DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Walka z koronawirusem czy prywatnością? Moskwa wdraża nowe środki kontroli

Walka z koronawirusem czy prywatnością? Moskwa wdraża nowe środki kontroli
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Photo Mix)

Epidemia koronawirusa to dla rządów doskonała okazja do testowania narzędzi kontroli. Kamery, geolokalizacja telefonów komórkowych czy dane z kart płatniczych służą zapobieganiu szerzenia się choroby. Nowe środki wprowadza właśnie Federacja Rosyjska. 

 

Moskwa zamierza wykorzystywać do nowych celów wprowadzany na masową skalę system rozpoznawania twarzy i kamer. Wcześniej stosowany do innych, często kontrowersyjnych celów, dziś stał się narzędziem do walki z koronawirusem, a konkretnie do pilnowania osób poddanych kwarantannie.

 

W jednym z ostatnich tygodni marca Rosjanie dzięki tej technologii przyłapali 200 osób na złamaniu kwarantanny. Warto zauważyć, że w Moskwie znajduje się 170 tysięcy kamer.

 

System nadzoru służy również do analizowania kontaktów społecznych osób podejrzanych o koronawirusa. CNN informuje o przypadku pewnej Chinki, która przyleciała w lutym do Rosji z Pekinu. Organy nadzoru namierzyły nie tylko kobietę, lecz również jej taksówkarza i kolegę, z którym się widziała wbrew nakazowi kwarantanny. Obrońcy prawa do prywatności w Rosji wyrażają obawy, że system inwigilacji będzie obowiązywać również po epidemii. 

 

Rosja ponadto umożliwiła wykorzystanie danych dotyczących geolokalizacji. Władza otrzyma dane o tym, gdzie znajduje się konkretny posiadacz telefonu komórkowego. Kto znajdzie się w pobliżu osoby zakażonej, zostanie o tym poinformowany przez władze poprzez SMS-a. Stosowną informację otrzymają także lokalne służby po to, by wprowadzić kwarantannę. Program ruszy prawdopodobnie na początku kwietnia. 

 

Podobny pod pewnymi względami program uruchomi Izrael. Z kolei w Korei Południowej rząd wykorzystuje dane z transakcji kartami płatniczymi, telefonów oraz systemów nadzoru elektronicznego. Pozwala to obywatelom sprawdzić, czy znajdują się w pobliżu osoby zarażonej. Z kolei we Włoszech, Niemczech i Austrii dane z telefonów komórkowych wykorzystywane są do kontroli przestrzegania zasady dystansu społecznego (około 1,5 metra odstępu między ludźmi). CNN nie precyzuje czy chodzi tu o dane anonimowe. 

 

 

źródło: edition.cnn.com

mjend

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.Czytaj także:
DATA: 2020-03-30 14:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeszcze raz się potwierdza, że ten portal jest rusofobiczny na usługach żydojankesów. Cały świat łącznie z Polską dodatkowo z "numerem" wyborczym ogranicza na rożne sposoby, ale warto zaczepić Rosję, że niby to niedemokratyczny lud i jego car. Żenada.
3 miesiące temu / myśl
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.