DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Watykan: ważny głos uczniów kard. Josepha Ratzingera. Bronią celibatu kapłańskiego

Watykan: ważny głos uczniów kard. Josepha Ratzingera. Bronią celibatu kapłańskiego
Fot. Mazur / www.thepapalvisit.org.uk / flickr

Celibat kapłański jest darem dla Kościoła – stwierdzili w oświadczeniu obradujący w Watykanie członkowie Kręgu Uczniów kard. Josepha Ratzingera. Tematem wymiany poglądów byłych studentów i współpracowników Benedykta XVI jest kapłaństwo w jego teologii w świetle obecnej sytuacji. Te ważne słowa w obronie celibatu kapłańskiego padły na kilka dni przed Synodem Amazońskim, który ma rozważać możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn.

 

„Powołanie a także życie kapłana zależą wyłącznie od woli samego Jezusa Chrystusa i nie wynikają ani z ludzkich względów, ani z przepisów Kościoła. W Nim i wraz z Nim kapłan staje się głosicielem Słowa i sługą radości” – czytamy w oświadczeniu. Zostało ono wydane na tydzień przed rozpoczęciem Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii, w którego Insturmentum laboris pojawia się postulat święcenia dojrzałych Indian, mających rodziny (czyli viri probati) na kapłanów. 

 

Krąg Uczniów kard. Josepha Ratzingera stwierdza, że „ponieważ kapłan istnieje tylko w związku z Chrystusem, uczestnictwo w stylu życia Chrystusa wydaje się odpowiednie dla tych, którzy mają działać „w Jego osobie” (in persona Christi)”. Przypomniano, że „zgodnie ze stałą tradycją Kościoła łacińskiego, celibat jest postrzegany jako wyraźne świadectwo przepełnionej wiarą nadziei i hojnej miłości do Chrystusa i Jego Kościoła”. 

 

Oświadczenie o celibacie kapłańskim, wydane przez studentów Benedykta XVI jest pierwszą od wielu lat publiczną wypowiedzią tego grona. Zaznacza on, że poczuło się zmuszone do ukazania szerszej publiczności myśli teologicznej kard. Josepha Ratzingera w tej kwestii. Zaznaczono, że kapłani nie pełnią w Kościele jedynie roli funkcjonalnej, ale zostali powołani do odzwierciedlenia osoby Jezusa Chrystusa zarówno w sprawowaniu sakramentów, jak i w swoim osobistym życiu świętości i pobożności. Wskazano, że życie w celibacie, jako świadectwo królestwa Bożego jest „zarówno ludzkim, jak i duchowym wyrazem sakramentalnej jedności kapłana z Chrystusem”.

 

Dodano, że obecny skandal związany z wykorzystywaniem seksualnym, dotykający Kościoła na całym świecie, „zmniejsza wiarygodność” kapłana jako osoby zjednoczonej z Chrystusem, ale odpowiedzią na to „nie są przede wszystkim reformy strukturalne, lecz autentycznie przeżywane życie wiary”. „Tylko wówczas, gdy wszyscy zjednoczeni powrócimy do naszego wspólnego rozumienia Jezusa Chrystusa jako prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka, Kościół będzie zdolny do odnowy” – stwierdzili członkowie Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2019-09-29 08:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

?Tylko wówczas, gdy wszyscy zjednoczeni powrócimy do naszego wspólnego rozumienia Jezusa Chrystusa jako prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka, Kościół będzie zdolny do odnowy? ...tylko po powrocie do wspólnego rozumienia i WCIELANIA PRAWDY JEZUSA CHRYSTUSA w duchu jedności PRZEDSOBOROWEJ...przeoczyli uczniowie kręgu JR
8 miesięcy temu / gość katolik
 
Kogo JEZUS POWOŁAŁ do kapłaństwa - ten nie ma problemu z celibatem, bo żyje mocą Chrystusa! Kto się "sam powołał" - widząc w kapłaństwie tylko "ciepłą posadkę i owieczki do strzyżenia" - ten żadnych wyrzeczeń nie zniesie na pewno! Niech więc te książęce "samosie" nie zatruwają Świętego Kościoła Jezusa Chrystusa, tylko idą w świat, żyć na własny rachunek! Niech zakładają rodziny i na nie pracują! Być mężem i ojcem to przecież też piękne powołanie!
8 miesięcy temu / bluszcze
 
Bezżenność dla Królestwa Niebieskiego kapłanow jest pragnieniem samego Jezusa. Ci, którzy się temu przeciwstawiają, nie współdziałają w swoich zamiarach z Panem.
8 miesięcy temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.