DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Walka z pokusą owocem miłości do Chrystusa

Walka z pokusą owocem miłości do Chrystusa

Pokusa jest więc czymś bardzo szacownym, bo od niej zależy nasz status synów Bożych. Nie dosyć bowiem, że mamy zarody synostwa Bożego; ale winniśmy je w sobie zatwierdzić stanowczo, z wiedzą i spokojem, przez walkę i spółzwycięstwo z Chrystusem Panem w potrójnej pokusie. Pierwej bowiem pokusy przemawiać będą do zmysłów. To pokusa chleba: Jeśliś jest Syn Boży, rzecz, aby te kamienie stały się chlebem (Mt 4,3). Potem przyjdą drugie pokusy: byśmy się zatwierdzili w naszej myśli niezależnie, nie zaś oparci na jedynym fundamencie, na Bogu: Jeśliś jest Syn Boży, spuść się na dół (Mt 4, 6). To pokusa myśli. Wreszcie pokusy uderzą na naszą osobę, okazując panowanie nad światem, choćby ten był tak wielkim jak kawałek drewna, byleby być samym w nim Bogiem. To pokusa na górze: Wziął go zaś na górę wysoką bardzo: i ukazał mu wszystkie królestwa świata i chwałę ich, i rzeki mu: To wszystko dam tobie, jeśli, upadłszy, uczynisz mi pokłon (Mt 4, 8, 9). A zawsze mówić nam będzie: jeśliś jest Syn Boży, chcąc nas ze stanowiska synów Bożych zepchnąć a postawić na naszym własnym i uczynić niewolnikami czarta: upadłszy, uczynisz mi pokłon.


Do tej głównej racji, dla której chętnie powinniśmy podejmować walkę z pokusą, dołączają się i inne. Samaż miłość ku Chrystusowi powinna nas do tego prowadzić, by przyjąć pokusy. Jest to racja wprawdzie więcej uczuciowa, mistyczna, ale bardzo mocna: potężna dla uczucia szlachetnego. Miłość obowiązuje nas do przejścia przez pokusę. Gdyby nawet Chrystus Pan przez wytrzymanie swojej pokusy uwolnił był nas na zawsze od niej, tedy sama miłość zmusiłaby nas do szukania jej i przejścia przez nią. Jak to? Chrystus był kuszony, a my nie? Chrystus był ubogi, w pracy, w trudach, a my nie? Chrystus był w przeciwieństwach, w prześladowaniach, w męce, w śmierci, aby spełnił wolę Ojca, aby okazał nam swoją miłość, a my tego nie zniesiemy? Miłość koniecznie pragnie wspólności. Więc jak Chrystus był kuszony przez szatana, a potem przez innych ludzi całe Swe życie, i przyjął te pokusy dobrowolnie, tak i my z Nim złączeni winniśmy ścierpieć pokusy. Inaczej nie byłoby znaku naszej dla Niego miłości.

Ks. Piotr Semenenko, O pokusach, Alleluja, Kraków 2001


DATA: 2020-08-06 05:51
AUTOR: KS. PIOTR SEMENENKO
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.