DZIŚ JEST:   14   LISTOPADA   2019 r.

Św. Józefa Pignatellego
Św. Hipacego, biskupa
 
 
 
 

Walka z „szarą strefą” czy gotówką? Resort rozwoju planuje zmiany w przepisach o wypłatach

Walka z „szarą strefą” czy gotówką? Resort rozwoju planuje zmiany w przepisach o wypłatach
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.Andrzej Bogacz/Forum

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło projekt zmian w Kodeksie pracy. Główny punkt nowych przepisów stanowi zakaz wypłacania wynagrodzenia w gotówce. Zamiast nich konieczne staną się przelewy na konto. Zdaniem pracowników resortu pozwoli to „realnie zwalczać szarą strefę”. Za cenę zwiększenia kontroli władzy nas społeczeństwem.

 

Według aktualnych przepisów pensję należy wypłacać w gotówce. W praktyce takie postępowanie jest rzadkością. Większość pracodawców przelewa wypłaty na konta bankowe. Jak podaje poniedziałkowy „Puls Biznesu”, aż 87 proc. Polaków otrzymuje wynagrodzenie w formie przelewu.

 

Resort Rozwoju chce maksymalnie zwiększyć ilość tego typu operacji. Pomoże w tym wprowadzenie do Kodeksu pracy zapisu „o domyślnym wysyłaniu wynagrodzenia na konto bankowe”. Płatności gotówkowe są bowiem „domeną szarej strefy w gospodarce” – uważa ministerstwo.

 

„Płatności gotówkowe, w przeciwieństwie do elektronicznych, nie pozostawiają śladu, umożliwiając ukrycie transakcji (...) Tym samym wprowadzenie regulacji zmniejszającej rolę gotówki w gospodarce na rzecz płatności elektronicznych może przyczynić się do ograniczenia szarej strefy” – napisano w projekcie.

 

– Skorzystają na tym wszyscy. Zarówno polska gospodarka, jak i konsumenci. Udział transakcji bezgotówkowych należy zwiększać, bo są łatwe i zapewniają bezpieczeństwo obrotu. W Polsce tymczasem można zaobserwować kult gotówki, którą ludzie lubią dotykać, przekładać i patrzeć na nią, bo wtedy czują jej wartość – twierdzi Robert Łaniewski z Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

 

 

Źródło: tvp.info

TK
 


DATA: 2017-04-10 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeden polityk w Polsce nie dopuściłby do zniewolenia obywatela przez państwo. Chociaż jest deistą, dochodzi do bardzo katolickich wniosków, bo uczciwie posługuje się rozumem. Nie zgadzać się z nim można chyba tylko w szczegółach. A PiS nadal uważam za mniejsze zło. Postępowa lewica traktuje ich jak skrajną prawicę, jak więc by traktowano wolnościowe reformy, uszanowanie własności prywatnej i możliwości decydowania o sobie? Dla niektórych byłby to szok poznawczy.
ponad 2 lata temu / BP
 
pracuje legalnie na umowę o prace i biorę gotówkę ! nie mam zamiaru płacić bankom za swoje pieniądze które chce dostawać do ręki. chore ludzie...
ponad 2 lata temu / ...
 
Trzeba protestować, wyjść na ulice jak w przypadku CETA, kodu czy innych i protestować przeciwko działaniom PISU w wprowadzanie NWO czyli właśnie obrotu bezgotówkowego
ponad 2 lata temu / cosikk
 
Jedyna możliwość to robić protesty żyby blokować NWO, jak to było w przypadku CETA, czy wtedy gdy chcieli kontrolować bardziej internet
ponad 2 lata temu / cosik
 
glosowałem na PIs ale widzę że pod płaszczykiem usuwania oszustów, wprowadzają NWO, znak bestiii - no nikomu nie idzie ufać,
ponad 2 lata temu / cosik
 
Będziemy jeszcze bardziej uzależnieni od banksterów. Co sobie pisowcy wyobrażają?! W czasie kampanii wyborczej nie było o tym mowy (ani o wycince drzew i wielu innych sprawach). PiS jak PO, SLD i wszystkie partie "meinstrimu" ma podejście bardzo autokratyczne i nie liczy się z obywatelami. SLD i PO swego czasu nie miały z kim przegrać i przegrały same ze sobą, PiS zmierza w tym samym kierunku. Pierzcie przykład z Trumpa. Wprost powiedział przed wyborami, co zamierza zrobić i teraz konsekwentnie to realizuje.
ponad 2 lata temu / cogito
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.