DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 10  >   Wychowanie

Małgorzata Pabis

Warszawski "Nazaret"


Szkoła sióstr nazaretanek w Warszawie ma dziewięćdziesiąt lat. Jest jedną z dziewięciu szkół niepublicznych, których nie zlikwidowano w czasach PRL. Mimo restrykcji władz oświatowych i ograniczeń lokalowych zachowała swą tożsamość szkoły katolickiej, w której uczy się rzetelnie, łącząc tradycję z nowoczesnością. Podstawę programu wychowania nazaretańskiego stanowią – zgodnie z Ewangelią – miłość, prawda i wolność. W tym duchu uczennice szukają swojej drogi życiowej oraz miejsca, w którym będą mogły służyć Ojczyźnie.

Budynek szkoły przy ul. Czerniakowskiej 137 (Mokotów) już z zewnątrz wygląda imponująco. Okazały, przedwojenny gmach z szarej cegły budzi podziw przechodzących. Każdy zaś, kto wejdzie do środka, przystanie oczarowany. Witają go lśniące czystością korytarze i sale lekcyjne, nowocześnie wyposażone pracownie, zasobna i skomputeryzowana biblioteka z czytelnią. Jest też sklepik i jadalnia oraz gabinety: lekarski i fizykoterapii. Nie sposób też nie wspomnieć o kaplicy, do której uczennice mogą wejść o każdej porze, by choć przez chwilę pobyć sam na sam z Bogiem.

W budynku uczy się 250 dziewcząt, z których sto dziesięć korzysta z internatu. Estetyka i spokój wnętrza sprawia, że myślimy: „To bardziej dom niż szkoła”.

Dasz dziecku Boga, dasz wszystko – mawiała bł. Maria Franciszka Siedliska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zobowiązując swoje duchowe córki do szczególnej troski o rodzinę, do zaangażowania w wychowanie dzieci i młodzieży. Najpierw wśród polskich emigrantów w Ameryce (lata osiemdziesiąte XIX wieku), potem we Lwowie, Wilnie, Częstochowie i Grodnie nazaretanki zakładały szkoły, by przyspieszyć odradzanie się Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym we wtorek komunikacie.

 
 

W miejscowości Tonnay-Charente w zachodniej Francji w bluźnierczy i bestialski sposób został zbezczeszczony tamtejszy kościół. Informację przekazał biskup La Rochelle i Saintes.

 

Uznajemy słowne znieważanie i napaść fizyczną na profesora Bogdana Chazana w Łodzi i Gnieźnie za karygodne. Protestujemy przeciwko akcjom mających na celu niszczenie zaufania społecznego do lekarzy. Solidaryzujemy się z działaniami Profesora w obronie ludzkiego życia – napisało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Prof. Chazan był atakowany m.in. podczas pokazu filmu „Nieplanowane”.

 

„PiS przygotowuje projekt zmian w przepisach dotyczących składek ZUS. Nowe zasady mogą zacząć obowiązywać w przyszłym roku”, informuje „Dziennika Gazety Prawnej”, powołując się na informacje uzyskane od członka rządu Mateusza Morawieckiego.

 

20 proc. przedszkolaków w Niemczech mówi w domu w innym języku, niż niemiecki. W niektórych landach odsetek jest jeszcze wyższy i sięga 1/3.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.