DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Waszyngton tworzy antyirańską koalicję i zabezpiecza Izrael. Mike’a Pompeo odwiedzi Bliski Wschód

Waszyngton tworzy antyirańską koalicję i zabezpiecza Izrael. Mike’a Pompeo odwiedzi Bliski Wschód
Trump i Pompeo. Źródło: U.S. Department of State from United States/Wikimedia

Bliskowschodnie tournée sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo i zapowiedzi pozostawienia części wojsk amerykańskich w Syrii łączy chęć zablokowania działań Iranu na Bliskim Wschodzie oraz zapewnienie bezpieczeństwa Izraelowi. Konstruowanie wielkiej koalicji skierowanej przeciw Teheranowi ma zmusić Iran do zaprzestania wspierania organizacji terrorystycznych oraz spowodować zmianę układu sił między Zatoką Perską w Morzem Śródziemnym.

 

Do zaplanowanej na styczeń serii spotkań dyplomatycznych Mike’a Pompeo w krajach arabskich niedawno włączono również wizytę w Iraku, na który Waszyngton nalega, aby zrezygnował z dostaw gazu ziemnego z Iranu. Trasa dyplomatycznej podróży amerykańskiego sekretarza stanu wiedzie po stolicach państw, jakie USA chcą włączyć do sojuszu przeciw Iranowi.

 

Egipt, Jordania, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Arabia Saudyjska, Kuwejt i Oman to państwa, które mogą obawiać się wpływów radykalnego islamu inspirowanego przez Teheran. Dla położonych nad Zatoką Perską krajów zagrożeniem ze strony Iranu może stać się także spełnienie groźby zablokowania transportu ropy naftowej przez Cieśninę Ormuz.

 

Każde z tych państw samodzielnie nie ma potencjału, by przeciwstawić się mocno zmilitaryzowanemu Iranowi, liczącemu ponad 80 mln ludzi i dysponującego wojskiem w sile ponad pół miliona żołnierzy. Najsilniejszy regionalny przeciwnik Iranu – Arabia Saudyjska – wydaje na zbrojenia ok. 70 mld dolarów (10 proc. PKB), czyli więcej niż Rosja, ale potencjał ludnościowy ma znacznie mniejszy i dysponuje obecnie armią liczącą ok. 230 tys. osób.

 

Amerykanie chcą, aby naciski gospodarcze na Iran oraz jego coraz większa izolacja polityczna i ekonomiczna odwiodła tę islamską republikę od wspierania organizacji siejących zamęt na Bliskim Wschodzie. W wielu wypowiedziach polityków z Teheranu, jako główni wrogowie wymieniani są Izrael i Stany Zjednoczone. Dlatego też zapowiedź wyprowadzenia wojsk USA z Syrii zaniepokoiła Izrael, gdzie zaczęto mówić nawet o porzuceniu przez Waszyngton swojego sojusznika.

 

Dość szybko jednak okazało się, że USA nie tylko pozostawią część wojsk w południowym regionie Syrii, w bazie al-Tanf, przy zbiegu granic Syrii, Iraku i Jordanii, ale także naciskają na Turcję, by ta zapewniła bezpieczeństwo Kurdom z północnej Syrii. W przeciwnym przypadku żołnierze amerykańscy nie opuszczą także obszaru północno-wschodniej Syrii.

 

 

Źródła: Islam News / Dełowoj Kazachstan / gazeta.ru / Nasze Kafe / MIG News / Kommiersant

Jan Bereza

 

  


DATA: 2019-01-12 13:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cóż, jesteśmy zbyt słabi żeby prowadziv
ponad 1 rok temu / Arnold
 
Amerykanie deklarują całkowitą ewakuację wojsk z Syri a teraz pozstawiają tylko "część". Spójrzmy na to z perspektywy polskiej. USA najpierw jest "sojusznikiem" w kwestii rozgrywki z moskalikami a potem tylko częściowo "sojusznikiem" na przykład w kwesti bazpodstawnych roszczeń żydowskiego przemysłu holokaustu. Amerykanom nie można ufać tak samo jak nie można ufać rosjanom. Mam ponad trzydziestoletnie doświadczenie z jankesami i co prawda nie wszyscy są perfidni ale ponieważ wyznaje się tam judo-chrześcijaństwo tak też idzie za tym etyka sytuacyjna. No i mamy to co mamy.
ponad 1 rok temu / Krzysiek
 
Iran to bardzo dynamicznie rozwijający się kraj i inteligentni ludzie. Polska pcha się tam gdzie nie powinna być. Poznałem Polkę, która pamięta gościnność Persów w czasie II wojny. Nic nam do konfliktu Iranu z Izraelem. Żydzi ustanowili sobie państwo w Palestynie to muszą go bronić, a Palestyńczycy muszą odzyskiwać ziemie, które utracili. To jest pewny konflikt na sto lat, pamiętając że całe otoczenie jest arabskie. Po jakie licho mamy sobie psuć też dobre relację z Turcją. Państwa muzułmańskie mają prawo do istnienia, ale na swym własnym terytorium. Polska musi zachować neutralność, bez względu na to co podszeptują przysłani z państwa w Palestynie doradcy.
ponad 1 rok temu / Zygmunt Jaslowski
 
Tutaj Amerykanie już ponieśli porażkę a dążąc do walki między sunnitami i szyitami wcale nie poprawiają sytuacji. Gdyby zostawili Irak to Iran nie posunal by się tak daleko na gruzach tych rewolucji tam dokonanych. To utrzymywanie,, starego''porzadku daje przewagę nad,, nowym''.
ponad 1 rok temu / bbb
 
No i zaczynam lubić Iran...zaskoczenie dla mnie. Ale w siatkówkę grają świetnie!!!
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
O USA wybrało tylko takie kraje sunnickie w których kwitnie demokracja, a prawa człowieka są na pierwszym planie.
ponad 1 rok temu / qwert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.