać się w AL 297, z którego to fragmentu widać, iż Kościół do szczęścia jest nikomu niepotrzebny, nie mówiąc o innych już przy tym "drobiazgach" jak wprowadzanie Komunii Świętej dla rozwodników. To po co było wybzdyczać na SVII, jak teraz przepuszcza sie "słonia do składu porcelany"? Problem w tym, że wielu katolików słyszy słowo papież i nie zastanawia się nad resztą. Gdyby tak podchodził św. Paweł do św. Piotra to mielibyśmy dalej Judaizm z dodatkiem jakiegoś Chrystusa.
ponad 2 lata temu / ma
 
Porozumienie z Bractwem owszem i potrzebne jednak wpisuje się w obecny trend, nie ważna jest doktryna, nie ważna jest Prawda, w "jednym" Kościele można być zarazem tradycjonalistą i postępowcem bliskim protestantyzmowi. Bractwo nie przepadało za JPII, Franciszek niestety też nie przepada chyba za nauką moralna papieża Polaka. Tradycjonaliści wierni Rzymowi - zaledwie możemy chodzić na tridentinę, patrzy się na nas podejrzliwie. Bractwo niepokorne będzie miało wielką autonomię,
ponad 2 lata temu / raf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.