DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Watykan: trwają prace nad projektem ekskomuniki za korupcję i członkostwo w mafii

Watykan: trwają prace nad projektem ekskomuniki za korupcję i członkostwo w mafii
Fot. vicbuster / sxc.hu

Watykan pracuje nad projektem ekskomuniki za korupcję i przynależność do organizacji przestępczych o charakterze mafijnym. Mówi o tym rozpowszechniony przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej komunikat Dykasterii ds. zrównoważonego rozwoju człowieka, która 15 czerwca zorganizowała pierwszą „międzynarodową debatę na temat korupcji”.

 

W spotkaniu, którego współorganizatorem była Papieska Akademia Nauk Społecznych, udział wzięło pięćdziesiąt osób, w tym przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, duchowni z instytucji watykańskich oraz przedstawiciele państw i Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także ofiary przestępczości, dziennikarze, naukowcy, intelektualiści i członkowie korpusu dyplomatycznego.

Gremium to pracuje obecnie nad tekstem, który zawierać będzie wytyczne dla kolejnych podobnych spotkań i inicjatyw. Jedną nich jest „konieczność pogłębienia na szczeblu międzynarodowym i doktryny prawnej Kościoła kwestii ekskomuniki za korupcję i przynależność do mafii” – czytamy we wspomnianym komunikacie nowego urzędu watykańskiego.

Stojący na jego czele kardynał Peter Turkson wyjaśnił, że korupcja jest zjawiskiem, prowadzącym do podeptania godności człowieka. „Chcemy powiedzieć, że nie wolno deptać ani zaprzeczać godności człowieka, ani stawiać jej przeszkód. Zadaniem naszej dykasterii jest chronić tę godność i wspierać szacunek dla niej i dlatego chce ona zwrócić uwagę na ten temat” – oświadczył pochodzący z Ghany hierarcha.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2017-06-18 11:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I jeszcze jedno - tak sobie myślę, że ta słynna "wiosna Kościoła" to może był odpowiednik Niedzieli Palmowej, a teraz jest biczowanie Kościoła. Na końcu pod Krzyżem była tylko Matka Boża ze św. Janem, a reszta się rozpierzchła - teraz też zaczyna wyglądać na to, że chyba zostanie tylko garstka.
ponad 3 lata temu / abc
 
Za to popieranie pederastii i niszczenia rodziny spotyka się z "kulturą dialogu" i tutaj żadna ekskomunika nie grozi. To przerażające w którą stronę to wszystko zmierza, w czasie gdy chrześcijanie są zabijani tysiącami, a chrześcijaństwo niszczone na każdym kroku to najważniejszym problemem jest... łapówka - ostateczny upadek chyba naprawdę jest już bardzo blisko. I pomyśleć, że to dokonuje się rękami pasterzy, którzy powinni bronić swoich owiec - nie wiem jak oni chcą się kiedyś wytłumaczyć przed Bogiem bo każdego to czeka. Czasem się zastanawiam czy oni w ogóle są jeszcze wierzący.
ponad 3 lata temu / abc
 
A za przynależność do organizacji masońskich? Wystarczyłoby ostatecznie tylko wyraźnie przypomnieć naukę Kościoła dot. przynależności do lóż masońskich począwszy od papieża Klemensa XII. No bo któż o tym pamięta ;)
ponad 3 lata temu / Maria
 
Niby dlaczego korupcja zaprzecza godności ludzkiej, depcze ją itp? Korupcja, czyli łapówkarstwo jest równie stara jak ludzkość. Co to jest korupcja? Jeżeli daję prezent urzędnikowi, żeby szybciej załatwił sprawę, na której mi zależy, to podpadam pod ekskomunikę? Nie chodzi mi tu o załatwienie sprawy w sposób sprzeczny z prawem, lecz o to, żebym nie czekał na decyzję pół roku, lecz najwyżej tydzień. Bigamia nie podpada pod ekskomunikę, a korupcja ma podpadać. Jakiś zrównoważony rozwój człowieka - co to takiego? Czy Watykan jest jeszcze katolicki?
ponad 3 lata temu / Gość Janek
 
Widzę tu fałsz i podwójną moralność. Nic dobrego, choć z pozoru wydaje się słuszne. Ekskomunika stanie się narzędziem. No a za przynależność do masonerii, każdego rodzaju, ekskomunika jako kara została zawieszona, bo to "zbyt surowa kara". A czymże jest korupcja i przynależność do mafii (masoneria to nie rodzaj mafii?) wobec masonerii?
ponad 3 lata temu / bratbrata
 
Czy ta Dykasteria ma walczyć ze zrównoważonym rozwojem człowieka czy go popierać? Z artykułu to nie wynika. Przedmówcy chyba założyli poparcie.
ponad 3 lata temu / ktoś wie?
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.