DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Watykan: maltański arcybiskup o skutecznej walce z nadużyciami kleru

Watykan: maltański arcybiskup o skutecznej walce z nadużyciami kleru
fot. YouTube / LifeSiteNews

Maltański arcybiskup, Charles Scicluna twierdzi, że motu proprio „Come una madre amorevole”  („Jak miłująca matka”) zapewnia skuteczną procedurę odwoływania biskupów źle radzących sobie z przypadkami nadużyć w Kościele. Ubolewa jednak, że dokument Franciszka z 2016 roku pozostaje słabo znany.

 

Specjalizujący się w walce z pedofilią u ludzi Kościoła arcybiskup uważa, że papieski dokument o odpowiedzialności biskupów pozwala na łatwe usuwanie biskupów, niewłaściwie rozwiązujących problemy nadużyć wśród księży. 

 

Sekretarz Adiunkt w Kongregacji ds. Nauki Wiary przypomina, że papież Franciszek wydał w 2016 r. krótki list apostolski  motu propio „Come una madre amorevole” („Jak miłująca matka”). Na jego łamach po raz pierwszy wskazano, w jaki sposób usuwać ze stanowisk hierarchów źle reagujących na nadużycia.

 

Niektórzy specjaliści zajmujący się kwestią ochrony dzieci postulują, by papież ustanowił specjalny trybunał do osądzania biskupów. Franciszek odrzuca jednak to rozwiązanie jako niepraktyczne. Twierdzi także, że byłoby ono problematyczne z racji pochodzenia biskupów z różnych kultur.  

 

Maltański hierarcha wyjaśnił, że w motu proprio z 2016 r. znajdują się reguły zachowanie w razie zaniepokojenia postępowaniem posądzonego o nadużycia biskupa. Jedną z nich jest obowiązek zgłoszenia sprawy do nuncjusza apostolskiego posługującego w danym kraju. 

 

Według arcybiskupa Scicluna ewentualny watykański trybunał byłby gorszym rozwiązaniem. Skupiałby się bowiem wyłącznie na złych zamiarach czy konkretnych zaniedbaniach. Nie uwzględniałby natomiast kwestii niewłaściwego zarządzania przez biskupa.

 

Według maltańskiego arcybiskupa papież interesuje się głównie niezdolnością do zajmowania się ważnymi kwestiami takimi jak bezpieczeństwo dzieci, a nie tylko  złymi zamiarami i zaniedbaniami. Nie bagatelizuje jednak bynajmniej tych ostatnich. 

 

Zgodnie z wytycznymi Franciszka, oskarżenia pod adresem hierarchów przewinienia związane z nadużyciami (w tym zaniedbania) powinny być rozpatrywane przez watykańskie instytucje, takie jak: Kongregacja ds. Biskupów, Sekretariat Stanu, Kongregacja ds. Kościołów Wschodnich czy Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów.

 

Kwestia pociągania do odpowiedzialności hierarchów stanowi ważny punkt rozpoczętego w czwartek w Watykanie szczytu. Papież Franciszek przekazał jego uczestnikom 21 „punktów refleksji”. To między innymi „specjalne protokoły postępowania w przypadku zarzutów wobec biskupów” oraz „obowiązkowe kodeksy postępowania dla wszystkich duchownych”.

 

Arcybiskup Scicluna, który pomagał zorganizować szczyt, ma na swym koncie prowadzenie dochodzenia w sprawie niesławnego księdza Marciala Maciela Degollado założyciela Legionistów Chrystusa. Badał także przypadki wykorzystywania seksualnego w Chile.

 

Podczas swojego przemówienia skierowanego do 190. uczestników szczytu watykańskiego, arcybiskup Scicluna wskazał podstawowe zasady, jakich biskupi muszą przestrzegać, zajmując się problemami nadużyć. Ubolewał nad wolnym wdrażaniu nowych i koniecznych regulacji na szczeblu lokalnym. Zalecał także przestrzeganie prawa świeckiego i szanowanie protokołów ochronnych.

 

Maltański arcybiskup wezwał ponadto duchownych do odnowienia poczucia odpowiedzialności przed Stwórcą oraz do rozwoju wraz z powierzoną im owczarnią. „Ludzie oczekują, że będziecie mężami Bożymi” – podkreślił.

