DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Walka z „mową nienawiści” czy blokowanie prawdy? Poseł pyta MEN o lewicową inicjatywę w szkołach

Walka z „mową nienawiści” czy blokowanie prawdy? Poseł pyta MEN o lewicową inicjatywę w szkołach
Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej Fot. Andrzej Hulimka/ Forum

W reakcji na zapowiedź m.in. prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o przeprowadzeniu w warszawskich szkołach lekcji przeciwdziałaniu mowie nienawiści, poseł Anna Sobecka (PiS) stwierdziła w interpelacji do Ministerstwa Edukacji Narodowej, że brakuje informacji kto miałby przeprowadzać takie zajęcia oraz kto będzie definiował czym jest mowa nienawiści. Stawia także pytanie, dlaczego nie wystarczają do tego dotychczasowe zajęcia z religii, etyki i godziny wychowawcze.

 

Po morderstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarządził, by w warszawskich szkołach jeszcze przed feriami (w województwie mazowieckim będą trwać od 28 stycznia do 10 lutego) przeprowadzone zostały lekcje na temat tego, „jak reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści”.

 

Wątpliwości co do tej decyzji wyraziła w interpelacji do Ministerstwa Edukacji Narodowej poseł Anna Sobecka (PiS). Jej zdaniem, brakuje zwłaszcza informacji kto miałby przeprowadzać te zajęcia, kto będzie definiował czym jest przedmiotowa mowa nienawiści i dlaczego nie wystarczają do tego dotychczasowe zajęcia z religii, etyki i godziny wychowawcze.

 

„Powstają również obawy, że zajęcia te mają w rzeczywistości służyć indoktrynacji i ograniczaniu wolności słowa” oraz czy „nie będą one blokowaniem prawdy” - stwierdziła Anna Sobecka. Jak dodaje, zauważalna jest już tendencja do ograniczania mowy nienawiści wobec mniejszości etnicznych i seksualnych.

 

Z kolei „obrażanie osób starszych, polskich patriotów, chrześcijan i osób o niższym wykształceniu, traktowane jest jako swoboda wypowiedzi, dozwolona krytyka, działalność artystyczna” - ubolewa parlamentarzystka.

 

W interpelacji pyta też MEN, jak dotychczas realizowane jest w szkołach przyswajanie dzieciom i młodzieży takich wartości, jak szacunek dla drugiego człowieka oraz kultura wypowiedzi.

 

Z inicjatywą Rafała Trzaskowskiego nie zgodził się także m.in. Instytut Ordo Iuris. Zdaniem tej organizacji prawniczej, decyzja prezydenta stolicy rodzi szereg wątpliwości, ze względu na niejasność pojęcia „mowa nienawiści”. Opiera się ono bowiem na skrajnie subiektywnych ocenach i uczuciach poszczególnych osób. W praktyce za „mowę nienawiści” uznaje się zwykle wyrażanie przekonań konserwatywnych.

 

W związku z tym Instytut Ordo Iuris przygotował rodzicielskie oświadczenie wychowawcze. Składając je w szkole (u wychowawcy klasy lub w dyrekcji), rodzice mogą zastrzec, że udział dziecka w zajęciach z mowy nienawiści będzie możliwy tylko po wyrażeniu przez nich pisemnej zgody. Jeśli szkoła odmówiłaby przyjęcia oświadczenia lub w inny sposób negowała prawa rodziców, Instytut oferuje pomoc prawną.

Dodatkowo Ordo Iuris wraz Centrum Życia i Rodziny uruchomiły specjalną petycję, w której wzywa prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego do natychmiastowego wstrzymania wadliwego programu i „rozpoczęcia szerokiej, autentycznej debaty publicznej na temat zwalczania nienawiści, do której zaproszeni zostaną rodzice”.

Zarówno eksperci CŻiR jak i Ordo Iuris wskazują na podwójne standardy w egzekwowaniu piętnowania mowy nienawiści. „Mowa nienawiści jest w nich [programach nauczania] ujmowana tak szeroko, że obejmuje nawet wypowiedzi racjonalne i uzasadnione, które nie są obraźliwe, ale krytykują postulaty ideologiczne skrajnej lewicy”.

 

„Bardzo wybiórczo przedstawia się ofiary, widząc je tylko po jednej stronie (…) całkowicie pomija się inne grupy, takie jak rodziny wielodzietne, chrześcijan czy osoby ubogie, których dyskryminacja została dowiedziona ponad wszelką wątpliwość” – czytamy w treści petycji.

 

KAI/PR

 Warszawiacy przeciwko homoindoktrynacji dzieci. Pikieta pod Urzędem Miasta st. Warszawy


DATA: 2019-01-22 13:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żałosne, pani poseł Sobecka nie wie, kto już dawno zdefiniował "mowę nienawiści", tak samo "antysemityzm"? Tą chytrą bronią posługują się od chwili wymyślenia holoprzemysłu - jego pracownicy, a partia tej pani usłużnie realizuje wytyczne,udając przewrotnie, że walczy o sprawiedliwość i prawo. Szczyty hipokryzji, a naród łyka te kłamstwa. PiS PO - jedno zło!
ponad 1 rok temu / gość
 
Od kiedy zaczęło się , że winien był tek który nie godził się na zło? Czy nie już za p.Kwaśniewskiego? Czy nie szukano kto się nie godził na zło a nie tego ,kto czynił zło?
ponad 1 rok temu / Witold
 
Była cenzura, był knebel, była inkwizycja, była poprawność polityczna, był światopogląd naukowy, jest "racja stanu", - teraz królować będzie walka z mową nienawiści - najnowszy model "zamordyzmu"
ponad 1 rok temu / veto
 
Przykładem, czemu służy przylepienie komuś łatki z napisem >mowa nienawiści< jest błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Zaczęło się od PRL-owskiej propagandy, że kazania ks.Popiełuszki to >seanse nienawiści< a skończyło na bestialskim mordzie na kapłanie.
ponad 1 rok temu / tylko prawda jest ciekawa
 
A ja chcę wiedzieć, dlaczego taksówkarz musi mieć kasę fiskalną a nauczyciel dający korki na pełny etat już nie??
ponad 1 rok temu / jen
 
Przez kogoś ten termin został napewno ukuty i szkoła powinna właśnie tego uczyć czym jest mowa nienawiści, skąd się wzięła itd.
ponad 1 rok temu / pl
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.