DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 

Watykan: obradowała kongregacja generalna kardynałów

Watykan: obradowała kongregacja generalna kardynałów
fot. REUTERS/ Forum

142 spośród 207 członków kolegium kardynalskiego wzięło udział w jego pierwszej kongregacji generalnej, jaka odbyła się w poniedziałek rano w Watykanie.

 

Obecnych było 103 spośród 115 oczekiwanych kardynałów elektorów, którzy wezmą udział w konklawe, mające wybrać następcę Benedykta XVI. Uczestnicy spotkania przyjęli propozycję kard. Angelo Sodano, by wystosować przesłanie do papieża-emeryta. Jego tekst będzie dyskutowany na kolejnych kongregacjach.

 

Obradom, które rozpoczęły się odmówieniem modlitwy „Veni Sancte Spiritus” (Przybądź Duchu Święty), przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego, kard. Angelo Sodano. Za stołem prezydialnym towarzyszyli mu: kamerling Kościoła, kard. Tarcisio Bertone i sekretarz kolegium kardynalskiego, abp Lorenzo Baldisseri. Następnie złożono przepisaną prawem przysięgę dochowania tajemnicy prowadzonych dyskusji - każdy z obecnych purpuratów podszedł do otwartej księgi Ewangelii i położył na niej dłoń.

 

Dokonano też losowania trzech asystentów kamerlinga Kościoła, którzy mają mu pomóc w organizacji konklawe. Z grona kardynałów-biskupów został nim kard, Giovanni Battista Re, z grona kardynałów-prezbiterów kard. Crescenzio Sepe, a z grona kardynałów-diakonów kard. Franc Rodé. Zostaną oni zastąpieni po trzech dniach kolejnymi wylosowanymi asystentami.

 

Postanowiono, że na drugiej kongregacji, która odbędzie się po południu, medytację wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Raniero Cantalamessa.

 

Przez 45 minut zabrało głos 13 kardynałów. Ich wypowiedzi były - według słów dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, o. Federico Lombardiego - „krótkie, treściwe i precyzyjne” i dotyczyły organizacji prac kolegium kardynalskiego w najbliższych dniach.

 

Dodał, że nie podjęto jeszcze żadnej decyzji dotyczącej daty konklawe - zostanie ustalona przez kardynałów w najbliższych dniach.

 

KAI

luk


DATA: 2013-03-06 14:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.