DZIŚ JEST:   20   MARCA   2019 r.

Św. Wolframa
Św. Herberta, pustelnika
 
 
 
 

Warszawa: Uroczystości w 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych

Warszawa: Uroczystości w 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych
Zdjęcie archiwalne. Fot. Slawomir Olzacki/FORUM

W najbliższą środę, 20 września przypada 75. rocznica powołania Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) – drugiej co do liczebności formacji wojskowej Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające powołanie NSZ. Obchody zainaugurowane zostały Mszą świętą w katedrze polowej, której przewodniczył ks. ppłk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry. W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza dokonano zmiany posterunku honorowego i złożono kwiaty. Uroczystości objął patronatem honorowym prezydent Andrzej Duda.

 

Sobotnią Mszę świętą poprzedziło odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w intencji poległych i zmarłych żołnierzy NSZ. Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego.

W homilii ks. Janusz Stępniak nawiązał do słów Jezusa o konieczności budowania „domu na skale”. – Różnica w losach obydwu domów z przypowieści jest wyraźnie uzależniona od sposobu budowy – powiedział. Dodał, że jedynie Boża nauka wprowadza właściwy „porządek prawd”. 

Kaznodzieja podkreślił, że żołnierze NSZ, „nie dostosowali się do sytuacji, choć to było łatwiejsze, ale tej prawdzie służyli, jej bronili, za nią składali ofiarę z życia i wolności”. 

Eucharystię z ks. ppłk. Mariuszem Tołwińskim koncelebrowali ks. Ryszard Jurak – kapelan NSZ, ks. Andrzej Popielski i ks. Jan Sikorski. 

We Mszy świętej uczestniczyli: Jan Józef Kasprzyk – kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Bartłomiej Grabski – podsekretarz stanu w MON, Karol Wołek – prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, weterani walk o niepodległość RP z rodzinami, przedstawiciele parlamentu, generałowie WP, liczne poczty sztandarowe przedstawiciele organizacji i środowisk narodowych.

Po zakończeniu Mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się na Plac Piłsudskiego, gdzie odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty. Po południu w Centrum Konferencyjnym MON zaplanowano uroczystość wręczenia odznaczeń zasłużonym kombatantom uczestnikom walk o niepodległość RP.

NSZ były konspiracyjną organizacją wojskową powołaną przez stronników obozu narodowego. Działały w latach 1942-1947 i były drugą (po AK) pod względem liczebności formacją wojskową Polskiego Państwa Podziemnego. W szczytowym momencie Siły liczyły, według szacunków różnych historyków, od ok. 75 tysięcy do nawet 100 tys. żołnierzy. 

Narodowe Siły Zbrojne powstały formalnie 20 września 1942. Tego dnia został wydany przez płk. Ignacego Oziewicza, rozkaz nr 1/42, w którym zawiadamiał o objęciu funkcji komendanta NSZ. Faktycznie proces formowania NSZ rozpoczął się od lipca 1942 r., kiedy nastąpił rozłam w Narodowej Organizacji Wojskowej i Stronnictwie Narodowym na tle scalenia NOW z Armią Krajową. NSZ zostały utworzone w wyniku połączenia Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy i części NOW, która nie podporządkowała się umowie scaleniowej z AK.

Główne cele programowe NSZ zostały sformułowane w Deklaracji Narodowych Sił Zbrojnych z lutego 1943. Należały do nich przede wszystkim: walka o niepodległość Polski i jej odbudowę z granicą wschodnią sprzed 1939 (ustaloną na mocy traktatu ryskiego z 1921), a zachodnią na linii rzek Odry i Nysy Łużyckiej (tzw. koncepcja marszu na zachód), a także przebudowa systemu sprawowania władzy z wzmocnieniem pozycji prezydenta i senatu, decentralizacja organów administracji w celu rozwinięcia samorządów, wzmocnienie pozycji rodziny w społeczeństwie, a także edukacja oparta na katolickich zasadach etycznych, utworzenie tzw. Katolickiego Państwa Polskiego oraz ograniczona reforma rolna i oparcie gospodarki państwa na własności prywatnej.

