DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Wanda Nowicka i pewna firma farmaceutyczna

Wanda Nowicka i pewna firma farmaceutyczna

Rebelya.pl ujawnia nowe fakty z działalności Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, które mogą się stać początkiem końca Wandy Nowickiej jako wicemarszłka Sejmu.

Już w 2008 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny zarzucił kierowanej przez Wandę Nowicką Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny nielegalną reklamę środka antykoncepcyjnego i zakazał dalszej reklamy w takiej formie. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił wniosek GIF, ale nie zanegował jego oceny i argumentacji działań organizacji.

 
W pisemnym uzasadnieniu wyroku w sprawie, którą Wanda Nowicka wytoczyła publicystce Joannie Najfeld znajduje się opis działań podjętych przez GIF w stosunku do Federacji. Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że Federacja starała się od tego momentu maskować swoje działania. Z kolei wszystko wskazuje na to, że GIF nie zrobił nic, by uzupełnić materiał sądowy i zakończyć sprawę, którą rozpoczął.
 
Prokurator sprawdzi "Federę" i szefową
 Sprawa jest istotna. Po trzech latach, w świetle tego, co ustalił sąd, wracają pytania nie tylko o legalną reklamę ze strony Federacji, ale również o nielegalny lobbing ze strony Wandy Nowickiej.
 
Jak napisała w zawiadomieniu do Prokuratura Generalnego Fundacja PRO, "Wanda Nowicka mogła dopuścić się popełnienia przestępstwa z art. 129 bądź 129a Prawa farmaceutycznego, gdyż Federacja nie jest podmiotem uprawnionym do reklamowania środków farmaceutycznych. Chodzi o materiały "informujące" o produktach firmy Gedeon Richter Polska.
 
Ponadto, jak stwierdzili autorzy wniosku z Fundacji PRO, materiały te, nie zawierały obiektywnych informacji na temat prezentowanych tam środków antykoncepcyjnych. "Narażały potencjalne klientki (i ich dzieci) tych środków na utratę zdrowia i życia (m.in. na skutek powikłań przy stosowaniu środków wczesnoporonnych bez opieki lekarza)" – czytamy w dokumencie skierowanym do prokuratury.
 
Bierność GIF
Na początek sekwencja faktów pozwalająca zrozumieć, dlaczego GIF już trzy lata temu zainteresował się Federacją (później sprawa jednak ucichła).

 W sierpniu 2008 roku nadzór farmaceutyczny uznał, że kierowana przez Wandę Nowicką organizacja w sposób niezgodny z prawem reklamowała Escapelle i Postinor Duo. Zakazał też dalszej reklamy. Producentem obu środków jest firma Gedeon Richter, która jak wynika z zapisów księgowych, od 2004 do 2009 roku wpłaciła na rzecz Federacji 97,6 tys. zł.
 
W październiku GIF podtrzymał swoją decyzję. Dalej sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W wyroku z 3 marca 2009 roku WSA zgodził się z tym, co ustalił GIF, czyli że Federacja dopuszczała się niezgodnej z prawem reklamy. – Sąd uchylił decyzję GIF ze względów formalnych, nie kwestionując wniosków i argumentacji – tłumaczy nam mec. Piotr Kwiecień, pełnomocnik Joanny Najfeld.
 
"Względem formalnym" okazał się brak ulotki, która powinna być dołączona do akt sprawy, a wydruki ze stron internetowych nie przedstawiały wszystkich środków wymienionych w decyzji GIF. Zapytaliśmy nadzór farmaceutyczny o finał sprawy Federacji. Jak to możliwe, że mimo istotnych dowodów Federacja nie poniosła żadnych konsekwencji?
 
Wpadka i kryptoreklama
 W oczekiwaniu na odpowiedź z GIF sprawdziliśmy, na co Federacja wykorzystała 97,6 tys. zł. wpłacone przez firmę Gedeon Richter. Informowaliśmy już, że zgodnie z ustaleniami sądu, z wpłat dokonanych przez Gedeon Richter w 2008 roku sfinansowano prowadzenie korespondencji w serwisie internetowym Wpadka. Gedeon zapłacił za to łącznie 24,1 tys. zł.
 
"W tym zakresie producent środków antykoncepcyjnych składał w ramach działalności PR "zamówienia" obwarowane sankcją zwrotu środków w przypadku niedostarczenia "towaru" i oczekując wystawienia "faktury". Taka forma współpracy, w ocenie sądu, jest odpowiednia dla podmiotów będących w relacji zleceniodawca-zleceniobiorca" – czytamy w uzasadnieniu wyroku.
 
W jaki sposób Federacja wywiązała się z zamówienia na promocję na rzecz dużej firmy produkującej m.in. popularny środek "antykoncepcji po" Escapelle? Nazwa Escapelle, nie pada tam co prawda ani razu, ale głównym konkursem proponowanym internautom jest "Konkurs Dj-a S.K. Pelle".

Tekst jest fragmentem artykułu Mariusza Majewskiego zamieszczonego na portalu rebelya.pl

DATA: 2012-03-15 11:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.