DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Wandea broni bożonarodzeniowej szopki. Lewica ponownie wyśle „kolumny piekielne”?

Wandea broni bożonarodzeniowej szopki. Lewica ponownie wyśle „kolumny piekielne”?
Piotr Mecik / FORUM

Trwa batalia o bożonarodzeniową szopkę wystawianą w budynku rady departamentu Wandea w La Roche-sur-Yon na zachodzie Francji. Jej obecności sprzeciwia się stowarzyszenie Libre Pensée (Wolna Myśl).


Od kilku lat stowarzyszenie Libre Pensée (Wolna Myśl) sprzeciwia się wystawianiu szopki bożonarodzeniowej w holu budynku rady departamentu Wandea w La Roche-sur-Yon na zachodzie Francji. Dwa lata temu stowarzyszenie zwróciło się w tej sprawie do przewodniczącego rady, Bruno Retailleau, twierdząc, że szopka „stanowi symbol religijny, gdyż wystawia się ją w czasie celebrowania świąt religijnych związanych z Bożym Narodzeniem”.

 

Bruno Ratailleau udzielił stowarzyszeniu kurtuazyjnej odpowiedzi, którą w tym roku „wolnomyśliciele” zaskarżyli do sądu administracyjnego.

 

Sąd nie zgodził się z opinią rady departamentu uznającej hol w budynku za „muzeum” w którym można wystawiać symbole religijne, ani z tezą o „lokalnej wyjątkowości” Wandei, która uzasadnia wystawianie szopki bożonarodzeniowej.  Wyrok głosi, że siedziba rady jest otwarta dla publiczności i powinna być neutralna w stosunku do kultów religijnych. Rada departamentalna złożyła apelację.

 

- Respektowanie laickości nie oznacza odcięcie się od wszystkich naszych tradycji i naszych kulturowych korzeni – napisano w odwołaniu do sądu, stawiając retoryczne pytanie, czy „powinno się zakazać także gwiazd na bożonarodzeniowych dekoracjach ulicznych skoro są one symbolem religijnym?”.

 

W okresie rewolucji francuskiej w regionie tym nastąpiły powstania chłopskie, tzw. wojny wandejskie, w obronie religii i króla, skierowane przeciwko hasłom i władzom rewolucyjnym. W wyniku brutalnej pacyfikacji przeprowadzonej przez wojska rządowe, śmierć poniosło około 170 000 powstańców i ludności cywilne.

 

 

FLC


DATA: 2014-12-03 08:24
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Wandei zamordowano SPORO PONAD 170 tys. ludzi.
ponad 6 lat temu / Venatrix
 
"Wyrok głosi, że siedziba rady jest otwarta dla publiczności i powinna być neutralna w stosunku do kultów religijnych" - gdyby była neutralna, to każdy powinien mieć prawo ustawić tam symbol religijny, a władze (jako neutralne) nie miałyby prawa się temu sprzeciwiać. Natomiast wyrok sądu wcale nie popiera neutralności, lecz jest wyrazem dyskryminacji niektórych religii oraz promowaniem "jedynej słusznej" parareligii - ateizmu.
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.