DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Warszawiacy przeszli w Marszu Ochotników Roku 1920 i uczcili pamięć ks. mjr. Ignacego Skorupki

Warszawiacy przeszli w Marszu Ochotników Roku 1920 i uczcili pamięć ks. mjr. Ignacego Skorupki
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, Fot. Jerzy Dudek / Forum

– Ten, kto jest wierny Bogu, będzie również wierny człowiekowi – podkreślił bp Marek Solarczyk przywołując postać bohaterskiego kapelana ks. majora Ignacego Skorupkę. Spod katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze wyruszył „Marszu Ochotników Roku 1920”. Jego uczestnicy postanowili uczcić tych, którzy 97 lat temu stając wobec zagrożenia bolszewickiego zgłosili się do Armii Ochotniczej by bronić Ojczyzny.


Uczestnicy marszu przeszli tę samą trasą którą podążali członkowie 236 pułku piechoty pod dowództwem ppor. Mieczysława Słowikowskiego. W jego szeregach znalazł się m.in. ks. Ignacy Skorupka, który zginął w Bitwie Warszawskiej pod Ossowem. Hierarcha zwrócił uwagę, że ci, którzy w 1920 roku zgłaszali się jako ochotnicy by iść na front, doskonale zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji. – Nie zapominajmy, że wojna polsko-bolszewicka trwała już parę miesięcy, a w walkach ginęli rodacy. Część rannych trafiała do Warszawy. Poza tym wielu mieszkańców stolicy i okolic opłakiwało już swoich najbliższych, którzy polegli w obronie kraju – przypomniał bp Solarczyk.


Podkreślił, że przykład tych, którzy mimo braku wojskowego doświadczenia zgłaszali się 97 lat temu by bronić miasta, uczą nas autentycznej miłości do Ojczyzny. – Jak w wielu w nich była wrażliwość na los najbliższych. Jak wiele było szacunku wobec tych którzy stali obok nich. Jak wielka była w nich miłość do Ojczyzny. Oby świadectwo ich życia i śmierci było dla nas dziś inspiracją w podejmowaniu wyzwań które stawia codzienne życie – życzył bp Solarczyk.

W „Marszu Ochotników Roku 1920” wzięli udział uczestnicy kilku grup rekonstrukcyjnych oraz miłośnicy historii ze szkół w Radzyminie. Trasa przebiegła ulicami: Floriańską, Jagiellońską, Okrzei i Ziemowita w stronę Ząbek gdzie w kościele Świętej Trójcy wzięli udział we Mszy św. Następnie na miejscowym cmentarzu złożone zostały wieńce na grobie poległych w roku 1920 Polskich Bohaterów. 

Warto przypomnieć, że 13 sierpnia 1920 rok batalion wyruszył na front dołączając do stacjonującej w Ząbkach 8. Dywizji Piechoty pod dowództwem Stanisława Burhardt-Bukackiego. Następnie żołnierze wzięli udział w Bitwie Warszawskiej pod Ossowem, w której zginął ks. Skorupka. Bolszewicy zostali tam zatrzymani i zmuszeni do odwrotu dzięki czemu Warszawa - stolica Polski została uratowana.

Ciało księdza Ignacego Skorupki spoczywa na warszawskich Powązkach. Jeszcze w roku 1920 gen. Józef Haller nadał kapłanowi pośmiertnie Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari. W 2010 roku ks. Ignacy został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Jego postać upamiętniona jest również pomnikiem stojącym przed katedrą warszawsko-praską.

 

 

Źródło: KAI

WMa

DATA: 2017-08-13 16:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba ratować Śp Księdza Skorupkę http://zaprojektujpaszport.gov.pl/
10 miesięcy temu / Spostrzegawczy
 
A może tak coś napiszecie o tym jak zostali zatrzymani bądź przez czyje wstawiennictwo...
10 miesięcy temu / bogwal
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.