DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Warszawa: uroczystości ku czci uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Warszawa: uroczystości ku czci uchwalenia Konstytucji 3 Maja
fot.Raf24/wikimedia.commons/GNUlicence

Na Placu Zamkowym dobiegły końca główne uroczystości państwowe ku czci uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 221. rocznica tego wydarzenia zebrała licznych mieszkańców Warszawy i przyjezdnych z całej Polski. W uroczystościach brali udział prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, premier Donald Tusk oraz członkowie prezydium Sejmu i Senatu.  


Uroczystości z okazji trzeciomajowego święta rozpoczęły się w czwartek rano. Wtedy prezydent Komorowski dokonał uroczystego otwarcia wystawy "Duma Rzeczpospolitej" w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu. Na ekspozycji, czynnej do 6 maja, można zobaczyć m.in. oryginał konstytucji uchwalonej w 1791 r.

 

Rano odbyła się też Msza św. w intencji ojczyzny w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście, a przed południem prezydent wręczył ordery i odznaczenia państwowe.

 

W godzinach południowych rozpoczęły się uroczystości na Placu Zamkowym. Najpierw odczytana została preambuła do Konstytucji 3 Maja, a następnie oddano 21 salw armatnich. Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

- Twórcy Konstytucji 3 maja nie osiągnęli wszystkich celów, ale wskazali drogę ku nowoczesnej Polsce. Granice zostały naruszone, Polska zniknęła z mapy Europy na ponad sto lat, a jednak przetrwaliśmy jako naród, dzisiaj cieszymy się wolnością, niepodległością. Warto więc przypominać wartości, w imieniu których reformatorzy Sejmu Wielkiego stworzyli pierwszą konstytucję w Europie - mówił prezydent.

 

Po przemówieniu prezydenta w kierunku Muzeum Wojska Polskiego ruszyła defilada kompanii reprezentacyjnej i pocztów sztandarowych, a następnie parada orkiestr. Jednocześnie przed Zamkiem Królewskim odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP.

 

Ustawa rządowa z dnia 3 maja, którą znamy szerzej jako Konstytucję 3 Maja, była aktem regulującym ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą. Wcześniej, w 1787 roku, uchwalona została konstytucja Stanów Zjednoczonych.

 

 

ged


DATA: 2012-05-03 15:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oglądałem dziś portale typu WP, onet, interia, TVN24 w nadziei że choć w 1 dzień w roku umieszczą rzetelną informację... I co... ZERO informacji o 3 maja (nie dziwi mnie fakt że niektóre z tych źródeł jawnie ateistyczne nie wspomną o Święcie NMP Królowej Polski, ale że nic o konstytucji 3 maja??) Jedyna wmianka jaką znalazłem na temat 3 maja to to że "chuligani robili zadyme" podczas uroczystości w Krakowie. TO JEST SKANDAL. MAS MEDIA CHCĄ NAS WYZBYĆ POLSKOŚCI. Bogu dziękuję że jest jeszcze portal pokroju PCH24 oraz parę innych niezależnych mówiących o sprawach ważnych żetelnie.
ponad 7 lat temu / Oburzony
 
To nie prawda, że "dzisiaj cieszymy się wolnością, niepodległością.". Zdrajcy wepchnęli nas do eurokołchozu i zatwierdzili utratę resztek suwerenności przez Traktat Lizboński.
ponad 7 lat temu / Paweł
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.