16 września 2019

Watykan: przeprowadzanie reform w niemieckim Kościele może być teologicznie nieważne

(fot.REUTERS/Ina Fassbender/FORUM)

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet w specjalnym liście zauważył, że reformy wynikające z obrania przez Kościół w Niemczech tzw. „drogi synodalnej”, mogą nie być „eklezjologicznie ważne”.

 

W liście zaadresowanym do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinharda Marxa, kard. Ouellet podkreślił, że plany Zgromadzenia Synodalnego muszą zastosować się do wytycznych papieża Franciszka zawartych w liście do niemieckich biskupów z lipca br. Szczególnie dotyczy to kwestii wzywających do pozostania w jedności z Kościołem powszechnym. Zaznaczył, że niemiecki synod nie może doprowadzić do zmiany nauczania i dyscypliny Kościoła.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kard. Ouellet dołączył do listu także czterostronicową ocenę prawną szkicu propozycji niemieckich biskupów – informuje Catholic News Agency. Analiza przeprowadzona przez Papieską Radę ds. Tekstów Prawnych wskazuje, że niemieckie propozycje naruszają kanoniczne normy i tym samym dążą do zmiany powszechnego nauczania i doktryny Kościoła.

 

Współautor analizy, abp Filippo Iannone zaznaczył, że największe kontrowersje wzbudzają cztery rozdziały: „autorytet, współudział i rozdział władzy”, „moralność seksualna”, „formy życia kapłańskiego” i „kobiety w ministerstwach i na stanowiskach kościelnych”. „Niezwykle łatwo dostrzec, że te podejmowane tematy nie dotykają jedynie kościoła w Niemczech, ale całego Kościoła powszechnego” – stwierdził. „Dlatego nie mogą być obiektem dyskusji i ustaleń danego Kościoła lokalnego bez poruszenia tego, co zostało zawarte przez Ojca Świętego w jego liście” – dodał.

Uwagę wzbudza też planowany sposób przeprowadzenia zmian. W miejsce narodowego synodu biskupów wprowadzono specjalnego rodzaju radę, która – w myśl prawa kanonicznego – nie może podejmować nowych ustaleń bez konsultacji z Rzymem.

 

Catholic News Agency doniosła, że komitet wykonawczy Konferencji Episkopatu Niemiec zaaprobował szkic na dwa tygodnie przed oficjalnym przedstawieniem go niemieckim biskupom, których zgromadzenie odbędzie się 23-26 września. Ponadto, prace nad kontrowersyjnymi zmianami już rozpoczęły się w ramach małych grup dyskusyjnych. Proces wprowadzania zmian w nauczaniu Kościoła bez wiedzy wszystkich biskupów i bez jedności z Rzymem jest w myśl autorów listu „nie do zaakceptowania”.

 

Zalecenia Watykanu bagatelizuje rzecznik Konferencji Episkopatu Niemiec, Matthias Kopp. W rozmowie z amerykańskim Catholic News Service przekonuje, że Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych odnosi się do nieaktualnej wersji szkicu, a w celu „wyjaśnienia nieporozumień” do Rzymu udał się jakiś czas temu kard. Marx.

 

Tydzień temu niemieccy biskupi niemal jednomyślnie odrzucili propozycję przeprowadzania zmian zgodnie z wytycznymi listu Franciszka. Autorem alternatywnej wersji, napisanej w oparciu o papieskie wskazówki, był kard. Rainer Woelki, który niedawno przedstawił swoje obawy dotyczące wstąpienia przez Kościół w jego kraju na tzw. „drogę synodalną”. Jego zdaniem dalsze obranie kursu na zmiany może doprowadzić do schizmy.

 

Źródło: catholicnewsagency.com / lifesitenews.com

PR  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 964 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram