DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

„Warto Rozmawiać” o inicjatywie Polonia Semper Fidelis

„Warto Rozmawiać” o inicjatywie Polonia Semper Fidelis
Screen: TVP.pl / Warto Rozmawiać

Wiadomość o podjętej przez Instytut Księdza Piotra Skargi inicjatywie „Polska Zawsze Wierna” dotarła do widzów telewizji publicznej. O akcji wsparcia katolików dla księży biskupów rozmawiali w czwartek wieczorem naukowcy i publicyści katoliccy – goście programu Jana Pospieszalskiego na antenie programu pierwszego TVP.

 

Już ponad 116 tysięcy osób dołączyło do grona sygnatariuszy petycji rozpoczynającej się od słów: „Jako wierny świecki zatroskany o los katolickich małżeństw i rodzin w naszej Ojczyźnie, zwracam się do Księdza Arcybiskupa z gorącą prośbą o potwierdzenie przez Konferencję Episkopatu Polski nauki Kościoła w sprawie nierozerwalności małżeństwa, jak i niedopuszczania do sakramentu ołtarza osób żyjących w tak zwanych związkach niesakramentalnych”. Apel trafi do rąk przewodniczącego KEP, księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

 

W czwartkowej audycji „Warto Rozmawiać” akcję zaprezentował Krystian Kratiuk, redaktor naczelny portalu PCh24.pl. Powiedział on między innymi, że inicjatywa jest synowską prośbą wiernych, zwracających się do swych hierarchów, którzy na dwóch synodach o rodzinie tak odważnie bronili sakramentu ustanowionego przez Pana Jezusa („Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela” – Mt 19, 6). Katolicy nad Wisłą czekają bowiem na oficjalne stanowisko naszych biskupów w sprawie interpretacji Amoris Laetitia. – Wiele episkopatów na Zachodzie i nie tylko tam, wdrożyło już Amoris Laetitia w duchu liberalnych interpretacji, czyli rozwodnicy w nowych związkach „mogą” tam przyjmować Komunię świętą. W Polsce chcemy aby Kościół trwał przy swym nauczaniu w sposób stały, niezmieniony, tak jak usankcjonował to jego Założyciel. (...) Uważamy, że w momencie gdy pewne wewnątrzkościelne problemy powodują pewną zwłokę w potwierdzeniu nauki Chrystusa przez biskupów, polscy wierni powinni ich wesprzeć – podkreślał Krystian Kratiuk.

 

Pisarz i publicysta Grzegorz Górny zwrócił uwagę, że akcja Polonia Semper Fidelis jest istotna nawet bardziej ze względu na wiernych w innych krajach niż Polska. W jego opinii, oczy europejskich katolików zwrócone są na nasz Episkopat, gdyż żaden inny – jak dotychczas w kontekście Amoris Laetitia – nie zajął jednoznacznego stanowiska w obronie tradycyjnego Magisterium.

 

Dotychczas istniała uniwersalność, jedność i powszechność nauczania katolickiego w sprawach moralności i wiary. Dzisiaj sytuacja zaczyna przypominać tę, z jaką do czynienia mamy we wspólnotach protestanckich – mówił Grzegorz Górny. Po jednej stronie Odry przystępowanie do Komunii świętej osób rozwiedzionych uznawane jest za świętokradztwo, a po drugiej zaś już nie. Jak stwierdził publicysta, kwestia nierozerwalności małżeństwa dotyka nie tylko sakramentologii, ale w ogóle nieomylności Magisterium. Skoro bowiem Kościół głosił przez 2 tysiące lat jednoznaczne nauczanie w tej sprawie, a teraz je zmodyfikuje, jaka jest gwarancja, że nie myli się w innych kwestiach?