Początkowo NSZ prowadziły działania wojenne tylko przeciw Niemcom, następnie zwalczały także Gwardię Ludową, Armię Ludową, Bataliony Chłopskie i partyzantkę sowiecką oraz bandy rabunkowe, a w okresie późniejszym brały udział w powstaniu antykomunistycznym, walcząc przeciw Armii Czerwonej i siłom zbrojnym Polski Ludowej.

Oddziały NSZ licznie wzięły udział w Akcji „Burza” i w powstaniu warszawskim, w czasie którego wyróżniły się wyszkoleniem i uzbrojeniem. W boju o niepodległość wsławiły się udziałem w licznych partyzanckich bitwach, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem i Radoszycami. Żołnierze NSZ zlikwidowali pod Ożarowem gen. Kurta Rennera (1886 -1943), najwyższego rangą oficerską Niemca zabitego przez polskie podziemie w czasie II wojny światowej. Brali udział w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej.

 

 

Źródło: KAI

RoM

  

 


DATA: 2017-09-16 15:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Wolnościowiec Za co szanować AK? A za to, że walczyli, dzięki czemu możesz tu bez obaw pisać, pluć na nich po polsku, a nie po rusku czy niemiecku.
ponad 1 rok temu / trooper
 
@TZ: Muszę przyznać, że rzeczywiście w przypadku AK nadużywam terminu "lewactwo". Wynika to z wielu rozmów ze znajomymi narodowymi liberałami, co oczywiście nie jest usprawiedliwieniem. Wszystko prawda - sam również podkreślałem na tym portalu, że Gwardia Ludowa WRN to nie to samo co GL i późniejsza Armia Ludowa. Nie zmienia to faktu, że PPS to skrajna lewica, która chciała przekształcić wolną Polskę w republikę demokratyczno-socjalistyczną jak np. Szwecja i inne skandynawskie państwa w latach późniejszzych. Pewne natomiast jest to, że z największych sił partyzanckich tylko NSZ dążyła do realnie niepodległej, narodowej Polski w granicach sprzed wojny, a AK chciała odbudować II RP w kompromisowej postaci republiki demokratycznej w granicach takich, na jakie pozwolą alianci. Było to więc poddanie Polski na łaskę rzekomych "sojuszników" wśród których był m.in. lewicowy prezydent USA Roosevelt i... Stalin. Za co więc szanować AK i jej mocodawców? Za uległość?
ponad 1 rok temu / Wolnościowiec
 
Wolnościowiec. No to trzeba by też dopisać do tej listy Armię Krajową i w ten sposób zdyskredytować całe Państwo Podziemne. Gwardia Ludowa WRN (nie mylić z komunistyczną Gwardią Ludową, późniejszą AL)od 1942 roku wchodziła w skład AK. Jej komendant Kazimierz Pużak był sądzony w Moskwie w procesie 16-tu, a zmarł w więzieniu w Rawiczu. PPS-owska (częściowo) była przecież też Armia Krajowa, do której należeli żołnierze o różnych poglądach politycznych, z wyjątkiem komunistów. BCh powstały jako odpowiedź ludowców na wzrost wpływów piłsudczykowskich w AK. Między NSZ a BCh istniał konflikt - jego główną przyczyną było złe traktowanie chłopów i partyzantki chłopskiej przez NSZ. Trudno te formacje nazywać lewackimi. Chyba że tak jak u Korwina: wszystko co nie jest korwinowskie, jest socjalistyczne - ale to wyjątkowo idiotyczne postawienie sprawy. Na pewno wszystkie one miały one sporo zasług w walce z Niemcami.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Piękne uroczystości i wspaniałe słowa ks. Stępniaka! Dziękuję też Redakcji za wspomnienie niezłomności NSZ - że w idei Katolickiego Państwa Narodu Polskiego nie było miejsca na braterstwo broni z lewactwem takim jak Bataliony Chłopskie, PPS-owska Gwardia Ludowa (WRN), sowiecką Armię Ludową. Ponadto pamiętajmy, że NSZ jako jedyna nierządowa formacja zbrojna odmówiła scalenia z Armią Krajową (nawet Gwardia Ludowa WRN weszła do AK). Chwała Wielkiej Polsce Narodowej! Nie zapominajmy, że naszym moralnym obowiązkiem po wielkich bohaterach z NSZ jest realizacja testamentu NSZ - utworzenia Katolickiego Państwa Narodu Polskiego!
ponad 1 rok temu / Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.