 

Warto zauważyć, że już w art. 1 Franciszkowego Listu Apostolskiego „Come una madre amorevole” „Jak miłująca matka” stwierdza się, że:

 

„§ 1. Biskup diecezjalny, eparcha lub ten, na kim — choćby tymczasowo — spoczywa odpowiedzialność za Kościół partykularny albo za inną wspólnotę wiernych zrównaną z nim w myśl kan. 368 KPK i kan. 313 KKKW, może być w sposób prawny usunięty ze swego urzędu, jeśli wskutek zaniedbania dokonał lub zaniechał czynów, które wyrządziły poważne krzywdy innym, czy to osobom fizycznym, czy całej wspólnocie. Może to być krzywda fizyczna, moralna, duchowa lub majątkowa.

 

2. Biskup diecezjalny lub eparcha może zostać usunięty tylko wtedy, gdy obiektywnie w bardzo poważnym stopniu uchybił sumienności, której wymaga od niego jego urząd duszpasterski, nawet jeśli nie było w tym jego poważnej winy moralnej.

 

3. W przypadku nadużyć wobec nieletnich lub bezbronnych dorosłych wystarczy, że był to poważny brak sumienności.

 

4. Z biskupem diecezjalnym i eparchą są zrównani wyżsi przełożeni instytutów zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego na prawie papieskim.

 

Art.4 zaś stanowi:

 

„W razie uznania za stosowne usunięcie biskupa Kongregacja ustali, na podstawie okoliczności danego przypadku, czy:

 

1) wydać w możliwie najkrótszym czasie dekret o usunięciu;

 

2) zachęcić po bratersku biskupa do przedstawienia swej rezygnacji w ciągu 15 dni. Jeśli biskup nie da odpowiedzi w przewidzianym terminie, Kongregacja będzie mogła wydać dekret o usunięciu”.

 

Źródła: lastampa.it / opoka.org.pl 

 

AS


DATA: 2019-02-22 17:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak czcigodny biskup z Malty chce walczyć z "nadużyciami" kleru to niech wprowadzi obowiązek regularnego dmuchania w alkomat. Przestępstwa seksualne muszą być natomiast zwalczane przez ich bezwzględne ściganie i surowe karanie. Tyle na ten temat.
3 miesiące temu / joł
 
maltański biskup?! cały episkopat Malty złzony z dwóch biskupów poparł homo "małżeństwa"!
3 miesiące temu / to ja dziekuję
 
@Izydor Oracz - jeżeli nie rozumiesz sensu celibatu to kiepski z ciebie Katolik. pozdr.
3 miesiące temu / mar219
 
A może by tak podyskutować o sensie celibatu?
3 miesiące temu / Izydor Oracz
 
osądźcie winnych, ale nie przesadzajcie z tą pedofilią. Nie ma jej tak dużo, to medialne kłamstwo a biskupi temu ulegają. Jak walczyć z czymś czego nie widać, albo czego jest mało? Tak, wcale nie ma dużo księży pedofili, ale są i sieją zgorszenie, ale żeby zaraz cały Kościół stawiać na ostrzu noża? Ilu było Apostołów? Było dwunastu, ale był jeden zdrajca. Tak samo jest w Kościele obecnie, są zdrajcy i to normalne. Skoro na 12 jeden był zdrajcą, to na 100000 księży będzie więcej zdrajców. Ale jak Judasz zdradził Jezusa, co było bolesne, tak reszta Apostołów była fundamentem Kościoła i ta reszta zginęła za prawdę poza Janem, który dożył sędziwego wieku. Pedofilia nie jest pierwszym problemem Kościoła, ale kłamstwo, pycha księży, dwulicowość, obłuda faryzyzejska, to jest problem Kościoła! Pedofilia jest skutkiem tych czynników oraz wdarciem się kilku wilków w owczej skórze, ale pedofilia w Kościele nie jest plagą, bo gdyby była co drugi ksiądz byłby pedofilem.
3 miesiące temu / y
 
Niechęć do utworzenia trybunału jest, jak rozumiem, podyktowany chęcią wprowadzenia większej swobody w usuwaniu biskupów z ich urzędów. Nie tylko za konkretne uchybienia, czy nadurzycia. To bardzo niebezpieczne narzędzie! Umożliwia bowiem, usunięcie biskupa gdy nie będzie się podobał Biskupowi Rzymu ze względów "ideologicznych". "On mi się nie podoba lub ma inną wizję duszpasterstwa, więc go usuwam".
3 miesiące temu / Ireneusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66352"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.