 

Mamy w Kościele głęboką rewolucję. Głębokiej zmianie podlega rozumienie prawd wiary i moralności – mówił ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zamęt dotyczy katolików w wielu krajach. – W Polsce brakuje rzetelnej diagnozy, analiz filozoficznych, jeśli chcemy ogarnąć chaos, rozumieć to, co dzieje się w Kościele, trzeba głębszego, spokojniejszego namysłu filozoficznego – podkreślał.

 

Teolog i publicysta Tomasz Terlikowski zaakcentował różnicę Amoris Laetitia w stosunku do poprzednich dokumentów Kościoła. Wprowadza ona bowiem ujęcie sytuacjonistyczne, w którym zło zależne jest od okoliczności, a decydującym kryterium jego rozeznawania okazuje się indywidualne sumienie.

 

Doktryna Kościoła stale się rozwija, ale dotychczas odbywało się to w duchu ciągłości, nie było zaprzeczenia – powiedział Tomasz Terlikowski. Przytoczył w tym kontekście przykład wypowiedzi Franciszka, który odmiennie niż nauczał przez wieki Kościół, zanegował dopuszczalność kary śmierci, tłumacząc to zmianą, jaka nastąpiła odnośnie tej kwestii w świadomości społecznej. – To oznacza, że możemy zmienić każdą doktrynę jeśli zmieni się świadomość społeczna – podsumował publicysta dominujące dziś liberalne podejście do Magisterium.

 

 

Źródło: TVP1

RoM

 

 

 


DATA: 2018-02-09 13:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cd.Tylko NAWRÓCENIE DAJE ZBAWIENIE a nie DEMORALIZACJA i to przez TOWARZYSZENIE I CZUŁE TULENIE cudzołóstwa zgodnie z nauką AL,sromotnicy mają ROZEZNAĆ czy żyją w grzechu śmiertelnym czy nie.mają przez SUBIEKTYWIZM ocenić życie w bigami/poligami nb SPRZECZNEJ z dziełem stwórczym Boga,który stworzył MiK do życia w związku monogamicznym...a AL dopuszcza wielożeństwo i USPRAWIEDLIWIA je przez SYTUACJONIZM ..sic!AL NEGUJE konieczność życia według PN,PB i EWANGELII!!!Kościół CHRYSTUSOWY przez KONTROWERSYJNĄ adhortację Bergoglio ZAPRZECZA PRAWU BOŻEMU,PODWAŻA KONIECZNOŚĆ ŻYCIA w ŚWIĘTOŚCI wg KODEKSU USTANOWIONEGO przez Chrystusa..NISZCZY Przymierze zawarte na Chrzcie świętym,bo grzech ZAWSZE jest przeniewierstwem wynaturzającym moralne SUMIENIE,przez co człowiek pozbawia się bojaźni Bożej,w konsekwencji traci życie nadprzyrodzone. NIEGODZIWE nauczanie AL UTWIERDZA człowieka w przekonaniu,że NIE MUSI się NAWRACAĆ,bo AL cudzołóstwo DOPUSZCZA, USPRAWIEDLIWIA I UŚWIĘCA.Kto za to ODPOWI
ponad 1 rok temu / Megi
 
Może sami w cudzołóstwie NIE żyją???-ale bez wątpienia sprzeniewierzają się Chrystusowi,który potępia grzech cudzołóstwa przez co zaciągają winę WSPÓŁUDZIAŁU w tzw cudzym grzechu.. przez aprobatę AL..ZAPRZECZAJĄ nauce Apostołów UNK i świętej Tradycji... współuczestniczą w sromocie zaliczanej do grzechów śmiertelnych,każdy katolik z papieżem na czele w sytuacji USPRAWIEDLIWIANIA życia w nieczystości sromoty POPEŁNIA GRZECHY przeciwko... miłosierdziu co do duszy..Nie upomina i nie poucza o konieczności NAWRÓCENIA,zerwania z cudzołóstwem ..popełnia grzech przeciwko Duchowi Świętemu przez zatwardziałość serca na zbawienne upomnienia i NEGACJĘ PRAWD WIARY..a jest nią BEZ WĄTPIENIA IGNORANCJA pFranciszka i milczenie innych hierarchów Episkopatów KK na Dubia isynowkie upomnienie.Co do naszych hierarchów z KEP NIE WIEM???jaką podejmą decyzję,ale dzięki inicjatywie PSF i naszym podpisom,WIEDZIEĆ BĘDĄ,że MY wiemy o tym,że TYLKO NAWRÓCENIE daje ZBAWIENIE, a nie DEMORALIZACJA przez TOWA
ponad 1 rok temu / Megi
 
