DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Watykan: papież rozpoczął obrady Synodu Młodych. Potrwają do 28 października

Watykan: papież rozpoczął obrady Synodu Młodych. Potrwają do 28 października
REUTERS/Tony Gentile / FORUM

Uroczystą Eucharystią na placu św. Piotra pod przewodnictwem Ojca Świętego rozpoczęło się XV  Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Będzie ono obradował do 28 października w Rzymie na temat: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. W swej homilii papież podkreślił ze wzruszeniem udział po raz pierwszy w pracach Synodu dwóch biskupów z Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Mszę św. z papieżem sprawowali wszyscy ojcowie synodalni. Po odczytaniu po włosku fragmentu z Listu św. Pawła do Filipian (2, 1-4) oraz odśpiewaniu Ewangelii po łacinie (J 14, 23-29) głos zabrał Ojciec Święty.

 

Na wstępie Franciszek podkreślił, że główną rolę w pracach synodalnych odgrywa Duch Święty. Zachęcił, by prosić Go o dar pamięci i ożywiania słów Chrystusa, o pamięć, która mogłaby rozbudzić i odnowić w nas zdolność do marzeń i nadziei, „abyśmy mogli ze swej strony namaścić naszych młodych darem proroctwa i wizji. Niech da nam łaskę, byśmy byli pamięcią działającą, żywą i skuteczną, która z pokolenia na pokolenie nie pozwala się stłumić i zniszczyć prorokom nieszczęść i kataklizmów ani też przez nasze ograniczenia, błędy i grzechy, ale jest w stanie znaleźć przestrzenie, by rozpalić serca i rozeznawać drogi Ducha. W tej postawie posłusznego nasłuchiwania głosu Ducha przybyliśmy ze wszystkich stron świata, po raz pierwszy włączając Chiny kontynentalne, wyrażając w ten sposób jedność kolegium biskupów z Następcą Piotra w Kościele powszechnym” – podkreślił Franciszek.

 

Ojciec Święty wskazał, że zadaniem Synodu jest wyrażenie bliskości wobec młodzieży, a także wlanie w ich serca nadziei, by ich życie mogło się rozwijać w sposób godny. Chodzi o to, „byśmy nie pozostawiali ich samych w rękach wielu handlarzy śmierci, którzy uciskają ich życie i przysłaniają ich wizję” – stwierdził papież.

 

Franciszek zachęcił ojców synodalnych do słuchania siebie nawzajem, aby wspólnie rozeznać to, czego Pan żąda od swojego Kościoła. „Dar szczerego słuchania, modlitewnego i – na ile to możliwe – wolnego od uprzedzeń oraz bezwarunkowego pozwoli nam wejść w komunię z różnymi sytuacjami, które przeżywa lud Boży. Słuchać Boga, aż po usłyszenie z Nim krzyku ludu; słuchanie ludu, żeby wraz z nim oddychać wolą do której wypełnienia wzywa nas Bóg” – powiedział papież.

 

Biskup Rzymu powierzył Synod opiece Matki Bożej. Przypomniał słowa bł. Pawła VI skierowane do młodzieży na zakończenie II Soboru Watykańskiego: „Bądźcie szczodrzy, czyści, pełni szacunku, szczerzy. Budujcie z entuzjazmem świat lepszy od obecnego!”.

 

Po chwili milczenia nastąpiła modlitwa wiernych. W pierwszej intencji polecano Bogu w języku chińskim papieża i biskupów, prosząc dla nich o dar mądrości i rozeznania, aby szukali prawdy z otwartym sercem i byli we wszystkim Jemu posłuszni.

 

W następnym wezwaniu – w języku hiszpańskim – proszono o Ducha sprawiedliwości i pokoju za rządzących, aby prowadzili swe narody do prawdziwego pokoju i bronili życia każdej osoby.

 

Trzecią prośbę wyrażono po arabsku. Modlono się o Ducha rady i męstwa dla młodych, aby patrzyli na przyszłość z nadzieją i nie obawiali się trudności życiowych.

