DZIŚ JEST:   23   SIERPNIA   2019 r.

Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 10  >   Wychowanie

Małgorzata Pabis

Warszawski "Nazaret"


Szkoła sióstr nazaretanek w Warszawie ma dziewięćdziesiąt lat. Jest jedną z dziewięciu szkół niepublicznych, których nie zlikwidowano w czasach PRL. Mimo restrykcji władz oświatowych i ograniczeń lokalowych zachowała swą tożsamość szkoły katolickiej, w której uczy się rzetelnie, łącząc tradycję z nowoczesnością. Podstawę programu wychowania nazaretańskiego stanowią – zgodnie z Ewangelią – miłość, prawda i wolność. W tym duchu uczennice szukają swojej drogi życiowej oraz miejsca, w którym będą mogły służyć Ojczyźnie.

Budynek szkoły przy ul. Czerniakowskiej 137 (Mokotów) już z zewnątrz wygląda imponująco. Okazały, przedwojenny gmach z szarej cegły budzi podziw przechodzących. Każdy zaś, kto wejdzie do środka, przystanie oczarowany. Witają go lśniące czystością korytarze i sale lekcyjne, nowocześnie wyposażone pracownie, zasobna i skomputeryzowana biblioteka z czytelnią. Jest też sklepik i jadalnia oraz gabinety: lekarski i fizykoterapii. Nie sposób też nie wspomnieć o kaplicy, do której uczennice mogą wejść o każdej porze, by choć przez chwilę pobyć sam na sam z Bogiem.

W budynku uczy się 250 dziewcząt, z których sto dziesięć korzysta z internatu. Estetyka i spokój wnętrza sprawia, że myślimy: „To bardziej dom niż szkoła”.

Dasz dziecku Boga, dasz wszystko – mawiała bł. Maria Franciszka Siedliska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zobowiązując swoje duchowe córki do szczególnej troski o rodzinę, do zaangażowania w wychowanie dzieci i młodzieży. Najpierw wśród polskich emigrantów w Ameryce (lata osiemdziesiąte XIX wieku), potem we Lwowie, Wilnie, Częstochowie i Grodnie nazaretanki zakładały szkoły, by przyspieszyć odradzanie się Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Wieloletni biskup misyjny, posługujący w regionie Amazonii ks. José Luis Azcona powiedział, że dokument roboczy dotyczący zbliżającego się Synodu Amazońskiego nie rozwiązuje rzeczywistych problemów, przed którymi stoi Kościół w regionie i de facto „unieważnia Ewangelię Zbawienia”. W jego opinii, Instrumentum laboris przesycone jest gnozą, neopelagianizmem i kompletnie odstaje od rzeczywistości Amazonii, gdzie panują barbarzyńskie zwyczaje.

 
 

Czy w klarownej Nauce Kościoła można w ogóle dopatrzyć się jakiejkolwiek sugestii, że zaraz po śmierci – na sądzie szczegółowym – lub na Sądzie Ostatecznym sądzić nas będą… ludzie, zwierzęta, inne stworzenia i świat?

 

- Pragniemy modlić się za tych, którzy stracili swoje życie, zwłaszcza za dzieci. Pragniemy modlić się za osoby zaginione, ciągle jeszcze poszukiwane, za osoby znajdujące się w szpitalach, które naszego wsparcia bardzo potrzebują, by mogły wrócić do pełni zdrowia i do swoich najbliższych. – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski po czwartkowej tragedii w Tatrach. Według najnowszych danych, w wyniku gwałtownej burzy od uderzeń piorunów po polskiej i słowackiej stronie Tatr zginęło 5 osób, w tym dwoje dzieci, a ponad 150 osób jest poszkodowanych. To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii polskich gór. Akcja poszukiwawcza zaginionych osób ciągle trwa. W tym samym czasie ratownicy TOPR prowadzą poszukiwania drugiego z grotołazów w Jaskini Śnieżnej.

 

Zapadły kolejne dwa wyroki uniewinniające wolontariuszy Fundacji Pro-Prawo do Życia. Tym razem o braku winy działaczy pro-life orzekł Sąd Okręgowy w Lublinie oraz Sąd Rejonowy w Rzeszowie. Obrońcy życia, w związku z prowadzonymi pikietami antyaborcyjnymi, byli obwinieni o rzekome wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym oraz tzw. czyn nieobyczajny. Przed sądami reprezentowali ich prawnicy Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

Walka o uzyskanie reparacji wojennych od Niemiec zaczyna przypominać temat ochrony życia poczętego oraz wypowiedzenia Konwencji stambulskiej – ekipa „dobrej zmiany” jest „za”, jednak na razie realizacja celu pozostaje zawieszona. Czas pokaże, czy kiedykolwiek doczekamy się doprowadzenia jej do szczęśliwego końca.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.