DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

„Warto Rozmawiać”: do czego zmierzał Synod Amazoński?

„Warto Rozmawiać”: do czego zmierzał Synod Amazoński?

To jest sprawa ideologiczna. Chodzi o demontaż Kościoła jaki znamy i utworzenie czegoś na kształt wspólnot protestanckich – ocenił Krystian Kratiuk, redaktor naczelny PCh24.pl dążenia pomysłodawców Synodu Amazońskiego. Uczestnicy programu Jana Pospieszalskiego „Warto Rozmawiać” omawiali przebieg oraz możliwe skutki październikowego spotkania w Watykanie.

 

– Historia Kościoła pokazuje, że wśród takich kryzysów muszą znajdować się dzielni świeccy i kapłani, którzy zachowają depozyt wiary nawet wbrew większości. A większość biskupów na tym synodzie akurat nie miała nic przeciwko Pachamamie, bo tak trzeba nazwać te figurkę z Amazonii przywiezioną do Watykanu – powiedział redaktor Kratiuk. Przywołał przy tym pozytywny przykład biskupa Athanasiusa Schneidera, którego obszerny list opublikowany po synodzie zamieścił nasz portal.

 

– Chociaż ten synod nazywa się amazońskim, w rzeczywistości dotyczył całego Kościoła – zwrócił uwagę ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian. – Jest to wytrych potrzebny by otworzyć w Kościele drzwi do wielu rzeczy, w tym także do rytu amazońskiego – ocenił. – Moim zdaniem, to ogromny błąd. Dwadzieścia trzy obrządki wschodnie, w tym także ormiański czy grekokatolicki, powstały na mocy sukcesji apostolskiej, ale także wielowiekowej tradycji pierwszych chrześcijan. Nikt sztucznie tego nie tworzył. Dopiero po przyjęciu unii, choćby Unii Brzeskiej czy Unii Lwowskiej w przypadku Ormian, stając się na nowo członkami Kościoła katolickiego zachowali swój obrządek – dodał.

 

Duszpasterz Ormian podkreślił, że tworzenie nowego rytu amazońskiego z dziwacznymi, nieraz pogańskimi elementami, byłoby zabiegiem sztucznym i nie może przynieść niczego dobrego. Misjonarze, którzy w początkach chrześcijaństwa na naszych ziemiach przybywali do Polski, nie mieszali kultu dawnych bóstw do katolickiej obrzędowości. Podobnie rzecz się miała wszędzie tam, gdzie głoszono Ewangelię w sposób niezafałszowany.

 

– Myślę, że dzisiaj, po dwóch tysiącach lat od chwili, kiedy powstał Kościół Chrystusowy, mamy po raz pierwszy chyba taki przypadek, że w sztuczny sposób próbuje się wprowadzić elementy pogańskie. Jeżeli to się stanie w Amazonii, to lada moment Niemcy, którzy szykują się do swojego synodu, stworzą obrządek niemiecki, oparty na przykład o kult germański. Aż strach pomyśleć, co tam mogłoby się znaleźć – stwierdził. W przekonaniu księdza Isakowicza-Zaleskiego, w synodzie nie chodziło o dobro Indian, lecz o to, by otworzyć drogę do zmiany zasad katolickich zarówno nad Renem, jak i w innych krajach.

 

– Episkopat niemiecki chciał pod pretekstem pomocy Amazonii i dając dużo pieniędzy zarówno do „centrali”, jak i Kościołom południowoamerykańskim, chce to wykorzystać i narzucić pewne rzeczy im, a potem przenieść to do Niemiec, do Austrii, do Szwajcarii – to z kolei zaprezentowana w programie opinia profesora Stanisława Grygiela, filozofa.

 

– Istnieje duża zależność Kościoła latynoamerykańskiego od Kościoła niemieckiego – zwrócił uwagę Grzegorz Górny, katolicki pisarz i publicysta. – Ten drugi dysponuje gigantycznym rocznym budżetem 7 miliardów euro z podatku kościelnego. Duża część tych pieniędzy płynie do Ameryki Południowej. Z jednej strony jest to kwestia finansowania różnych dzieł charytatywnych, z drugiej strony mamy fundowanie stypendiów, grantów na niemieckich uczelniach dla co zdolniejszych studentów teologii oraz formowanie ich w duchu niemieckiej teologii modernistycznej – wyjaśniał.

