DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Watykan: synodalność stałą drogą Kościoła? LGBT „tylnymi drzwiami”?

Watykan: synodalność stałą drogą Kościoła? LGBT „tylnymi drzwiami”?
FOT.Reuters/FORUM

Wiele wskazuje na to, że końcowy dokument synodu będzie w części poświęcony nie problemom młodzieży, ale także samemu procesowi synodalności. Może w nim też nie paść słowo „LGBT”, ale – według niektórych watykanistów – i tak może ono znaleźć się w magisterium Kościoła.

 

Choć dokument kończący synod znany będzie dopiero w sobotę, docierają do nas przecieki co do jego ostatecznego kształtu. Według różnych źródeł w dokumencie tym nie znajdą się zapisy dotyczące osób LGBT – nestor watykanistów Sandro Magister twierdzi nawet, że miał za tym osobiście optować papież Franciszek. Ale być może kwestia „orientacji seksualnej” zostanie poruszona w inny sposób.

 

Część obserwatorów uważa jednak, że nie jest to w ogóle potrzebne, gdyż w końcowym dokumencie może znaleźć się wiążące odniesienie do całego Instrumentum laboris (dokumentu roboczego) – a tam zwrot LGBT został już przecież zastosowany, bez żadnego głosowania, po prostu decyzją sekretariatu synodu. Jeżeli takie „wiążące odniesienie” znalazłoby się w finalnym dokumencie, oznaczać to może, że… Instrumentum laboris również stanie się dokumentem wchodzącym w skład magisterium Kościoła!

 

Wydaje się jednak, że nie jest to wcale najważniejsza kwestia dla sekretariatu synodu – otóż w dokumencie nad którym nadal pracują biskupi znaleźć się miały fragmenty dotyczące synodalności, o której to podczas tego zgromadzenia biskupów w ogóle nie było mowy. Jednak duchownym przewodzącym obradom bardzo zależy na tym, aby wpisać to zagadnienie do dokumentu, które – przypomnijmy – stanie się z automatu dokumentem należącym do zwyczajnego magisterium Kościoła. 

 

O roli synodalności mówił dziś na konferencji prasowej kard. Christof Schönborn. „Jezus powołał apostołów jako grupę, kolegium. Kiedy byłem ordynowany na biskupa, dotyczyło to konkretnej diecezji, ale mam służyć Kościołowi również szerzej. Synodalność idzie dużo dalej niż kolegialność. Synodalność ma pomagać nam wszystkim kroczyć razem po drodze wiary. To jest droga którą Kościół musi podążać i to jest model jego funkcjonowania”. Austriacki duchowny dodał, że owa droga synodalności dotyczyć ma nie tylko biskupów. „Nie mamy gotowych odpowiedzi na wszystkie odpowiedzi, musimy dochodzić do tego, czego Bóg od nas oczekuje, drogą poszukiwań – to jezuicka metoda, a papież Franciszek jest przecież jezuitą”. 

 

W sobotę 27 października ojcowie synodalni będą głosowali punkt po punkcie dokument końcowy, który zostanie przedstawiony mediom tego dnia wieczorem. Aprobata każdego z punktów będzie wymagała większości kwalifikowanej to znaczy 2/3 głosów.

 

Krystian Kratiuk, Rzym

 


DATA: 2018-10-26 22:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

>Musimy dochodzić do tego, czego Bóg od nas oczekuje, drogą poszukiwań ? to jezuicka metoda powiedział kard. Christof Schönborn .< Warto poradzić szacownemu Biskupowi lekturę K. Makuszyńskiego >Koziołek Matołek< i jego drogi poszukiwań szczęścia. Kto by pomyślał tacy inteligentni i oczytani Jezuici a jeszcze szukają ciekawe dla siebie czy innych >prostaczków< ?
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Papież zaniedbuje swoje obowiązki. Naczelnym zadanie jest obrona wiary czego nie robi... albo z braku odwagi albo... ma taki plan. Nawracanie i upominanie to jego rola, a nie chowanie głowy w piasek i mówienie, że jest tylko takim małym biskupem Rzymu. To grzech zaniechania.
ponad 1 rok temu / DNA
 
protestantyzacji cd. a wiecie co to oznacza.
ponad 1 rok temu / bo Tu es Petrus nie było?
 
Mamy jako katolicy obowiązek odrzucenia każdej herezji obojętnie skąd ona pochodzi i kto ją głosi. Panież nie jest ponad Słowem Bożym. Choćby nawet wszyscy hierarchowie popadli w herezje nie stanie się ona prawdą. "Idź precz szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże lecz o tym, co ludzkie"
ponad 1 rok temu / Jacek
 
Kardynał hrabia von Schönborn im starszy, tym bardziej heterodoksyjny. I pomyśleć, że początki swojej kariery zawdzięcza Św. Janowi Pawłowi II.
ponad 1 rok temu / Karol
 
Znamiennym jest fakt że Luderanie vel Luteranie nienawidzący WIARY i instytucji Kościoła Katolickiego MAŁPUJĄ od nas SPOTKANIA SYNODALNE...i heretycy nie tylko że sami sobie organizują synody na których OKOPUJĄ się coraz bardziej w swojej herezji to dzisiaj PRZYWLEKA się ich na SYNOD KATOLICKI do Watykanu...więc ja się pytam w JAKIM CELU???...po owocach ich poznacie...no i dzisiaj poznamy czy są Kainowe czy Ablowe...
ponad 1 rok temu / Megi
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.