DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Watykan: Wszystkie samochody będą napędzane elektrycznie

Watykan: Wszystkie samochody będą napędzane elektrycznie
fot. phaunsgg photos/Flickr

Państwo Watykańskie chce całkowicie przestawić wszystkie swoje auta służbowe na napęd elektryczny. Zapowiedział to 12 listopada Roberto Mignucci, główny inżynier Gubernatoratu, poinformował portal internetowy „Vatican News”.

 

Celem, do którego usilnie dążą władze Państwa Watykańskiego jest stworzenie infrastruktury przyjaznej środowisku. W przyszłości park samochodowy będzie nastawiony na pojazdy o napędzie hybrydowym i elektrycznym. Z powodu rzymskiego smogu cierpi również Watykan i dlatego podjęto tę inicjatywę, tłumaczył Mignucci. Jego zdaniem przy średnim rocznym przebiegu tylko 6000 kilometrów, nie ma powodu, żeby trwać przy silnikach spalinowych. Na razie nie sprecyzował w jakim okresie Państwo Watykański chce wymienić swój park samochodowy.

 

Główny inżynier Gubernatoratu Państwa Watykańskiego zwrócił też uwagę , że stacje ładowania dla aut o napędzie elektrycznym znajdują się już w kilku strategicznie dogodnych miejscach wokół Placu św. Piotra, kilka kolejnych stacji jest planowanych przy papieskich bazylikach Santa Maria Maggiore, na Lateranie oraz św. Pawła za Murami. Będą z nich mogły korzystać tylko auta służbowe Państwa Watykańskiego.

 

W parku samochodowym Watykanu jest już kilka aut o napędzie elektrycznym. Na swe 80. urodziny, w ramach programu pilotażowego, papież Franciszek otrzymał z Niemiec do użytkowania przez rok białego nissana. Natomiast wśród samochodów, które miał do dyspozycji Benedykt XVI, był od 2012 r. Renault-Kangoo z napędem elektrycznym.

 

Pod koniec 2019 papież Franciszek poinformował, że Watykan przystąpi do międzynarodowego porozumienia w sprawie redukcji gazów cieplarnianych - tzw. poprawek z Kigali. Inż. Mignucci powiedział, że najbardziej szkodliwe gazy dla warstwy ozonowej mają zginąć najpóźniej do 2025 roku.

 

Mignucci zwrócił też uwagę na systemy solarne na dachach Auli Pawła VI oraz refektarza. Podkreślił, że możliwości rozbudowy są ograniczone, ponieważ trudno instalować panele fotowoltaiczne na ważnych zabytkach. W każdym razie dostarczony z Niemiec w 2008 system fotowoltaiczny na auli audiencyjnej w pełni pokrywa zapotrzebowanie na energię w budynku, który odwiedza około 8000 osób.

 

Źródło: KAI

 

Pach


DATA: 2020-11-13 10:44
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy papież jeszcze bawi się samochodzikami?
2 miesiące temu / DNA
 
A o kiedy to Watykan jest od tego żeby się zajmować takimi rzeczami.
2 miesiące temu / Leliwa
 
Od kiedy to produkcja ołowiowych i rtęciowych akumulatorów jest przyjazna dla środowiska. Oczywiście jest przyjazna dla producentów i blokuje możliwość przemieszczania się ludziom którzy mają stare auta.
2 miesiące temu / Leliwa
 
A po co im w ogóle samochody? Franciszek zaczynał pontyfikat od demonstracyjnych kursów komunikacją miejską jeśli się nie mylę. Niech się przesiądą na tramwaje, czy co tam jeździ po Rzymie i po sprawie. A pieniądze zaoszczędzone na hybrydach niech rozdadzą ubogim. Po co takie marnotrawstwo pieniędzy?
2 miesiące temu / Iw
 
Czysty cynizm. Kupować nowe technologie za ciężkie pieniądze... A pastor tyle mówił o kosciele ubogim...
2 miesiące temu / Iris
 
'Jego zdaniem przy średnim rocznym przebiegu tylko 6000 kilometrów, nie ma powodu, żeby trwać przy silnikach spalinowych.' A moim zdaniem, przy takim przebiegu nie ma sensu rozpatrywanie paliwa samochodu w kontekście smogu w Rzymie... Jakbym chciał być wyjątkowo złośliwy, to policzyłbym ten procentowy udział floty samochodowej Watykanu w smogu nad miastem.
2 miesiące temu / Michał
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.