DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Waszyngton domaga się od Berlina wysłania wojsk do Syrii. Szuka też innych „ochotników”

Waszyngton domaga się od Berlina wysłania wojsk do Syrii. Szuka też innych „ochotników”
Fot. Pixabay

Stany Zjednoczone wezwały Niemcy do wysłania wojsk lądowych na obszar północnej Syrii, by zastąpiły siły amerykańskie, chcące uniknąć bezpośrednich starć z bojownikami Państwa Islamskiego (ISIS).

 

- Chcemy, aby wojska lądowe z Niemiec częściowo zastąpiły naszych żołnierzy w ramach koalicji przeciwko Daesh (ISIS) – mówił ostatnio amerykański specjalny przedstawiciel ds. Syrii, James Jeffrey w rozmowie z gazetą „Welt am Sonntag”. Dodał, że żołnierze amerykańscy niekoniecznie muszą „angażować się bezpośrednio w walkę z bojownikami Państwa Islamskiego”.

 

Jeffrey zaznaczył, że jego państwo spodziewa się odpowiedzi z Berlina jeszcze w tym miesiącu. Niemieckie wojsko, wyjaśnił, pomogłoby w „utrzymaniu stabilności w północnej Syrii”, zaś „obecność międzynarodowa jest potrzebna do zapewnienia wsparcia lotniczego, logistyki, szkoleń i pomocy technicznej”.

 

- Szukamy ochotników, którzy chcą wziąć udział w walkach tutaj [w Syrii] także wśród innych partnerów koalicyjnych – zaznaczył amerykański urzędnik.

 

Jeffrey był w piątek w Berlinie z oficjalną wizytą „w celu uzyskania wsparcia wojskowego i finansowego od niemieckiego rządu”.

 

W grudniu prezydent USA Donald Trump ogłosił zwycięstwo przeciwko Daesh i zapowiedział wycofanie wszystkich 2000 amerykańskich żołnierzy z Syrii. Jednak niewielka liczba sił pozostała w północno-wschodniej części kraju, który nie jest kontrolowany przez rząd Baszara al-Asada.

 

Trump wielokrotnie wzywał Niemcy do zwiększenia wydatków na obronę i większych wpłat do budżetu NATO. Teraz apeluje o większe zaangażowanie na Bliskim Wschodzie.

 

Berlin jednak nie zamierza odpowiadać na amerykańskie wezwanie. W niedzielę partie tworzące rząd stanowczo opowiedziały się za jego odrzuceniem.

 

„Nie będzie żadnych niemieckich oddziałów naziemnych w Syrii” – napisał na Twitterze Thorsten Schaefer-Guembel, członek tymczasowego kierownictwa SPD. „Nie widzę ludzi, którzy by tego chcieli wśród naszych partnerów koalicyjnych” – odparła kanclerz Angela Merkel.

 

Ale zastępca konserwatywnego przywódcy parlamentarnego, Johann Wadephul powiedział agencji prasowej DPA, że Niemcy nie „odrzucają odruchowo” amerykańskiego wezwania do wysłania wojsk.

Wyjaśnił, że w Syrii rozstrzyga się bezpieczeństwo także Niemiec. Wadephul postrzegany jest jako kandydat na następcę Ursuli von der Leyen w resorcie obrony, jeśli obejmie ona stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej.

 

W wyniku wojny w Syrii zginęło już ponad 370 tysięcy osób. Miliony ludzi od czasu jej rozpoczęcia w 2011 r. przesiedlono.

 

Waszyngton ma dwa cele w północno-wschodniej części kraju: wspieranie sił kurdyjskich, które wyparły ISIS z północnej Syrii, ponieważ są one coraz bardziej zagrożone przez Turcję, oraz zapobieganie potencjalnemu odrodzeniu sił Państwa Islamskiego.

 

Stany Zjednoczone mają nadzieję, że w tej kwestii pomogą Europejczycy, zwłaszcza sojusznicy, w tym Wielka Brytania, Francja i obecnie Niemcy, które do tej pory udzielały wsparcia technicznego (samoloty szpiegowskie). Berlin nie chce jednak zanadto angażować się finansowo i militarnie.

Znaczna część politycznego spektrum i opinii publicznej pozostaje podejrzliwa wobec wysyłania swoich żołnierzu poza granice kraju.

 

Podobnie jak SPD, Zieloni, liberalni Wolni Demokraci i Partia Lewicy wezwali Merkel do odrzucenia amerykańskiej prośby.

 

Apel Stanów Zjednoczonych pojawia się po tym, jak Trump wielokrotnie wzywał Berlin do zwiększenia wydatków na obronę w zeszłym miesiącu. Były kanclerz Gerhard Schroeder powiedział w sobotę gazecie biznesowej „Handelsblatt”, że Trump chce „wasali”, a nie sojuszników. „Chciałbym, żeby rząd federalny powiedział mu raz lub dwa razy, że to nie jego sprawa, ile Niemcy wydają na obronę” – komentował polityk, który dodał, że Niemcy „to nie jest republika bananowa”.

 

 

Źródło: middleeastmonitor.com, yahoo.com.

AS

 

 

 

 


DATA: 2019-07-08 18:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko czekać a zaapelują do Polski.
ponad 1 rok temu / panda
 
Destabilizacja krajów Bliskiego Wschodu kiedyś Liban, niedawno Irak i Kuwejt, potem Egipt, Libia, obecnie Syria, niedługo Iran jest zbieżna z zapewnieniem bezpieczeństwa bezcennemu Izraelowi. Ale to oczywiście przypadek.
ponad 1 rok temu / Marcin
 
Polska powinna przywrócić pobór do wojska i wysłać młodych polskich patriotycznych mężczyzn do Syrii żeby wybili tam terrorystów.
ponad 1 rok temu / ala wilk
 
Coś mi się wydaje, że zastępczy ochotnicy znajdą się w Polsce.
ponad 1 rok temu / Ruben
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.