DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

Warszawska prokuratura: malowanie swastyki to artystyczna ekspresja

Warszawska prokuratura: malowanie swastyki to artystyczna ekspresja
fot. Jacek Lagowski / Forum

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście nie dopatrzyła się niczego złego w eksponowaniu w Galerii Plakatu AMS dzieła Beaty Profesorskiej z namalowaną swastyką. Śledczy uznali, że mamy do czynienia z… ekspresją artystyczną.

 

Tym samym Profesorska, mimo iż namalowała swastykę nie została potraktowana jako promotorka nazistowskich symboli. Plakat eksponowany w Galerii Plakatu jest w dodatku obraźliwy dla Polaków. Dzieło to bowiem wygrało w konkursie „Jacy jesteśmy, Polacy 1989-2014”. Autorka napisała na plakacie: „Tacy jesteśmy 1989-2014”, gdzie literka „s” została zamieniona na swastykę.

 

To jasna sugestia, że Polacy mają coś wspólnego z tym symbolem zbrodniczego systemu hitlerowskiego. Plakat ze swastyką był w Warszawie dość szeroko promowany. Można go było zobaczyć na przystankach komunikacji miejskiej.

 

Przeciwko swastyce i obrazowi Polaków promowanemu przez Profesorską zaprotestowali dziennikarze portalu prawy.pl i Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich. Prokuratura, która przyjrzała się sprawie, nie zauważyła jednak nic złego w plakacie ze swastyką.

 

„Podstawą wszczęcia dochodzenia może być tylko i wyłącznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa” – napisała prokurator Agnieszka Malyszka w przesłanym do dziennikarzy portalu Prawy.pl i Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy uzasadnieniu.

 

Zdaniem śledczych zamiana literki „s” na symbol hitleryzmu to… ekspresja artystyczna. Jak stwierdzili przedstawiciele „organu ściągania”, swastyka na plakacie nie wywołuje u nich podejrzeń. „Wszczęcie postępowania jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy istnieje taki zespół danych, który w sposób obiektywny uprawdopodabnia fakt popełnienia przestępstwa i subiektywnie wywołuje co do tego faktu wysoki stopień podejrzenia u organu ścigania” – napisała prokurator.

 

 

Źródło: prawy.pl

ged


DATA: 2014-05-20 08:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wykładnią prawa jest nie to co się maluje ale kto maluje.Po staropolsku - co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie.
ponad 6 lat temu / cynik
 
Co dzieje się z tym krajem? Co to za sędziowie? Czy to nie są potomkowie kolaborantów nazistowskich? Co oni promują? Czy oni nie mają podstawowej wiedzy historycznej i nie wiedzą, jakie skojarzenia wywołuje ta flaga? Czy to już Orwell
ponad 6 lat temu / MAO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.