DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Waszyngton zaniepokojony operacjami rosyjskich okrętów podwodnych w pobliżu szlaków światłowodowych

Waszyngton zaniepokojony operacjami rosyjskich okrętów podwodnych w pobliżu szlaków światłowodowych
Black leon at ru.wikipedia [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons

Amerykański wywiad poważnie zaniepokoiły ostatnie operacje rosyjskich okrętów podwodnych i statków szpiegowskich, działających w pobliżu „istotnych podmorskich tras kabli, za pośrednictwem których odbywa się komunikacja internetowa”. Amerykanie obawiają się, że Rosjanie – w razie napięć lub konfliktów – będą chcieli zaatakować linie komunikacyjne  – donosi „The New York Times”.

 

Stany Zjednoczone martwią się, że Rosjanie zerwą kable światłowodowe w newralgicznych, trudno dostępnych miejscach, aby przerwać komunikację, od której uzależnione są gospodarki i obywatele Zachodu.

 

Waszyngtońscy urzędnicy wskazują na coraz bardziej agresywne działania rosyjskich sił zbrojnych na całym świecie. „Stany Zjednoczone coraz częściej postrzegają każdy rosyjski ruch poprzez pryzmat głębokiej nieufności, przypominający stosunki podczas zimnej wojny” – pisze NYT

 

Admirał Mark Ferguson twierdzi, że intensywność patroli rosyjskich okrętów podwodnych wzrosła o prawie 50 procent w stosunku do roku ubiegłego.

 

- Martwię się co dzień o to, co Rosjanie mogą zrobić – żalił się nowojorskiej gazecie adm. Tylne Frederick J. Roegge, dowódca floty podwodnej marynarki wojennej na Pacyfiku.

 

- Byłby to problem, gdyby jakikolwiek kraj padł ofiarą manipulacji kablami komunikacyjnymi – powiedział komandor William Marks, rzecznik Marynarki Wojennej w Waszyngtonie.

 

Rosjanie – wedle służb – są aktywniejsi w kluczowych miejscach, w których przebiegają kable komunikacyjne tj. od Morza Północnego do Azji Północno-Wschodniej, a nawet w pobliżu wybrzeży amerykańskich.

 

Tylko w zeszłym miesiącu, rosyjski okręt rozpoznawczy Jantar, wyposażony w dwie samobieżne głębinowe łodzie podwodne płynął powoli od wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Kuby, gdzie przebiega jeden z głównych kabli. Większą aktywność zauważono w pobliżu amerykańskiej bazy morskiej w Guantanamo. Obszar ten jest stale monitorowany przez amerykańskie satelity szpiegowskie, statki i samoloty. Zdaniem waszyngtońskich urzędników przecięcie kabli nie będzie stanowić większego problemu dla Rosjan.

 

Jeden z sojuszników NATO, Norwegia, jest tak zaniepokojona aktywnością Rosjan, że poprosiła sąsiadów o pomoc w śledzeniu rosyjskich okrętów podwodnych – twierdzi NYT.

 

Adm. James Stavridis, dawniej najwyższy dowódca wojskowy NATO stwierdził w zeszłym tygodniu, że „jest to kolejny przykład bardzo asertywnej i agresywnej polityki reżimu, który sięga do narzędzi z czasów zimnej wojny, tyle, że obecnie znacznie bardziej zaawansowanych technologicznie”.

 

- Ryzyko jest takie, że w zasadzie każde państwo może uszkodzić system komunikacji, robiąc to niepostrzeżenie, bez użycia okrętu wojennego, przecinając kable w danej okolicy – stwierdził Michael Sechrist, były kierownik projektu Harvard-MIT Project, finansowanego częściowo przez Departament Obrony.

 

- Kable są przecinane przez cały czas - przez kotwice statków, wskutek katastrof naturalnych, jednak większość tych uszkodzeń odbywa się w odległości kilku mil od brzegu i awarie można w ciągu kilku dni usunąć  – tłumaczy prof. Sechrist.

 

Planistów Pentagonu martwi co innego. Twierdzą, że „Rosjanie wydają się szukać luk” na znacznie większych głębokościach, gdzie kable są trudne do monitorowania, przez co trudno będzie znaleźć miejsce ich przecięcia. Dlatego znalezienie i naprawienie tych kabli może zająć znacznie więcej czasu, który wróg może wykorzystać do spowodowania wielkich szkód w systemie infrastrukturalnym danego kraju.

 

Sechrist zwraca uwagę także na fakt, że poza powszechnie znanymi szlakami okablowania, wytyczonymi na podstawie umów międzynarodowych, są też miejsca ukryte, znane jedynie Waszyngtonowi. Amerykanie obawiają się, że Rosjanie właśnie takich miejsc poszukują.

 

NYT podkreśla, że rola światłowodów w dzisiejszym świecie jest ogromna. Poprzez internet odbywa się wymiana handlowa o wartości 10 bilionów dolarów dziennie. Instytucje finansowe zarabiają na przepływie wirtualnych środków w każdej sekundzie. Wszelkie znaczne zakłócenia w przepływie kapitału oznaczają straty dla nich.

 

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wymienia obszary w pobliżu Nowego Jorku, Miami i Los Angeles jako kluczowe dla swojego systemu bezpieczeństwa.

 

Kiedyś Amerykanie naruszali kable telekomunikacyjne ZSRR. W październiku 1971 roku amerykański okręt podwodny Halibut odnalazł na dnie Morza Ochockiego na północ od Japonii radziecki kabel telekomunikacyjny, używany przez sowieckie siły jądrowe. Misja o kryptonimie Ivy Bells była tak tajna, że zdecydowana większość marynarzy łodzi podwodnej nie miała pojęcia o niej. „Odkrycie” pozwoliło amerykańskim służbom podsłuchiwać rywala.

 

Źródło: nytimes.com

AS

DATA: 2015-10-26 15:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.