Z tego wniosek, że nasi hierarchowie łącznie z papieżem żyją w grzechu śmiertelnym, a nawet jak biskup Cupich z USA namawiają do trwania w nim.
ponad 1 rok temu / DNA
 
Kwiatku sumienie to głos BOGA,dzięki któremu człowiek posiada umiejętność odróżniania dobra od zła.W sumieniu wpisane jest UNIWERSALNE PRAWO NATURALNE,to ono sprawia,że każdy człowiek niezależnie od światopoglądu wie,jakie ma prawa i obowiązki wynikające z człowieczeństwa np kłamstwo jest zaprzeczeniem prawdy,człowiek wie że jest złem.Dlatego jeśli dochodzi do oszustwa, zdrady,odczuwamy wyrzuty sumienia,ale jeśli zaczniemy USPRAWIEDLIWIAĆ przeniewierstwo wówczas ZAGŁUSZAMY sumienie,niszczymy prawość sumienia przez co wynaturzamy jego moralność. SUBIEKTYWIZM i sytuacjonizm AL w przypadku ROZEZNAWANIA grzechu przez moralnie spaczonych cudzołożników w oderwaniu od PB sprawia,że cudzołożnik nie widzi w Nim zła,a p.Franciszek w Al wbrew Bogu czyni dopuszczalnym przez co sumienie UTWIERDZA się w grzechu śmiertelnym i skazuje na POTĘPIENIE.Al Zwalnia z obowiązku moralnego Szukania PRAWDY i Trwanie w NIEJ jest NIEMOŻLIWE,bo Al NEGUJE KONIECZNOŚĆ życia wg PB i ZWALNIA z obowiązku NAWRÓCENIA
ponad 1 rok temu / Megi
 
Tak, wypowiedzi ks. profesora w programie ,,Warto rozmawiać" były zgrzytem przy jasnych i rzetelnych wypowiedziach pozostałych gości. To smutne, ale wydaje mi się, że ks. prof już dostał ,,burę" od swoich zwierzchników za wypowiedzi o pentekostalizacji Kościoła, więc teraz musiał miarkować co mówi. Takie życie :(
ponad 1 rok temu / Maria
 
Sęk="według nich ludzka wolność może "stwarzać wartości" i cieszy się pierwszeństwem przed prawdą do tego stopnia, że sama prawda uznana jest za jeden z wytworów wolności"p35 "doszli do stwierdzenia, że Boże Objawienie nie zawiera żadnej konkretnej i określonej treści moralnej, trwale i powszechnie obowiązującej: Słowo Boże miałoby moc wiążącą jedynie jako zachęta, ogólnikowe napomnienie, które później tylko autonomiczny rozum musi sam wypełnić konkretną treścią, ustanawiając normy moralne rzeczywiście "obiektywne", tzn. dostosowane do określonej sytuacji historycznej"pkt.37,"Tak pojmowaną naturę ludzką można by rozpatrywać i traktować wyłącznie jako materiał biologiczny czy społeczny, którym wolno swobodnie dysponować. Prowadzi to ostatecznie do definiowania wolności przez nią samą i do uznania jej za instancję tworzącą samą siebie i swoje wartości. W ten sposób człowiek nie miałby własnej natury, lecz kształtowałby siebie jedynie według własnego projektu."p46
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.