DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Watykan: przeprowadzanie reform w niemieckim Kościele może być teologicznie nieważne

Watykan: przeprowadzanie reform w niemieckim Kościele może być teologicznie nieważne
fot.REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet w specjalnym liście zauważył, że reformy wynikające z obrania przez Kościół w Niemczech tzw. „drogi synodalnej”, mogą nie być „eklezjologicznie ważne”.

 

W liście zaadresowanym do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinharda Marxa, kard. Ouellet podkreślił, że plany Zgromadzenia Synodalnego muszą zastosować się do wytycznych papieża Franciszka zawartych w liście do niemieckich biskupów z lipca br. Szczególnie dotyczy to kwestii wzywających do pozostania w jedności z Kościołem powszechnym. Zaznaczył, że niemiecki synod nie może doprowadzić do zmiany nauczania i dyscypliny Kościoła.

 

Kard. Ouellet dołączył do listu także czterostronicową ocenę prawną szkicu propozycji niemieckich biskupów – informuje Catholic News Agency. Analiza przeprowadzona przez Papieską Radę ds. Tekstów Prawnych wskazuje, że niemieckie propozycje naruszają kanoniczne normy i tym samym dążą do zmiany powszechnego nauczania i doktryny Kościoła.

 

Współautor analizy, abp Filippo Iannone zaznaczył, że największe kontrowersje wzbudzają cztery rozdziały: „autorytet, współudział i rozdział władzy”, „moralność seksualna”, „formy życia kapłańskiego” i „kobiety w ministerstwach i na stanowiskach kościelnych”. „Niezwykle łatwo dostrzec, że te podejmowane tematy nie dotykają jedynie kościoła w Niemczech, ale całego Kościoła powszechnego” – stwierdził. „Dlatego nie mogą być obiektem dyskusji i ustaleń danego Kościoła lokalnego bez poruszenia tego, co zostało zawarte przez Ojca Świętego w jego liście” – dodał.

Uwagę wzbudza też planowany sposób przeprowadzenia zmian. W miejsce narodowego synodu biskupów wprowadzono specjalnego rodzaju radę, która – w myśl prawa kanonicznego - nie może podejmować nowych ustaleń bez konsultacji z Rzymem.

 

Catholic News Agency doniosła, że komitet wykonawczy Konferencji Episkopatu Niemiec zaaprobował szkic na dwa tygodnie przed oficjalnym przedstawieniem go niemieckim biskupom, których zgromadzenie odbędzie się 23-26 września. Ponadto, prace nad kontrowersyjnymi zmianami już rozpoczęły się w ramach małych grup dyskusyjnych. Proces wprowadzania zmian w nauczaniu Kościoła bez wiedzy wszystkich biskupów i bez jedności z Rzymem jest w myśl autorów listu „nie do zaakceptowania”.

 

Zalecenia Watykanu bagatelizuje rzecznik Konferencji Episkopatu Niemiec, Matthias Kopp. W rozmowie z amerykańskim Catholic News Service przekonuje, że Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych odnosi się do nieaktualnej wersji szkicu, a w celu „wyjaśnienia nieporozumień” do Rzymu udał się jakiś czas temu kard. Marx.

 

Tydzień temu niemieccy biskupi niemal jednomyślnie odrzucili propozycję przeprowadzania zmian zgodnie z wytycznymi listu Franciszka. Autorem alternatywnej wersji, napisanej w oparciu o papieskie wskazówki, był kard. Rainer Woelki, który niedawno przedstawił swoje obawy dotyczące wstąpienia przez Kościół w jego kraju na tzw. „drogę synodalną”. Jego zdaniem dalsze obranie kursu na zmiany może doprowadzić do schizmy.

 

Źródło: catholicnewsagency.com / lifesitenews.com

PR  


DATA: 2019-09-16 14:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ekskomunikować heretyków
8 miesięcy temu / Ewa
 
Lepiej jak odpadną niż mieliby jak nowotwór niszczyć zdrowe tkanki Kościoła katolickiego.
8 miesięcy temu / ja
 
Niemieckim bozyszczem najpierw byl Luter, nastepnie Marks,Engels,Hitler. Obecnie nie jest inaczej?
8 miesięcy temu / Jara
 
Nad czym się tu zastanawiać? Trzeci grzech przeciw Duchowi Świętemu: Sprzeciwiać się powszechnie uznanej prawdzie chrześcijańskiej. Czyli podważać Ewangelię,Prawdy Wiary,Tradycję Kościoła św. Każdy kto próbuje zmienić powyższe uznaje że Kościół papieże, biskupi był w błędzie - nie był pod natchnieniem Ducha św. Ten grzech zamyka wszelkie dyskusje na temat jakichkolwiek zmian w zarodku, a jak powiedział Chrystus nie może być odpuszczony ani na ziemi ani w niebie. Naprawdę nie rozumiem nad czym się zastanawiają Niemcy- stawiają na szali swoje zbawienie bo ani jedna jota z Bożego prawa nie może być zmieniona. Zważywszy na to że zgrzeszyć można myślą, mową, uczynkiem lub zaniedbaniem, to powinniśmy truchleć z przerażenia
8 miesięcy temu / xx
 
To, że Kościół niemiecki jest o krok od formalnej schizmy, to wina Franciszka. Powinien już dawno zdyscyplinować Marxa i Kaspera. On wolał jednak milczeć, a nawet swoiście kokietował tych heretyków. Bóg Go z tego rozliczy!!!
8 miesięcy temu / Karol
 
No proszę, Watykan oficjalnie ostrzega Kościół w Niemczech, że jeszcze jeden krok, a znajda się poza Kościołem powszechnym inna sprawa, że faktycznie są tam już od dawna. Tak stanowczy komunikat nie padł ze strony Watykanu chyba od dekad. Tym bardziej niezwykły za pontyfikatu Franciszka, który podchodzi do doktryny i dyscypliny w sposób dosyć swobodny. Ale wszystkie te zdumienia rozwiewa akapit przedostatni, który mówi "Ty jesteś tylko urzędnikiem, ale my mamy z Franciszkiem specjalną sztamę, pogadamy z nim w cztery oczy i i tak wyjdzie na nasze. I co wtedy nam zrobisz? Co więcej, bój się raczej o swoją skórę, żeby ci Franciszek nie podziękował tak bezceremonialnie jak kard. Mullerowi." Bardzo ciekawy jest ten przekaz między wierszami.
8 miesięcy temu / Iw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.