 

Wśród głównych architektów synodu znalazło się wielu duchownych o niemieckich korzeniach. Pomysł spotkania rzekomo dotyczącego Amazonii ujrzał światło dzienne już w 2014 roku a episkopat niemiecki z góry zadeklarował chęć przyjęcia postanowień synodu na własnym gruncie. 1 grudnia obecnego roku hierarchowie zza Odry wyruszyć mają w „drogę synodalną”, której celem jest – pośród innych, daleko idących zmian – najpierw wyświęcanie na „kapłanów” żonatych mężczyzn, a w dalszej perspektywie – także kobiet.

 

– Mamy do czynienia z nową formą teologii wyzwolenia. Dziwię się Ojcu Świętemu, że on nie mówi tych rzeczy wprost – stwierdził ksiądz Isakowicz-Zaleski. – Jeżeli uzna te postulaty, to on doprowadzi do schizmy, i to jest sytuacja bez precedensu w historii Kościoła – ocenił duchowny.

 

Duchowny zauważył, że wcześniej pokazywano Chrystusa z karabinem w ręku i podkreślano, że trzeba walczyć ze złem społecznym, obecnie miejsce to zajęła ekologia i wezwania do powstrzymania się od jedzenia mięsa. – To pomylenie pojęć. Księża biskupi nie są od ekologii, czego innego my, wierni, kapłani, od nich oczekujemy – dodał. W przekonaniu duszpasterza Ormian, uchylanie się przez Kościół od swego misyjnego obowiązku spycha go w ramy organizacji co najwyżej charytatywnej czy ekologicznej.

 

– Te dokumenty grożą schizmą w Kościele. Jeżeli Ojciec Święty, nie daj Boże, uległby tej całej presji i wydał adhortację apostolską, która by poparła bzdury, które obok rzeczy wartościowych tam się pojawiły [w dokumencie końcowym – red.], moim zdaniem dojdzie do buntu w Kościele, bo większość ludzi tego nie przyjmie, niezależnie od swojej wiedzy teologicznej, i nie uzna, że szamani są na równych prawach z kapłanami i że można wyświęcać kobiety – przestrzegał.

 

– To jest sprawa ideologiczna. Chodzi o demontaż Kościoła jaki znamy i utworzenie czegoś na kształt wspólnot protestanckich – ocenił redaktor Krystian Kratiuk, odnosząc się do działań podejmowanych przez inicjatorów synodu. Podkreślił, że wielu spośród wybitnych przedstawicieli Kurii Rzymskiej, zabiegających teraz o skonstruowanie „rytu amazońskiego” znanych jest ze swej skrajnej niechęci wobec Mszy Świętej według rytu tradycyjnego. Równocześnie dokument końcowy synodu afirmuje między innymi obecną wśród ludów amazońskich chęć „dialogu z duchami” czy też mówi o „Istocie Najwyższej”, które to sformułowanie używane było przez wrogich Kościołowi ludzi tak zwanego oświecenia, masonerii i rewolucji francuskiej.

 

W odpowiedzi na pytanie o to, jak w tej, niezwykle dla Kościoła trudnej sytuacji powinni zachować się wierni, uczestnicy programu zgodnie podkreśli rolę środków duchowych: modlitwy (w tym za księży i hierarchów, na czele z papieżem Franciszkiem), postu czy jałmużny. Wskazali też, że bardzo istotne jest zgłębianie tradycyjnej nauki Kościoła.

 

 

Źródło: TVP Info

RoM

 

 

Obejrzyj cały odcinek programu „Warto Rozmawiać”

 

  

Polecamy nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 
 


DATA: 2019-11-05 11:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czcze rozmowy sie pietrza a nikt z madrych glow nie widzi ze to wszystko ustawka pod Jedna Swiatowa Religie zwana EKUMENIA.czyli roznorodnosc w jednosci.szatan uderza w Chrystusa wymyslajac ekumenie rownajac Pana z poganskimi nedznymi bozkami a wy pasterze i wierzacy z tytulami rozmyslacie..jak mowi Bog byli madrzy a stali sie glupcami nie potrafia odroznic prawdy od falszu.wiele owiec wejdzie lekka noga do kosciola ekumenicznego.daliscie sie zwiesc wezowi starodawnemu. papiez Franciszek nie nazwe go ojcem sw.bo nie jest ojcem ani swietym. Ojca Sw.mamy Tego w Niebie Boga Ojca.a ten ziemski Franciszek jest wilkiem w owczej skorze i glosi falszywa ewangelie.Franciszek prowadzi kosciol do rozlamu taka jego rola tuz przed przyjsciem Pana.J.Chrystus nie uklada sie z heretykami i wrogami Jest Bogiem Zywym i Zbawicielem tylko Jemu Jedynemu nalezy sie czesc i chwala.Nasz Pan jest Prawda i Zyciem.juz niedlugo Pan wypluje z ust balwochwalcow i letnich w wierze.Chwala Tobie Panie.
6 miesięcy temu / Wioletta
 
