17 września 2020

Waszyngton chce wymóc na ONZ przywrócenie sankcji wobec Iranu

Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z Iranem za prezydencji Baracka Obamy, Stany Zjednoczone powinny znieść wszystkie sankcje międzynarodowe nałożone na Iran o godz. 20:00, 19 września czasu wschodniego. Sekretarz stanu Mike Pompeo zamierza na nowo zabiegać na forum ONZ w ten weekend i w przyszłym tygodniu, aby przywrócić międzynarodowe sankcje.

 

– Wrócimy do Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby ponownie nałożyć sankcje, by embargo na broń stało się trwałe w przyszłym tygodniu – oznajmił szef amerykańskiej dyplomacji podczas wspólnej konferencji prasowej z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Dominicem Raabem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Myślę, że absolutnie zgadzamy się, iż Iran nigdy nie może, nigdy nie może otrzymać broni jądrowej – dodał Raab. – Myślę również, że podzielamy pogląd, iż Iran ma otwarte drzwi dyplomatyczne, aby negocjować pokojową drogę naprzód. Ta decyzja, ten wybór należy do przywódców w Teheranie – komentował Brytyjczyk.

 

Wielka Brytania, Francja i Niemcy, tzw. grupa E3 oświadczyły w sierpniu, że nie mogą poprzeć amerykańskiego posunięcia o przywrócenie sankcji ONZ wobec Iranu, twierdząc, że jest to niezgodne z wysiłkami na rzecz wsparcia porozumienia nuklearnego z Iranem.

 

– Czy te kraje faktycznie zignorują sankcje ONZ [na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231], dopiero się okaże – mówił dziennikarzom specjalny wysłannik USA ds. Iranu i Wenezueli, Elliott Abrams podczas środowego spotkania. Dodał, że E3 i inne kraje europejskie powiedziały Waszyngtonowi, iż nie chcą zniesienia irańskiego embarga na broń, ale nie są w stanie podjąć żadnych działań, które utrzymałyby zakaz w mocy.

 

Abrams wyjaśnił, że przywrócone sankcje dotyczyłyby „zakazu angażowania się Iranu w działania związane ze wzbogacaniem i ponownym przetwarzaniem uranu, zakaz testowania i opracowywania pocisków balistycznych oraz sankcje dotyczące transferu technologii jądrowych i związanych z pociskami do Iranu”.

 

Przedstawiciele USA ostrzegają, że Teheran wolny od jakichkolwiek sankcji międzynarodowych, doprowadziłby do dalszej destabilizacji w regionie, zaostrzenia konfliktów i regionalnego wyścigu zbrojeń.

 

14 sierpnia USA próbowały przedłużyć wygasające embargo na broń przeciwko Iranowi, ale nie powiodło się to w drodze rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Embargo na sprzedaż lub transfer do Iranu lub z Iranu broni konwencjonalnej wygaśnie 18 października na mocy porozumienia nuklearnego z 2015 r., znanego formalnie jako wspólny kompleksowy plan działania (JCPOA).

 

Waszyngton uznał, że jedyną drogą do przywrócenia embarga na broń jest przywrócenie sankcji ONZ na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 2231, która implementowała porozumienie nuklearne z Iranem.

 

W sytuacji, gdy Stany Zjednoczone przygotowują się do nałożenia nowych sankcji w ten weekend, kraje E3 są w dużej mierze postrzegane jako skłonne do ich ignorowania. Niektórzy eksperci twierdzą, że wpływ sankcji na gospodarki europejskie będzie ograniczony, chyba że Stany Zjednoczone ukarzą te kraje sankcjami wtórnymi.

 

Bezpośrednim celem USA w próbach ponownego nałożenia sankcji jest zapobieżenie zniesieniu embarga ONZ na broń w połowie października. Ale nawet jeśli Europejczycy uznają, że embargo ONZ wygasa w przyszłym miesiącu, firmy brytyjskie i unijne nie zaczną sprzedawać czołgów do Teheranu. Stany Zjednoczone spodziewają się, że swoją broń zaoferują Teheranowi Chiny i różne firmy zbrojeniowe – uważa Richard Gowan, dyrektor ONZ z International Crisis Group (ICG). – Ogólnie rzecz biorąc, Stany Zjednoczone zdały sobie sprawę, że nie jest to pożyteczna walka – powiedział Gowan. – Podobnie dyplomaci E3 twierdzą, że woleliby również uniknąć wielkiej publicznej kłótni o przywrócenie sankcji, aby ograniczyć szkody dla stosunków z Waszyngtonem – dodał.

 

W ramach JCPOA zawartego 14 lipca 2015 r. pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemcy zgodziły się z Iranem na stopniowe znoszenie sankcji międzynarodowych w zamian za ograniczenie działalności nuklearnej Teheranu, aby uniemożliwić powstanie bomby atomowej. Rynek irański otworzył się na wielu zagranicznych inwestorów.

 

Stany Zjednoczone wycofały się z umowy w maju 2018 roku, ponownie nakładając jednostronne sankcje na Iran. W odpowiedzi Teheran wznowił część swojej działalności jądrowej, a w lipcu 2019 r. naruszył porozumienie, przekraczając limity zarówno dotyczące wzbogacania uranu, jak i poziomu zapasów. Iran zaprzecza, że ​​jego działalność nuklearna służy celom wojskowym.

 

Źródła: voanews.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 183 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram