DZIŚ JEST:   19   LUTY   2019 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Wandale wymalowali napisy na ogrodzeniu cmentarza na Rossie. Interweniował szef MSZ

Wandale wymalowali napisy na ogrodzeniu cmentarza na Rossie. Interweniował szef MSZ
Cmentarz na Rossie, Piotr Mecik/FORUM

W sobotę na ogrodzeniu Cmentarza na Rossie w Wilnie, gdzie spoczywają doczesne szczątki matki Józefa Piłsudskiego, a także jego serce, nieznani sprawcy wymalowali napisy w języku litewskim oraz angielskim. Incydent został dostrzeżony i zdecydowanie skrytykowany przez ambasadę Polski w Wilnie, a szef MSZ Witold Waszczykowski rozmawiał już w tej sprawie z ministrem spraw zagranicznych Litwy. Napisy ostatecznie zostały usunięte z ogrodzenia wokół cmentarza.


„Najważniejsza jest świadomość, że jesteśmy inni”, „Gdy cię boli, czujesz, że żyjesz”, a także „Nie odbierajcie tego osobiście” to napisy, które nieznani wandale wymalowali zieloną farmą na ogrodzeniu Cmentarza na Rossie. Jak podkreśla Jarosław Czubiński pełniący funkcję ambasadora Polski na Litwie, incydent jest skandaliczny. „To jest skandaliczne wydarzenie, do którego nie powinno dojść – to jest moje jedyne słowo w chwili obecnej. Nie można mówić o prostym chuligaństwie w miejscach, o których wiadomo, że noszą znamiona świętości dla grupy osób, dla narodu. To miejsce dla Polaków jest święte i to, co się wydarzyło, na to nie ma żadnych słów” – mówił dla portalu zw.lt.


Incydent, do którego doszło w Wilnie został zauważony przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który zatelefonował do szefa litewskiego MSZ Linasa Linkeviciusa z prośbą o wyjaśnienia. Zdaniem litewskiego polityka, zdarzenie miało wymiar czysto chuligański. Linkevicius zadeklarował, że władze w Wilnie doprowadzą do usunięcia napisów. Wileński portal zw.lt potwierdził, że służby zajmujące się oczyszczaniem miasta, rzeczywiście usunęły skandaliczne napisy.


Sprawę z oburzeniem komentowała ambasada Polski w Wilnie, która wystosowała specjalny komunikat w tej sprawie. „Ten kolejny akt wandalizmu w miejscu, w którym spoczywa serca marszałka Piłsudskiego jest tym bardziej przykre, że ma miejsce w czasie, gdy Wilno i Mauzoleum Matki i Serca Syna odwiedzane są tak licznie przez rzesze turystów z Polski i na 2 dni przed uroczystościami corocznie organizowanym w tym miejscu w dniu Święta Konstytucji 3 maja” – czytamy w komunikacie zamieszczonym w serwisie Facebook.

 

 

Źródło: zw.lt, wprost.pl

WMa
 


DATA: 2017-04-30 23:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Anglia. Z choinki się urwałeś? Przecież takie obcojęzyczne napisy na cmentarzach i w miejscach pamięci są, chyba nie uważałeś w szkole albo za długo w tej "Anglii" siedzisz. Chodzi o to, że w tych "cmentarnych" relacjach nie zawsze mamy do czynienia z symetrią zachowań, co jest szczególnie przykre w wypadku "sojuszników". Ślązacy to nie Niemcy, jak chcieliby niektórzy, i wcale nie chcą oderwania od Polski. Ci, którzy tego chcą, to niemiecka V kolumna. Właśnie dziś (a konkretnie z 2 ma 3 maja) przypada rocznica wybuchu 3 Powstania Śląskiego. Warto sobie przypomnieć niektóre fakty. Z Panem Bogiem.
ponad 1 rok temu / Stefan
 
@pol - rozumiem ze nie mialbys problemu z napisami po rosyjsku i niemiecku na polozonych w Polsce cmentarzach i miejscach pamieci waznych dla Rosjan czy niemcow, rozumiem tez ze nie odmawiasz Slazakom prawa do samostanowienia (zgodnie z postulatem "nietepienia" nikogo na ich wlasnej ziemi).
ponad 1 rok temu / Anglia
 
to efekty glupoty towarzysza ziuka pilsudskiego i jego dyzmow,a takze obecnej polityki beznadziejnych wladz Polski,ktore litwakom pozwlaja na wszysko.Dlaczego na Rossie nie ma ZADNYCH informacji w jezyku polskim?Odpowiedz jest bardzo prosta:poniewaz polskosc i PoLacy sa na litwie bezwzglenie tepieni z bierna aprobata "polskich rzadow"
ponad 1 rok temu / pol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.