Te zależności między Niemcami i Brazylią są znamienne. Tam i tu istnieją koscioly katolicki i protestancki z przewagą protestanckiego. Więc ten kościół narzuca narrację. Co do pogańskich wierzeń to przecież wiemy że tam nigdy nie było jednej bogini, były też takie od składania ofiar z ludzi. Czyżby ostala się już tylko Pachamama, to akurat łatwo by było ją odrzucić.
6 miesięcy temu / backint
 
Jak może ROZUMNY KATOLIK na SPOKOJNIE i BEZ EMOCJI przyjmować każdego dnia nowe INFORAMCJE temacie NISZCZENIA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO ? Najnowsza w PCH >Biskup Atanazy Schneider: synod amazoński to narzędzie do zmiany wiary i Kościoła....< Pytanie : Co robią lub zrobią pojedynczy ludzie przed KATASTROFĄ o której też publicznie powiedział Ks. Zalewski jest ważniejsze od pytania CO NAS CZEKA OBWIESZCZAJĄCEGO TRAGEDIĘ . Jak wiadomo teksty są OCENZUROWANE i nie wszystko można powiedzieć . Wnioskuję , że rola MODERATORA dyskusji jest ci bliska i nie DOPUSZCZASZ do wychodzenia poza ściśle opracowany PLAN "kulturalnej" DEBATY.
6 miesięcy temu / iskierka > Paul
 
[email protected] Red. Pospieszalski zadał pytanie: "-Co nas czeka?", a nie co zrobią poszczególni rozmówcy w wyniku schizmy!, więc droga iskierko może trochę mniej emocji?
6 miesięcy temu / Paulus
 
Nie spodziewam się żadnych rewolucyjnych zapisów posynodalnych. Papież podjął metodę małych kroków. Nie będzie zezwolenia na wyświęcanie kobiet, natomiast lekko ruszy z wyświęcaniem żonatych mężczyzn. Pospieszalski dostaje pozwolenie na taki temat w programie by działać jak swoisty wentyl bezpieczeństwa, podobnie jak abp. Jędraszewski z tęczową zarazą. Obydwaj wypełniają zaaranżowane zadanie, arcybiskup nieświadomie, a Pospieszalski chyba czuje, że jest skierowany na dany odcinek.
6 miesięcy temu / karmel
 
Red. Pośpieszalski na początku programu zadał pytanie: CO NAS CZEKA ? Ks.T.Isakowicz- Zalewski odpowiedział SCHIZMA i ROZŁAM jeśli Papież podpisze dokumenty. Jednakże żaden z uczestników rozmowy NIE ZDEKLAROWAŁ SIĘ WPROST co zrobi w przypadku SCHIZMY i czy będzie miał ODWAGĘ stanąć po stronie JEDNEGO Świętego Kościoła Katolickiego z jego niezmienną NAUKĄ czy też po stronie heretyków budujących od NOWA /vide: Ks.Kobyliński? "jakąś" wspólnotę religijną. Pan Pośpieszalski jako pracownik TVP wie , że równoległe w tvp emitują co tydzień religijny program "Miedzy niebem a ziemią" który właśnie realizuje nową ewangelizację kościoła p. Franciszka gdzie DEPRECJONUJE SIĘ tradycyjnych katolików i OŚMIESZA tych , którzy krytykują modernistyczne reformy i synod amazoński zarzucając NIE WIEDZĘ i NIEDOUCZENIE w temacie wytycznych II S.W. Tam też zapraszają prof.z Uniwersytetu Kard. Wyszyńskiego i różnych świeckich ekspertów od postępu. Zatem już mamy ROZŁAM.
6 miesięcy temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.