DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 43  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jacek Kowalski

Walka z Kościołem za Zygmunta Augusta i dziś, czyli Nihil novi


Czytając dzieje naszego Złotego Wieku, trudno się oprzeć wrażeniu, że współczesny mejnstrim serwuje nam „powtórkę z rozrywki”. Wprawdzie porównanie zawarte w tytule może się wydać wątpliwe, bo przecież nic dwa razy się nie zdarza, a obserwowane wówczas i dziś zjawiska nie wykazują pełnej symetrii. Tym niemniej ich przywołanie jest wielce pouczające.

 

Najpierw jeszcze zróbmy mały protokół rozbieżności. Nasz Kościół w wieku XVI nie walczył z ateizmem, tylko z protestantami: to dwie bardzo różne rzeczy. Obecnie protestanci jakże często tworzą z nami wspólny front wiary, acz nadal cierpią na skutki swoich błędów i uczynionego przez siebie rozłamu. Dalej, w wieku XVI Kościół nie musiał stawiać czoła zeświecczeniu (zastrzegam: w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, a nie w znaczeniu ewangelicznym). Dekalog nie był oficjalnie negowany, moralność chrześcijańska widniała na sztandarach obu stron konfliktu. A jednak szło o rzeczy najważniejsze: treść Wiary, czyli Zbawienie, wagę tradycji i liturgii, rozumienie Eucharystii i sakramentów oraz jedność Kościoła...Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Za najcięższe przestępstwa powinny być najsurowsze możliwe kary – powiedział w poniedziałek w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

 
 

Ekipa Top Gear – jednego z najpopularniejszych na świecie programów motoryzacyjnych -przemalowała dwa samochody na kolory sześciobarwnej tęczy LGBT. W ten sposób chcieli okazać swoją solidarność z mieszkającymi w Azji homo-, bi- i transseksualistami.

 

Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri powiedział,, że Instrumentum laboris nie jest końcowym dokumentem zgromadzenia, jakie odbędzie się w październiku br., lecz jest zestawieniem propozycji zbieranych wśród wiernych przez niemal dwa lata. Odpowiedź na te propozycje dadzą uczestnicy Synodu, konfrontując się z treścią dokumentu i nauczaniem Kościoła.

 

Podczas gdy w Niemczech zabija się co roku 100 tysięcy dzieci poczętych, rząd „chadeckiej” kanclerz Angeli Merkel zajmuje się ratowaniem… męskich kurzych piskląt. Ich los porusza polityków lewicy i wielu zwykłych obywateli.

 

Niemiecki minister zdrowia, Jens Spahn, chce zakazać leczenia homoseksualizmu. Polityk, który reprezentuje chadecką formację i uważa się za katolika, sam żyje od lat w tzw. związku jednopłciowym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.