24 marca 2021

Watykan: internetowa debata o rozbrojeniu świata z postulatami Agendy 2030 w tle

(źródło: pixabay.com)

We wtorek Stolica Apostolska zorganizowała webinarium dotyczące „Postępów w integralnym rozbrojeniu w czasach pandemii”. Wzięli w nim udział nie tylko przedstawiciele watykańskich dykasterii, ale także prelegenci z organizacji międzynarodowych.

 

Seminarium internetowe zorganizowała Watykańska Dykasteria ds. Promowania Integralnego Rozwoju Człowieka i Strategic Concept for the Removal of Arms and Proliferation (SCRAP), która dąży do całkowitego rozbrojenia świata. Podczas webinarium, które otworzył szef watykańskiej dyplomacji kard. Pietro Parolin, prelegenci mówili o wzmocnieniu międzynarodowych norm integralnego bezpieczeństwa i pogłębieniu ekumenizmu oraz dialogu międzyreligijnego na rzecz integralnego rozwoju. Jak wyjaśnił kard. Parolin, promocja integralnego bezpieczeństwa „oznacza przekształcenie narzędzi nienawiści w instrumenty pokoju. Oznacza to odrzucenie rosnącej proliferacji broni i akceptację promocji dobra wspólnego oraz łagodzenia ubóstwa”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kardynał nawiązał do Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, która dąży do całkowitego rozbrojenia świata, ale utrzymywania inwigilacji za pośrednictwem rozwiniętych smart cities i powszechnego przepływu danych o każdym obywatelu.

 

Watykański Sekretarz Stanu mówił, że światu zagraża szereg powiązanych ze sobą kryzysów humanitarnych w różnych regionach. Wymienił kryzys żywnościowy, zdrowia psychicznego, ekonomiczny itp. Ze względu na to połączenie kraje nie mogą działać samodzielnie, lecz muszą współpracować i inwestować w „zdrowie, sprawiedliwość społeczną oraz eliminację ubóstwa”, a nie w broń.

 

W webinarium wzięli udział także: Przedstawiciel Watykanu przy ONZ w Genewie, arcybiskup Ivan Jurkovič, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, a także szef Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguel Ayuso Guixot, czy specjalny delegat ds. Suwerennego Zakonu Maltańskiego kardynał Silvano Tomasi.

 

Zdaniem kard. Kocha świat uleczy jedność chrześcijan, którzy będą promować pokój. Według kard. Ayuso kluczowy dla jedności jest dialog międzyreligijny. To on może pomóc w ociągnięciu celu rozbrojenia świata. Prelegenci uznali, że integralne bezpieczeństwo – całościowe, kompleksowe musi opierać się na „solidarności, sprawiedliwości, integralnym rozwoju ludzkim, poszanowaniu podstawowych praw człowieka i trosce o stworzenie”.

 

Kardynał Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wezwał krajowych przywódców do przekierowania środków na walkę z głodem i ubóstwem w wyniku „pandemii,” a nie na zbrojenia. Obecna „pandemia” – jego zdaniem – powinna być okazją, by rządy skoordynowały działania w celu całkowitego rozbrojenia, aby uwolnić środki potrzebne na odbudowę gospodarczą kraju.

 

Prelegenci nawiązali do koncepcji integralnego bezpieczeństwa przedstawionej przez papieża Franciszka, który na równinie Ur w Iraku wezwał świat do „rezygnacji z wyścigu zbrojeń, porzucenia bałwochwalstwa pieniędzy i konsumpcjonizmu.” Mówił o konieczności „przekształcenia narzędzi nienawiści w instrumenty pokoju”.

 

Kard. Parolin zmodyfikował dotychczasową teorię wojny sprawiedliwej i powtórzył za papieżem, że prawo do samoobrony – w razie ataku wroga – powinno być traktowane jako element „obrony zbiorowej” i „integralnego bezpieczeństwa”. Hierarcha wierzy, że w drodze negocjacji i zbiorowego dialogu będzie można rozwiązać wszystkie problemy świata.

 

Profesor Dan Plescha z Uniwersytetu SOAS w Londynie zasugerował, że przekierowanie połowy z 2 bilionów dolarów, które świat wydaje na zbrojenie, pozwoliłoby rządom na obniżenie podatków, finansowanie opieki zdrowotnej i redukcję emisji dwutlenku węgla. A to – jego zdaniem – oznaczałoby eliminację „tak wielu przyczyn wojen”.

 

Druga część webinarium poświęcona była roli prawa międzynarodowego w dążeniu do integralnego bezpieczeństwa. Watykańscy delegaci zauważyli, że dążąc do rozbrojenia promuje się integralny rozwój człowieka.

 

Arcybiskup Jurkovič zwrócił uwagę na nową zautomatyzowaną broń. Sprzeciwił się stosowaniu systemów, które usuwają ludzi z procesu decyzyjnego podczas wojny. Paneliści zaprezentowali wstępny projekt umowy międzynarodowej w sprawie powszechnego rozbrojenia. Miałby to być punkt wyjścia do negocjacji w sprawie prawnie wiążącej umowy rozbrojeniowej.

 

Dr Olamide Samuel, profesor w SOAS, wskazywał, że z modeli matematycznych wynika, iż kiedy rządy wydają więcej pieniędzy podatników na broń jądrową, zwykle wydają mniej na opiekę zdrowotną i programy socjalne.

 

Susi Snyder twierdziła, że silna presja zjednoczonych organizacji, aktywni inwestorzy mogą zmusić korporacje do zaprzestania działalności związanej z produkcją broni. Chodzi o to, by „razem zbudować i utrzymywać normy, które uczynią broń nielegalną i niedopuszczalną, aby wykorzenić ją na dobre i skupić się na odbudowie po pandemii” – mówiła Snyder.

 

Trzecia i ostatnia sesja seminarium dotyczyła kluczowej roli organizacji religijnych w promowaniu rozbrojenia i integralnego rozwoju. Zdaniem panelistów jedynie ekumenizm i dialog międzyreligijny mogą przynieść pożądany cel rozbrojenia.

 

Kardynał Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podkreślił, że ekumeniczne wysiłki na rzecz rozbrojenia mogą pomóc zjednoczyć chrześcijan w dążeniu do wspólnego celu. – Nasza praca na rzecz jedności chrześcijan ma na celu nie tylko uzdrowienie Kościoła, ale także promuje uzdrowienie świata – zaznaczył. Jedność chrześcijan postępuje, gdy chrześcijanie współpracują ze sobą. Z kolei kard. Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego zauważył, że dialog między religiami jest niezbędny dla rozbrojenia, ponieważ „religia dotyka serca ludzkości”. Sprawiedliwe instytucje mogą powstać tylko wtedy, gdy zaangażujemy się w dialog i zrezygnujemy z broni.

 

Kardynał Tomasi, specjalny delegat ds. Suwerennego Zakonu Malty podkreślił, że zakon pracuje na rzecz pokoju, oferując swoją pomoc wszystkim bez dyskryminacji. Jego zdanie, jedynie dzięki dialogowi możemy rozwiązać globalne konflikty.

 

Źródło: catholicnewsagency.com, vaticannews.va

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram