DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Waszyngton zalegalizuje eutanazję? Brak jedynie podpisu burmistrza

Waszyngton zalegalizuje eutanazję? Brak jedynie podpisu burmistrza
fot.STEFAN WERMUTH/REUTERS / FORUM

Władze Waszyngtonu przyjęły prawo, które zezwoli na tzw. wspomagane samobójstwo w dystrykcie Kolumbii. Przedstawiciele stolicy kraju zagłosowali za skandalicznymi przepisami, pomimo silnego sprzeciwu ze strony przywódców religijnych, prawników i medyków.

 

- Od czasów przysięgi Hipokratesa – która pojawiła się długo przed nastaniem  chrześcijaństwa - środowisko medyczne dostrzegło głęboką sprzeczność istniejącą pomiędzy staraniami na rzecz ułatwienia uśmiercania ludzi a profesją lekarza, który ma to życie ratować – komentowała decyzję radnych dr Lucy Silecchia, profesor prawa na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, mieszkanka Waszyngtonu. Profesor zwróciła uwagę, że absolutnie niedopuszczalne jest legalizowanie tzw. wspomaganego samobójstwa, w którego popełnieniu mają pomagać lekarze.

 

Rada Miejska Waszyngtonu głosami 11 „za” przy 2 „przeciw” przyjęła uchwałę o tzw. godnej śmierci. Pozwoli ona dwóm lekarzom, którzy uznają, że pacjent umrze w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, wyznaczyć śmiertelną dawkę trucizny.  

 

Jak na razie burmistrz Muriel Bowser nie wypowiedziała się publicznie w sprawie uchwały. Wielu jednak spodziewa się, że nie zawetuje przepisów i nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku.

 

Jeśli tak się stanie Waszyngton D.C. dołączy do kilku innych stanów, które już przeprowadzają eutanazję. Tzw. wspomagane samobójstwa są dozwolone w Oregonie, Waszyngtonie, Kalifornii i w stanie Vermont oraz – zalegalizował je Sąd Najwyższy – w Montanie.

 

Podobne ustawodawstwo obecnie jest debatowane w New Jersey, a mieszkańcy Kolorado wypowiedzą się w kwestii ewentualnej legalizacji „wspomaganego samobójstwa” podczas wyborów prezydenckich 8 listopada.

 

Ustawa waszyngtońska jest promowana jako „opcja” dla pacjentów nieuleczalnie chorych. Przeciwnicy eutanazji argumentują jednak, że pigułki z trucizną będą powszechnie podawane ubogim i niepełnosprawnym pacjentom, by nie obciążać systemu opieki zdrowotnej zbyt wysokimi kosztami leczenia.

 

Kardynał Donald Wuerl z Waszyngtonu wielokrotnie wypowiedział się przeciwko projektowi i „fałszywemu poczuciu miłosierdzia”. „Prawdziwie współczującą i miłosierną pomocą dla chorych nie może być zaoferowanie im śmiertelnego leku” – napisał w oświadczeniu 5 października. „Niezależnie od tego, czy dana osoba jest śmiertelnie chora czy młoda osoba cierpi na depresję, naszą odpowiedzią powinno być odciągniecie jej jak najdalej od samobójstwa. Powinniśmy pomagać bezbronnym - niezależnie od ich stanu lub okoliczności – oferując prawdziwe współczucie i dając im nadzieję” – zastrzegł duchowny.

 

Lekarze przeciwni eutanazji wskazują, że uchwała waszyngtońska otwiera pole do licznych nadużyć. Przewiduje ona możliwość uśmiercenia osób, które – według szacunków lekarzy – mają co najwyżej sześć miesięcy życia.

Tymczasem nie wszystkie diagnozy medyków są prawidłowe. Istnieje więc duże ryzyko, że na niektórych pacjentów wywierane będą naciski, by poddali się eutanazji, mimo że mogliby jeszcze długo pożyć.

 

Już w tej chwili w niektórych stanach, gdzie eutanazja jest dozwolona dochodzi do nadużyć. W Kalifornii np. lekarz zasugerował kobiecie chorej na raka, by popełniła samobójstwo, ponieważ chemioterapia nie jest refundowana, a pigułki samobójcze już tak.

 

Źródło: CNA

AS


DATA: 2016-11-07 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z artykułu wynika raczej ze chodzi o legalizacji morderstw osób które będą zbyt dużym obciążeniem dla systemu. W 6 miesięcy często udaje się pacjenta skutecznie leczyć i przedłużyć czas życia. BOŻE, CHROŃ AMERYKĘ!
ponad 3 lata temu / jose
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.