19 czerwca 2020

Warszawa: IPN odkrywa szczątki ofiar komunistycznej bezpieki

(Zdjęcie ilustracyjne Fot. Adam Białous/PCh24.pl)

Szczątki kostne trzech osób Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazło na terenie należącym do dawnego Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III przy ul. Namysłowskiej 6. IPN rozpoczęło przygotowania do przeprowadzenia w tym miejscu badań na szeroką skalę.

 

Pracownikom pionu poszukiwań i identyfikacji IPN udało się określić miejsce gdzie mogły zostać pochowane szczątki ludzkie dzięki kwerendzie archiwalnych dokumentów, relacjom żyjących jeszcze świadków oraz analizie map geodezyjnych i zdjęć lotniczych. Dzięki temu odkryto, że na terenie dawnego (dziś nieistniejącego) Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, istnieje niewielki, wciąż niezabudowany, obszar, który mógł być wykorzystywany w latach terroru stalinowskiego jako miejsce egzekucji i pochówków osadzonych tam więźniów” – jak czytamy w komunikacie wydanym przez IPN, w związku z odkryciem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pierwsze  luźne fragmenty kości ludzkich IPN odnalazł na terenie dawnego ubeckiego więzienia, zwanego przez osadzonych w nim „Toledo”, na początku czerwca 2020 roku. Natomiast kilka dni temu  ujawniono mogiłę zbiorową, w której odnaleziono szczątki trzech osób.  „Brak śladów trumien, a także sposób ułożenia szczątków mogą wskazywać, iż ujawniono pochówki więzienne okresu komunizmu. Pełne badania archeologiczne na terenie dawnego Toledo zostaną przeprowadzone przez zespół BPiI w ciągu najbliższych tygodni” – czytamy w komunikacie IPN.

 

Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (Toledo), na warszawskiej dzielnicy Praga – Północ, to więzienie NKWD a później Urzędu Bezpieczeństwa istniejące od chwili wejścia wojsk sowieckich na warszawską Pragę (1944). Było ono przeznaczone do osadzania w nim żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych, których instalowany reżim stalinowski uznał za niebezpiecznych dla nowej władzy. Więzienie to istniało do 1956 roku. W jego murach wykonano egzekucje na wielu członkach podziemia niepodległościowego.

 

Wśród więźniów to miejsce komunistycznego terroru uchodziło za najsurowsze. „Toledo” odgrodzone było wysokim na trzy metry murem z drutem kolczastym i odłamkami szkła wmurowanymi ostrymi krawędziami do góry. W narożnikach znajdowały się wieże strażnicze z reflektorami. Od 1951 roku cele śmierci mieściły się na pierwszym piętrze.  Naczelnikiem więzienia był Kazimierz Szymonowicz. Było to jego przybrane imię i nazwisko, naprawdę nazywał się on Kopel Klejman. Z zachowanych relacji wynikało, że lubił osobiście wykonywać wyroki śmierci. Później był on naczelnikiem równie krwawego – więzienia UB w Rawiczu.

 

Z relacji więzionych w Toledo żołnierzy podziemia niepodległościowego wynika, że najbardziej brutalnych przesłuchań dokonywali tam funkcjonariusze UB tacy jak –   Tadeusz Gózik,  Józef Frydman oraz komunistyczny prokurator Landzberg. Nad więźniami znęcała się też w Toledo znana komunistyczna oprawczyni Julia Brystygier.  Najczęstszymi metodami tortur było bicie gumowymi pałkami, kopanie po nerkach, głowie i piszczelach, a także sadzanie więźniów na nodze od stołka z uniesionymi nogami.

 

Według posiadanych przez IPN relacji świadków zwłoki pomordowanych żołnierzy podziemia, były grzebane m.in. w rowie, który znajdował się na terenie więzienia. Ciała składane były na zmianę ze śmieciami i zasypywane żrącym wapnem. W latach 80’ ubiegłego wieku budynki więzienne rozebrano. Później zaczęto tam budować bloki mieszkalne. W 2001 roku, w miejscu głównego bloku więzienia stanął pomnik „Ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach 1944–1956”.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram