DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Watykan: Podsekretarz Rady ds. Tekstów Prawnych krytykuje plan wprowadzenia interkomunii

Watykan: Podsekretarz Rady ds. Tekstów Prawnych krytykuje plan wprowadzenia interkomunii
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Niemiecki kanonista ks. Markus Graulich skrytykował dokument katolickich i protestanckich teologów, w którym apeluje się o wprowadzenie pełnej interkomunii. W jego ocenie popełnili oni kilka fundamentalnych błędów.

 

Ks. Markus Graulich SDB to niemiecki ekspert prawa kanonicznego pracujący jako podsekretarz w Papieskiej Radzie ds. Tekstów Prawnych.

 

Duchowny skrytykował dokument, jaki pod koniec 2019 roku opublikowała Ekumeniczna Grupa Robocza zrzeszająca niemieckich katolickich i ewangelickich teologów.

 

Grupa w ponad 50-stronicowym tekście wezwała do wprowadzenia pełnej interkomunii między Kościołem katolickim a wspólnotami protestanckimi, twierdząc, że na gruncie współczesnej teologii nie można wskazać żadnych zasadnych przeszkód dla takiego kroku.

 

Rzecz spotkała się z aprobatą Konferencji Episkopatu Niemiec; bp Gerhard Feige z Magdeburga, który w Episkopacie odpowiada za dialog ekumeniczny, ocenił dokument jako „bardzo inteligentny” i „fachowy”.

 

Niemieccy progresiści, zarówno katolicy, jak i protestanci, chcieliby wprowadzić interkomunię w 2021 roku z okazji Trzeciego Ekumenicznego Spotkania Kościelnego.

 

W 2018 roku większość niemieckich biskupów katolickich dopuściła do Komunii świętej tych protestantów, którzy żyją w małżeństwie z katolikiem. Hierarchowie otrzymali na to zgodę papieża Franciszka, a zmiany wprowadzili powołując się na adhortację apostolską Amoris laetitia.

 

Ks. Graulich uważa jednak, że dokument Grupy stawia zbyt daleko idące postulaty.

 

„Czy naprawdę mamy na myśli to samo, gdy mówimy o Wieczerzy i Eucharystii? Wiara w prawdziwe przekształcenie darów chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa, co wydarza się podczas Eucharystii, jest przecież zupełnie różna od przekonania o obecności Pana w ewangelickiej Wieczerzy. To właśnie wiara w transsubstancjację i stałą obecność Zmartwychwstałego Chrystusa w postaci eucharystycznej jest wyróżnikiem rozumienia katolickiego, które zna też adorację poza Mszą święta. W [omawianym] dokumencie nie docenia się tego w wystarczający sposób” - stwierdził salezjanin. Jego słowa przytacza niemiecki konserwatywny dziennik katolicki „Die Tagespost”.

 

Graulich wskazał też, że Grupa nie ma racji, gdy twierdzi, że Chrystus zaprasza do udziału w Eucharystii wszystkich bez względu na granice wyznaniowe i podziały w chrześcijaństwie. Według kanonisty choć jest prawdą, że to Chrystus jest „zapraszającym”, to zarazem to Kościół zaprasza na Eucharystię, a celebracji przewodniczyć musi kapłan, którego święcenia i misja odwołują się do Chrystusa.

 

„W celebracji eucharystycznej nie można dokonywać rozdziału Chrystusa od Kościoła, tak, jak sugeruje to rzeczony dokument” - stwierdził Graulich.

 

„Chrystus powierzył Kościołowi sakrament Eucharystii i dał mu jednocześnie władzę nad definiowaniem kryteriów dopuszczania do udziału w Eucharystii. Czyni to już Apostoł Paweł, a wczesny Kościół stawiał tu bardzo wyraźne granice” - dodał salezjanin.

 

Kilka dni temu o dokumencie Grupy wypowiedział się też szwajcarski kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Hierarcha wyraził duży szacunek dla tekstu opracowanego przez niemieckich teologów, stwierdził jednak, że popełnili oni kilka poważnych błędów.

 

Podobnie jak ks. Graulich kard. Koch wskazał na zbyt proste utożsamienie katolickiej Eucharystii z protestancką Wieczerzą. Dodał do tego jeszcze niewłaściwe jego zdaniem przedstawienie problemu kapłaństwa we wspólnotach ewangelickich.

  

 

Źródła: die-tagespost.de, pch24.pl

Pach

 


DATA: 2020-01-24 07:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To jest ciężki grzech i bluźnierstwo, za co jest kara śmierci, przekleństwo, potępienie, czyli brak zbawienia, por. ST/NT Biblia, Ojcowie Kościoła, Breviarium Fidei, KKK, Tradycja, 2 tysiące lat chrześcijaństwa etc.
2 miesiące temu / PI Grembowicz
 
Rzeczywiście, to byłoby świętokradztwo!
2 miesiące temu / Dr.P.Kopetzky
 
"dał mu jednocześnie władzę nad definiowaniem kryteriów dopuszczania do udziału w Eucharystii.". Przepraszam bardzo, za moje głupie pytanie, ale w którym miejscu Nowego Testamentu jest przekazana ta władza ? Słowa naszego Pana Jezusa Chrystusa : "bierzcie i jedzcie z tego wszyscy", powinny być jasne dla najbardziej niekumatych teologów i biskupów.
2 miesiące temu / oj tam
 
masoni testują Boże miłosierdzie. Ale pogrywanie jest zawsze do czasu.
2 miesiące temu / jarek
 
Czyz nie wlasnie dlatego wymyslono Novus Ordo aby juz nikt nie wiedzial o co chodzi i nikomu nic nie przeszkadzalo? "To, co zaszło po Soborze, jest czymś zupełnie innym ? w miejsce liturgii będącej owocem ciągłego rozwoju, wstawiono liturgię sfabrykowaną. Odeszło się od żywego procesu przemiany oraz wzrostu i zastąpiono go wytwarzaniem. Nie chciano kontynuować owej wielowiekowej, żywej przemiany i organicznego dojrzewania, natomiast, zupełnie jak przy produkcji przemysłowej, zastąpiono je fabrykatem, banalnym wytworem chwili" - Józef kardynał Ratzinger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
2 miesiące temu / Nick
 
Teraz widać, do czego prowadzi ekumenizm.
2 miesiące temu / A.G.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.