 

Kolejną intencję wypowiedziano w języku portugalskim. Proszono za rodziców i wychowawców, aby napełniani Duchem miłości i cierpliwości służyli młodym z życzliwością i dalekowzrocznością otwierali się na nowości.

 

Ostatnią prośbę – za uciskanych i przeżywających trudności – wyrażono w języku suahili. Modlono się, aby napełnione Duchem pocieszenia i nadziei nie poddawały się pod ciężarem trudów i doświadczały radości przyjaźni osobistej.

 

Na zakończenie Eucharystii papież pozdrowił kardynałów, przedstawicieli bratnich Kościołów, a także wiernych.

 

Jeszcze w środę ojcowie synodalni o godz. 16.30 spotkają się w auli na pierwszej kongregacji generalnej, którą otworzy Ojciec Święty.

 

KAI

TK


DATA: 2018-10-03 14:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

>Proszono za rodziców i wychowawców, aby ...służyli młodym z życzliwością i dalekowzrocznością otwierali się na nowości.< I kto by pomyślał. Tyle nawołują do czytania Pisma św. a nie znają tego, co prosty człowiek wie z doświadczenia i katechezy. Jak uczy Mądrość Syracha 7,23 >Masz dzieci? Wychowuj je, zginaj im kark od młodości.< ; 30,1 >Kto miłuje swego syna, często używa na niego rózgi, aby na końcu mógł się nim cieszyć.< Warto przypomnieć , że >wychowanie< dzieci należy do rodziców i błędne pouczanie przez inne osoby a nawet duchownych jest nadużyciem. To dzieci mają być wychowywane w POSŁUSZEŃSTWIE, KARNOŚCI i SŁUŻBIE BOGU a nie na ODWRÓT. Nadto, czas młodości jest czasem NAUKI i zdobywania doświadczenia pod okiem rodziców a NIE NAUCZYCIELI i tutorów z chrześcijańskiej pan>rodziny< GLOBAL LOVE.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
KBKB - krótki bojowy kij bambusowy. Miśkom panda michę zabrali. Gdzie ta ekologia się pytam, no gdzie?
ponad 1 rok temu / Pierre_
 
A może to przygotowanie na polowanie na węża, którego chce nam nasz Pasterz złowić, zbyt dosłownie rozumiejąc jego opis z Pisma?! Tak dochodzimy do trzeciego stanu Katolika współczesnego wg. Davila: Najpierw sie dziwi, potem się burzy a w końcu już tylko się śmieje! Groteska tego zdjęcia jest powalająca!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Szukałam takiego kształtu pastorału i znalazłam taką ciekawostkę: "Forkiet - pastorał do broni - końcówka z poroża. Forkiet służący do podtrzymywania broni podczas strzelania. Regulacja do 185 cm pozwala idealnie dopasować go do wysokości strzelca. Elastyczna stopka wykonana z tworzywa sztucznego na pewno nie uszkodzi osady twojej broni. Specjalny stalowy grot pozwala na stabilne wbicie w ziemię, a dodatkowy talerz umożliwia stabilne wbicie w śnieg lub w błoto. Idealny dla myśliwych." z kolba.pl Może to prezent dla papieża od jakichś myśliwych?
ponad 1 rok temu / Stefania
 
@aaa Bywalo juz tak ze wielu sie gorszylo i odchodzili a potem zostawali z niczym w czasach zametu powszechnego nalezy lgnac do Jezusa Chrystusa i Kto wytrwa do konca ten bedzie zbawiony.Czyz nie o to chodzi wrogom wewnetrznym (i zewnetrznym) by zochydzic rozluznic osmieszyc a Pan przeciez byl jest i bedzie az do konca ten sam potezny tak jak w Niebie tak i na ziemi w tym Kosciele w Przenajswietrzym Sakramencie Transsubstantiatio.
ponad 1 rok temu / Nick
 
Zaraz zjawi się tu o.Kramer i powie, że ten rogaty "kozłorał" to starochrześcijański symbol i powrót do korzeni, znacznie bliższy apostołom niż te dzisiejsze...
ponad 1 rok temu / Obcy Astronom
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.