DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Watykan: najnowsze dane o katolickiej służbie zdrowia

Watykan: najnowsze dane o katolickiej służbie zdrowia
źródło: pixabay.com

Światowy Dzień Chorego, obchodzony w Kościele katolickim 11 lutego jest dobrą okazją do przyjrzenia się kościelnej obecności w służbie zdrowia i opiece lekarskiej. Według najnowszego Rocznika Statystycznego Kościoła na świecie istnieje obecnie 5287 szpitali, 15937 przychodni, 610 leprozoriów, 15722 domy starców, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, a także 11758 przedszkoli, 13897 poradni przedmałżeńskich, 3506 ośrodków wychowawczych i reedukacyjnych oraz 35746 innych placówek pomagających ludziom.

 

Najwięcej szpitali katolickich istnieje w obu Amerykach – 1530 i w Afryce – 1321. Przychodni lekarskich jest najwięcej w Afryce – 5177, następnie w Ameryce – 4430 i w Azji – 3,3 tys. Ponad połowa leprozoriów – 352 – znajduje się w Azji, na drugim miejscu jest Afryka ze 192 takimi miejscami.

 

Spośród ponad 15,7 tys. domów dla osób w podeszłym wieku, chronicznie chorych i niepełnosprawnych ponad połowa, bo 8127, działa w Europie i w Ameryce – 3763. Ponad jedna trzecia z 9552 sierocińców katolickich – 3660 – istnieje w Azji, tam też powstało najwięcej przedszkoli – 3295 i niewiele mniej w Ameryce – 3191. Z kolei najwięcej kościelnych poradni przedmałżeńskich uruchomiono w Europie – 5664, a następnie w Ameryce – 4984.

 

Na obszarach misyjnych działalność Kościoła w służbie zdrowia, często cicha i bez większego rozgłosu, przyczynia się w wielkim stopniu do niesienia przynajmniej kropli nadziei w wielkim morzu rozpaczy i cierpienia. Zazwyczaj tam, gdzie istnieje placówka misyjna, jest również jakiś punkt pomocy sanitarnej, często jedyny w promieniu kilkudziesięciu, a nawet setek kilometrów. Liczne przychodnie i szpitale powstały i nadal działają w najbardziej oddalonych miejscach świata właśnie dzięki posłudze misjonarzy i wolontariuszy, kierujących się duchem ewangelicznym.

 

Przejawem katolickiego zaangażowania w służbę zdrowia jest też istnienie wielkiej liczby żeńskich i męskich zakonów i zgromadzeń zakonnych, nastawionych głównie albo wyłącznie na posługę chorym i cierpiącym. Do największych i najbardziej znanych należą kamilianie, bonifratrzy, kombonianie, dominikanki i franciszkanki różnych odłamów, szarytki, misjonarki miłości i wiele innych. Zresztą właściwie wszystkie wspólnoty zakonne, działające na misjach, są w większym lub mniejszym stopniu nastawione także na pracę z chorymi, cierpiącymi i potrzebującymi.

 

Ludzie ci nie tylko służą chorym, ale też nierzadko dzielą ich los, gdy opiekując się swymi podopiecznymi, zarażają się od nich chorobami zakaźnymi. Na przykład w 2014 w Liberii i Sierra Leone zmarło czterech bonifratrów, jedna siostra i 13 współpracowników w szpitalach w Monrovii i Lunsarze wskutek zarażenia się wirusem Eboli, gdy posługiwali innym chorym. Wcześniej, w 1995, w wyniku zarażenia tym samym wirusem zmarło w Kongu (Kinszasa) 6 włoskich Sióstr od Ubogich z Bergamo, które – mając świadomość zagrożenia – pozostały na miejscu z chorymi pozbawionymi opieki lekarskiej.

 

Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992, wyznaczając od razu datę jego obchodów na 11 lutego, gdy Kościół wspomina pierwsze objawienie Matki Bożej w Lourdes w 1858 r. Ojciec Święty napisał wówczas, że Dzień ten ma być „mocnym momentem modlitwy, dzielenia się i ofiary cierpienia dla dobra Kościoła oraz skierowanym do wszystkich wezwaniem do rozpoznania w obliczu chorego brata Świętego Oblicza Chrystusa, który cierpiąc, umierając i zmartwychwstając dokonał zbawienia ludzkości”.

 

KAI

TK


DATA: 2019-02-11 09:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo dobrze, że kościół odprawił pokutę, za wszystkie swoje grzechy. Aby tak dalej, to imię kościoła zostanie oczyszczone.
5 miesięcy temu / Marta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.