DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Watykan: wydano wskazania co do liturgii w okresie pandemii koronawirusa

Watykan: wydano wskazania co do liturgii w okresie pandemii koronawirusa
źródło: pixabay.com

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret zawierający uaktualnione wytyczne odnośnie do celebrowania w tym roku uroczystości Wielkiego Tygodnia.

 

DEKRET

 

W okresie Covid-19 (II)

 

Biorąc pod uwagę szybką ewolucję pandemii Covid-19 i uwzględniając uwagi otrzymane od Konferencji Episkopatów, niniejsza Kongregacja przedstawia aktualizację ogólnych wskazań i sugestii już przekazanych biskupom w poprzednim dekrecie z 19 marca 2020 roku.

 

Ponieważ data Wielkanocy nie może być przeniesiona, w krajach dotkniętych chorobą, gdzie istnieją ograniczenia w gromadzeniu się i przemieszczaniu ludzi, biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju.

 

Wierni powinni zostać poinformowani o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w swoich domach. Pomocne mogą być telematyczne środki przekazu nadające na żywo, nie nagrane. W każdym razie ważne jest, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na modlitwę, doceniając przede wszystkim Liturgię Godzin.

 

Konferencje Episkopatu i poszczególne diecezje powinny zatroszczyć się, aby nie zabrakło pomocy w modlitwie rodzinnej i osobistej.

 

1 – Niedziela Palmowa. Upamiętnienie wjazdu Pana do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz budynku sakralnego. W kościołach katedralnych należy zastosować drugą formę przewidzianą przez Mszał Rzymski, zaś w kościołach parafialnych, oraz w innych miejscach trzecią.

 

2 – Msza Krzyżma. Oceniając konkretny przypadek w różnych krajach, Konferencje Episkopatu będą mogły dać wskazówki dotyczące ewentualnego przeniesienia na inny termin.

 

3 – Wielki Czwartek. Obmycie stóp, które jest już opcjonalne, należy pominąć. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej należy również pominąć procesję, natomiast Najświętszy Sakrament należy przechować w tabernakulum. W tym dniu kapłanom wyjątkowo zezwala się na możliwość odprawiania Mszy św. w odpowiednim miejscu, bez udziału ludu.

 

4 – Wielki Piątek. W modlitwie powszechnej biskupi zadbają o przygotowanie specjalnej intencji za tych, którzy znajdują się w sytuacji zagrożenia, chorych, zmarłych (por. Missale Romanum). Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczać wyłącznie do celebransa.

 

5 – Wigilia Paschalna. Należy ją sprawować wyłącznie w katedrach i kościołach parafialnych. W liturgii chrzcielnej ma być zachowane jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (por. Missale Romanum).

 

W przypadku seminariów, kolegiów kapłańskich, klasztorów i wspólnot zakonnych należy stosować się do wskazówek zawartych w niniejszym dekrecie.

 

Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, na przykład 14 i 15 września.

 

De mandato Summi Pontificis pro hoc tantum anno 2020.

 

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 25 marca 2020, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

 

Robert Kard. Sarah

Prefekt

Arthur Roche

Arcybiskup Sekretarz

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

 


DATA: 2020-03-27 12:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W tramwajach i autobusach może być zajęta połowa siedzeń. W kościołach parafialnych , katedrach i bazylikach może uczestniczyć we mszy 5 OSÓB. Zastanawiam się czyjego autorstwa jest ten szatański pomysł? Zastanawiam się również czy EP brał udział w negocjacjach z rządem dotyczących ilości wiernych na mszach? Dziwi mnie spolegliwość Komisji Episkopatu.
3 miesiące temu / Airam
 
Chwała Kapłanom którzy w tych czasach udzielają Sakramentów po kryjomu. Czyżby Kościół schodził do katakumb?
3 miesiące temu / Hazet
 
Sedewakantyści się mylą! - mamy Papieża i to Polaka, ale w przeciwieństwie do tych dwu w Watykanie, którzy się wzajemnie wykluczają, a jednak sa uznawani za takowych, tak ten nasz jest zupełnie nie uznawany nawet za Katolika, ale głosi rzeczy jak prawdziwa ''exkatedra''! - nazwiska nie wymienię bo kto wie, ten nie potrzebuje, a kto nie wie to niech spyta pierwszego lepszego tzw. salezjanina . . . albo jedzie do Poznania!
3 miesiące temu / AndrzejBR
 
Gdy Kościół jest święty, ferment przychodzi z zewnątrz, gdy Kościół jest nieświęty, ferment powstaje wewnątrz niego - Abp Fulton Sheen
3 miesiące temu / czas na sprząt
 
@Hej 1. Nikt nad szczepionką SARS poważnie nie pracował, bo SARS był słabo zbadany, jeśli w ogóle wirus istniał. 2. Każde +10stC to odpowiednio krótszy czas życia wirusa na powierzchniach i w powietrzu. 3. Lek na chorobę COVID19, czyli lek na co? Jakie są objawy kliniczne COVID19? Na jakiej podstawie się ją stwierdza, czy może na podstawie wadliwego szacunkowego testu RNA, który w wielu przypadkach wykazuje, że osoby bez żadnych objawów klinicznych są rzekomo nosicielami potencjalnie groźnego wirusa? Na podstawie obrazu płuc, który może być zmieniony nawet u zupełnie zdrowej osoby? Aktywiści zrobili akcję: "Powiedz prawdę medykowi", czy coś w tym stylu. A kiedy lekarze i biolodzy powiedzą prawdę pacjentom o szkodliwości toksycznych leków antywirusowych i szczepionek? Prawdę o SARSCoV2, czy zagraża w ukryty sposób ludziom zdrowym? Czy obecna panika w służbie zdrowia jest uczciwa? Czy na przykładzie Włoch nie odbija się na życiu i zdrowiu pacjentów?
3 miesiące temu / Murem
 
Watykan modli się do paciamamy
3 miesiące temu / kolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.