DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Walka z symbolami. Rząd Hiszpanii planuje usunięcie szczątków gen. Franco z mauzoleum

Walka z symbolami. Rząd Hiszpanii planuje usunięcie szczątków gen. Franco z mauzoleum
Gen. Francisco Franco. Obraz Ibera Paco z 1939

Zdominowany przez socjalistów hiszpański rząd planuje usunięcie szczątków gen. Francisco Franco z państwowego mauzoleum Valle de los Caidos. W ich miejsce chce postawić miejsce pamięci o ofiarach wojny domowej.

 

Początkowo niezobowiązująca decyzja została zatwierdzona w parlamencie w zeszłym roku. Jak zapowiedział premier Pedro Sanchez: „nie mamy jeszcze konkretnej daty, ale rząd się tym zajmie”.

- Hiszpania nie może zezwalać na symbole, które dzielą Hiszpanów. Coś, co jest niewyobrażalne w Niemczech lub we Włoszech, a więc w krajach, które również zostały dotknięte przez faszystowskie dyktatury, powinno być także wyobrażalne w naszym kraju – powiedział Sanchez, jednocześnie dając przykład celowego lub nieświadomego niezrozumienia historii własnego kraju.

 

Okres rządów Franco w historiografii określa się bowiem mianem „frankizmu”, gdyż jego charakterystyka znacznie różniła się od reżimów faszystowskich panujących w innych krajach Europy.    

 

Natomiast rzecznik partii socjalistycznej - Oscar Puente zaznaczył, że mauzoleum powinno zostać przekształcone w miejsce pojednania i pamięci dla wszystkich Hiszpanów, bez przeprosin za lata dyktatury.

 

Gen. Franco stanął na czele junty wojskowej w 1936 r. sprzeciwiając się rządom lewicowego Frontu Ludowego. Pod hasłem „chrześcijańskiej krucjaty przeciwko komunizmowi” zwyciężył w wojnie domowej a następnie ustanowił rządy dyktatorskie. Podczas II wojny światowej, mimo współpracy z III Rzeszą i Włochami, Hiszpania pozostała neutralna. Frankistowska Hiszpania była monarchią „katolicką, społeczną, tradycyjną i reprezentacyjną” z uprzywilejowaną pozycją Kościoła. Niektóre elementy jego rządów do dziś budzą kontrowersje. Chodzi m.in. brak litości dla komunistów wyrażony w krwawym rozprawianiu się z przeciwnikami politycznymi, otwarciu dla nich obozów pracy czy zaprowadzeniu cenzury.

 

 

Źródło: telewizjarepublika.pl / telegraph.co.uk

PR        


DATA: 2018-06-20 09:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O tak, wyprzedziła w ilości mordowanych dzieci.
ponad 2 lata temu / do ale kwik
 
Na pewno gorszy los czekałby Hiszpanię jako HRL natomiast faktem jest że PRL Hiszpania wyprzedziła dopiero za rządów socjalistów.
ponad 2 lata temu / ala wilk
 
@Toni W Hiszpanii po rewolucji Franco była wielka bieda @lil Nie, wynajmuj od osoby prywatnej. Dla mnie to wszystko jedno czy wynajmuje od prywatnej osoby czy od państwa skoro to i tak nie jest moje.
ponad 2 lata temu / trooper
 
co do własności prywatnej Hiszpania jest w rękach 6 osób ,reszta u nich pracuje i wynajmuje ,w porównaniu z moimi hiszpańskimi znajomymi jesteśmy kapitalistami bo większość coś ma ,a to mieszkanie a to ziemię ,oni wynajmują całe życie ,u nas do tego dąży program o mieszkaniach wynajmowanych przez państwo ,nie zgadzajcie się na to
ponad 2 lata temu / lil
 
Bez generała Franco Hiszpania byłaby częścią Związku Radzieckiego. Bez kościoła Katolickiego, własności prywatnej,wszelkiej opozycji i szans na pokój i rozwój gospodarczy
ponad 2 lata temu / Toni
 
Lewactwo najchętniej zaorałoby Valle de los Caidos.
ponad 2 lata temu / Stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.